Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  DDR: Tarantule a jiné nevydané songy

  Začínají letní prázdniny. I tištěné Divadelní noviny respektují tradiční divadelní čas a po dva měsíce nebudou vycházet. Internetové DN však nezavíráme. Naopak. Stejně jako mnozí divadelníci využijeme tuto dobu nejen k aktuálním reportážím a recenzím, ale i k textům, rubrikám a tematům, jež se během sezony do tištěných DN nedostaly, anebo na ně nezbylo dostatek místa.

  Jednou z takových rubrik je pravidelná Došlo do redakce. Jelikož vychází a do redakce přichází víc knih a CD, než stačíme v této rubrice (nebo v rubrice Knihovna) zachytit, nabídneme čtenářům i-DN seriál DDR (Došlo Do Redakce), sérii krátkých reflexí knih, časopisů, revuí, hudebních a audio CD a DVD, jež nás zaujaly a na které se v tištěných novinách – zatím – nedostalo. Doufáme, že vás budeme vybranými tituly inspirovat i k letním četbám či poslechu.

  red.

  DDR-Tarantule-cover

  Jan Vodňanský / Petr Skoumal & spol.: Tarantule a jiné nevydané songy

  CD, Supraphon, 69:00 min.

  CD dvaceti šesti vesměs dosud nevydaných a často i neznámých autorských písní z let 1970-1988 v podání autorské dvojice Vodňanský/Skoumal z vrcholných dob jejich spolupráce. Pocházejí z archivu Jana Vodňanského a vycházejí při příležitosti jeho 75. narozenin, které oslavil 19. června. Záznamy vznikaly v domácích soukromých studiích či na večírcích v různých studentských kolejích, fakultách a klubech. Kromě Vodňanského, který je autorem všech textů, a Skoumala, který zhudebnil sedmnáct skladeb, se jako autoři představují Jaroslav Jakoubek, Ivan Mizera, Martin Zákravský, Jiří Toufar a (možná překvapivě) Jiří Bulis (Na ploše ledové – 1987). Valná většina písní zní v podání dvojice V+S, již v některých nahrávkách doprovázejí či střídají Světlana Nálepková, Hana Frejková, Zuzana Mixová, Jaroslav Jakoubek, Eduard Žemla, Přemysl Rut či dokonce Zdena Lorencová. Album je nezbytným doplňkem diskografie V+S. Podobně jako jejich nahrávky z období Činoherního klubu či nedávno vydané šestialbum Jana Buriana s Jiřím Dědečkem maně zachycuje i dusnou atmosféru doby, kdy (inteligentní) humor a kultura byly osvobozující existenciální nutností pro zdravý život. A kdy kabaretní písně, šansony a songy a jejich autoři živě komunikovali se svými posluchači, vzájemně se bavili a skrze tajemné kódy patafyzického humoru si skvěle rozuměli.


  Komentáře k článku: DDR: Tarantule a jiné nevydané songy

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,