Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  DHnP vstoupí na ČT art do padesáté sezony

  Brněnské Divadlo Husa na provázku zahajuje 1. září svou 50. sezónu představením Lásky jedné plavovlásky, jež je součástí festivalu Divadlo v pohybu. V září současně slaví televizní kanál ČT art čtvrté výročí zahájení vysílání.

  ČT art připravila v rámci těchto oslav na večer 1. září přímý přenos z DHnP představení Lásky jedné plavovlásky, jež se tak stane dvojí oslavou. Během divadelní přestávky se uskuteční i rozhovory s hosty z vedení ČT, ČT art a s pozvanými osobnostmi z historie i současnosti Divadla Husa na provázku (Bolek Polívka, Miroslav Donutil, Jiří Pecha…). V představení hrají Tereza Marečková, Robert Mikluš, Ivana Hloužková, Pavel Zatloukal a další. Divadelní režie i režie TV přenosu se zhostil Vladimír Morávek.

  Vladimír Morávek má rád filmovou estetiku Miloše Formana i trvalou kulturní stopu šedesátých let. Se souhlasem Miloše Formana a spoluautorů scénáře Ivana Passera a Jaroslava Papouška proto sáhl po předloze ikonického filmu Lásky jedné plavovlásky a vytvořil inscenaci Lásky jedné plavovlásky, plavovlásky jedné lásky. Premiéru měla v Divadle Husa na provázku v roce 2007, v roce 2012 pak proběhla obnovená premiéra, kdy režisér inscenaci výrazně zkrátil a upravil scénograficky. Zachován byl jeho přístup – s odstupem, ale i láskou líčí příběh naivní plavovlásky. Ztráta jejích iluzí a krach její smutno-směšné lásky se mu stává metaforou jedné z největších společenských havárií v moderních českých dějinách – dotahuje totiž děj až do okupace země v roce 1968. O odstup k mytizovaným 60. letům se starají citace z eseje Pavla Švandy Mé svědectví o slavných šedesátých. Morávek jinak divadelními postupy vytváří stejnou atmosféru jako má Formanův film – na jedné straně směs naivity, něžnosti, citové opravdovosti, nezáměrné směšnosti Aničky (T. Marečková), Mildovo haurovství (R. Mikluš) a banální rodinná dramata Mildových rodičů (I. Hloužková a P. Zatloukal), na straně druhé scény mezi vojáky-záložáky a dívkami na plese, kdy herci „formanovské trapno“ dovádějí ad absurdum. Nechybí samozřejmě písně Suchého a Šlitra.

  Více o TV přenostu zde.

  /Z TZ pro i-DN připravil hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 23. srpna 2017

  Komentáře k článku: DHnP vstoupí na ČT art do padesáté sezony

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,