Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Díky, že můžem… korzovat!

  Rudolf Medek, Ivan Martin Jirous nebo Václav Havel. Představení jejich her budou moci zhlédnout návštěvníci Korza Národní, již tradičních oslav 17. listopadu na Národní třídě. Přestože se akce letos koná už popáté, poprvé její návštěvníci nahlédnout i do interiérů divadel na Národní třídě. Oslavami svobody tak ožije Nová scéna Národního divadla i alternativní prostor DUP 39.

  Letos poprvé mohou návštěvníci akce Korzo Národní nahlédnout i do interiérů divadel na Národní třídě. Oslavami svobody ožije Nová scéna Národního divadla i alternativní prostor DUP 39. Foto Korzo Národní

  Národní divadlo nabídne na Nové scéně hru Rudolfa Medka Plukovník Švec. Inscenaci z legionářského prostředí režíruje Jiří Havelka a v hlavních rolích se představí Filip Kaňkovský, Matyáš Řezníček, Pavel Batěk nebo Alois Švehlík. Přestože se svou tematikou váže spíše ke stoletému výročí založení Československa, ukazuje i boj za demokratický stát. Svým poselstvím se tak vztahuje i k 17. listopadu, kdy si připomínáme boj za svobodu a návrat k demokracii.

  Hned tři představení nabídne divákům DUP 39. Pravdu o 17. listopadu jim odhalí generační divadelní soubor složený z absolventů herectví KALD DAMU s názvem 11:55. Spitfire Company zase přiveze Antiwords. S touto moderní adaptací Havlova absurdního dramatu Audience dosáhl soubor mezinárodního úspěchu v New Yorku, Pekingu, Soulu a dalších světových metropolích. Divadlo X10 pak představí hru na motivy textů Ivana Martina Jirouse s názvem Člověku nad tím zůstává rozum i čurák stát.

  S moderní adaptací Havlova absurdního dramatu Audience s názvem Antiwords dosáhl soubor Spitfire Company mezinárodního úspěchu v několika světových metropolích. Foto Korzo Národní

  Byla to právě divadla a herci, kteří se jako první přidali v listopadu ‘89 ke studentům, ostatně velká část disentu pocházela odtud. Proto logicky divadelní program právě 17. listopadu, vysvětluje Oskar Rejchrt, dramaturg Korza Národní.

  Za projektem Korzo Národní stojí dvacítka studentů napříč pražskými vysokými školami. Oslavy začali pořádat poprvé před pěti lety, tehdy k výročí 25 let od revoluce. Listopad 1989 sice nezažili, ale přesto pro ně hodně znamená. My celý ten den vnímáme jako symbol každodenní svobody, ve které dnes můžeme žít. Možnosti, o kterých se našim rodičům dlouhou dobu jen zdálo a o které se museli právě před těmi 29 lety zasadit. Musíme si ale stále dokola připomínat, že tato svoboda není samozřejmá ani snadná. Hlavní motiv celé akce jsme se pokusili shrnout do krátkého sousloví Díky, že můžem, z čehož bych krom díku vyzdvihl právě poslední slovo. Možná více než samotný stav věcí chceme oslavit možnosti svobodné společnosti, kde se všichni mohou na potřebných změnách podílet, dodává mluvčí iniciativy Martin Pikous.

  Za projektem Korzo Národní stojí dvacítka studentů napříč pražskými vysokými školami. Oslavy začali pořádat poprvé před pěti lety, tehdy k výročí 25 let od revoluce. Foto Korzo Národní

  Divadelní program je jako jediný na celých oslavách zpoplatněný. Již nyní je možné koupit vstupenky na jednotlivá představení v předprodeji na serveru Goout.cz a portálu Národního divadla. Více informací na dikyzemuzem.cz.

  • Autor:
  • Publikováno: 7. listopadu 2018

  Komentáře k článku: Díky, že můžem… korzovat!

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,