Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Debaty o alternativě počtvrté

  Festival …příští vlna/next wave… a Studio Hrdinů již počtvrté pořádají debatu s názvem Možnosti alternativy. Cyklus setkávání s dnes již legendárními divadelníky březnu otevřela dvojice – Andrej Krob a Anna Freimanová. V dubnu byla hostem Nina Vangeli a počátkem května přišel profesor Ivan Vyskočil. Setkání se zakladateli Bílého divadla – Zdenou Bratršovskou a Františkem Hrdličkou se uskuteční 29. května od 20.00 ve Studiu Hrdinů (Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47).

  FOTO ARCHIV

  Zdena Bratršovská a František Hrdlička FOTO ARCHIV

  Literární spolupráce autorské dvojice Zdeny Bratršovské a Františka Hrdličky se datuje už od počátku 70. let, ale většinu svých děl mohli ze známých důvodů vydat až po roce 1990. Seznámili se v experimentální komunitě Bílé divadlo (1969-74) a o tomto unikátním projektu pojednali později v knižním dokumentu Zpráva o Bílém divadle. Stylizovaný odraz těchto zážitků je zachycen v jejich nejúspěšnějším románu Sebranci (několik vydání), jímž vkročili na literární dráhu. Celkem spolu napsali přes 20 knižních titulů z oblasti prózy, poezie, dramatu i publicistiky; na svém kontě mají rovněž televizní dokumenty, písňové texty a překlady z ruštiny a němčiny. Pro své fiktivní příběhy volí často kontroverzní témata s prvky magického realismu, grotesky a hororu. Atmosféru normalizačního období přibližuje jejich nejrealističtější román Báječný hotel Rezeda. Zdena Bratršovská vydala mimoto samostatně několik básnických sbírek a František Hrdlička příručku o základech tvůrčího psaní.

  Zdena Bratršovská (1951) se narodila v Praze a po maturitě na gymnáziu v Ústí nad Labem studovala krátce historii a sociologii na Filozofické fakultě UJEP. V období normalizace se živila jako topička, správcová a archivářka; od roku 1990 je ve svobodném povolání.

  František Hrdlička (1937) se narodil v Litoměřicích a po maturitě na gymnáziu v Českých Budějovicích studoval na Lékařské fakultě UK a později na DAMU, kterou absolvoval v roce 1968. Pracoval postupně jako vychovatel, redaktor, dramaturg a asistent režie v pražských divadlech (mj. v Divadle Na zábradlí, spolu s Václavem Havlem); v posledních letech působí jako vysokoškolský pedagog. Oba autoři jsou členy PEN klubu a po roce 1990 působili v kulturních radách a výborech (Klub osvobozeného samizdatu, výbor Nadace českého literárního fondu aj.) a od roku 1992 jsou členové PEN klubu. Za svá díla získali několik ocenění.

  • Autor:
  • Publikováno: 24. května 2013

  Komentáře k článku: Debaty o alternativě počtvrté

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,