Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Děti Magorovi

  Českomoravská vysočina, Prostřední Vydří. FOTO ALENA T.

  Děti básníka Ivana Martina Jirouse, který zemřel loni 9. listopadu, založily občanské sdružení Magorův statek. Jeho cílem je opravit Jirousovu usedlost v Prostředním Vydří na Českomoravské vysočině a vytvořit z ní básníkův památník.

  Ivan Martin Jirous. FOTO c Magorův statek

  Sdružení založili potomci Ivana Martina Jirouse – Marta Veselá Jirousová, jež se stala jeho místopředsedkyní, a Františka Jirousová (laureátka Ceny Jiřího Ortena za rok 2010), jež je předsedkyní. Právě těmto svým dcerám adresoval Jirous jednu ze svých nejslavnějších knih Magor dětem. Členem výboru občanského sdružení pak je i básníkův syn Daniel Degtěv. Jejich úmyslem je opravit statek a vybudovat zde Jirousův památník, který by sloužil jako zázemí pro badatele z řad studentů, literárních vědců a umělců, a umožnit zde pořádání menších kulturních akcí.

  Františka Jirousová. FOTO Facebook.com/frantiska.jirousova

  Cílem sdružení je záchrana zemědělské usedlosti v Prostředním Vydří, kde básník, bojovník za svobodu v době totality a vůdčí osobnost undergroundu, Ivan Jirous, řečený Magor, pořádal hudební festivaly a pobýval zde v letních měsících, píše se v úvodním prohlášení sdružení.

  Magorův statek – aktuální stav. FOTO ALENA T.

  Tyto mezi příznivci undergroundu velmi populární festivaly se v posledních letech odehrávají s Jirousovým „posvěcením“ pod názvem Magorovo Vydří v Meziříčku u Želetavy na tzv. Skalákově mlýně, tedy na usedlosti další významné undergroundové osobnosti Miroslava Skalického, řečeného Skalák.

  FOTO ALENA T.

  Statek v Prostředním Vydří je totiž ve zchátralém a k pořádání festivalů nevyužitelném stavu. Úmyslem sdružení je statek opravit a vybudovat zde Jirousův památník, který by sloužil jako zázemí pro badatele z řad studentů, literárních vědců a umělců a umožnit zde pořádání menších kulturních akcí. V budoucnu bychom zde chtěli vybudovat také několik ubytovacích prostor pro přátele Jirousova odkazu, umělce a badatele, plánují Jirousovi potomci.

  Peníze na opravy hodlají získávat pomocí veřejné sbírky a žádostí o dotace. V současné době je nejbližším plánem záchrana hlavní budovy, která je v havarijním stavu. Občanské sdružení pro tento účel hodlá vytvořit co nejširší členskou základnu, která s ročním příspěvkem 250 korun (podle možnosti i vyšším) shromáždí prostředky na nejakutnější opravy. Pokud se podaří vytvořit dostatečně širokou členskou základnu o počtu několika set lidí, roční příspěvek by stačil na zakonzervování statku do doby, než bude možné získat další finanční pomoc. Členské příspěvky by byly tento rok ihned užity na opravu krovu a štítu hlavní budovy, čímž by se zabránilo jejímu možnému nenávratnému poškození v zimních měsících.

  Milí přátelé, vyzývají členové sdružení ve svém úvodním prohlášení, záleží-li vám na osudu Jirousova statku, můžete se stát členy našeho občanského sdružení. Pošlete roční příspěvek ve výši 250 Kč na účet 158918276/0300, variabilní symbol 2012. (Kdo má možnost a chuť pomoci, může přispět i vyšší částkou). Na konci roku bude všem členům zaslána výroční zpráva s přehledem všech užitých prostředků, v letních měsících roku 2013 se bude konat členská schůze, na kterou budou pozváni všichni členové sdružení a kde se budou moci vyjádřit hlasováním k dalšímu pokračování činnosti a podat své návrhy.

  Fotogalerie Aleny T. z konce jara toho roku:

  Kontakt na sdružení najdete na Facebooku: http://www.facebook.com/MagoruvStatek

  Pro i-DN z více zdrojů zpracoval


  Komentáře k článku: Děti Magorovi

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,