Divadelní noviny Aktuální vydání 6/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

6/2020

ročník 28
17. 3.–30. 3. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  DDR: Robert L. Stevenson: Klub sebevrahů

  Hledáním výstředních dobrodružství začíná sled tří spolu souvisejících povídek klasika britské literatury Roberta Louise Stevensona (1850-1894) Klub sebevrahů. S tímto koníčkem se totiž svěřuje v jednom londýnském podniku mladík, který konzumuje i nabízí enormní množství dortů.

  Radioservis 2017. Repro archiv

  Radioservis právě vydal rozhlasovou úpravu tohoto vzrušujícího dílka, kterou v roce 2001 nastudoval režisér Dimitrij Dudík. Nahrávka vychází z překladu Břetislava Hodka a úpravy Ilony Janské.

  Ústřední postavou lehce hororových příběhů je superkladný princ Florizel z Bohemie (kde k němu asi Stevenson sehnal vzor?). To ovšem není onen mladík, pojídající dorty. Stěžejní party ve vydařeném rozhlasovém projektu ztvárňují Vladimír Dlouhý (Florizel) a Petr Kostka (vypravěč).

  Princ a jeho přítel Geraldin (Aleš Procházka) se dostanou přes již zmiňovaného mladíka (David Novotný) do klubu sebevrahů, což je ovšem zločinecká organizace, zneužívající bytosti, postižené světobolem. Kulisu pro rozvíjení temných a zároveň poněkud ironicky pointovaných příběhů vytváří především potemněle mlžný Londýn. Atmosféru dokreslují pitoreskní detaily oblíbené i v literatuře pokleslejšího typu.

  Petr Kostka obezřetně pracuje s „napínavým“ timingem v nejlepší tradici rozhlasového vypravěčství. Již zmiňovaní protagonisté (a také Gabriela Wilhelmová, Rudolf Pellar, Miroslav Středa či Josef Vinklář) sugestivně porcují dávky hrůzy i interpretačního nadhledu. Ve finále se jako spravedlivý mstitel Florizel blýskne Vladimír Dlouhý poněkud ironizujícím ztvárněním figury „bez bázně a hany“.

  Dudíkova režie bezchybně využívá i vklad komponisty Zdeňka Šikoly, jehož „scénická hudba“ dýchá svěžestí a tajemností zároveň.

  Atraktivní titul Radioservisu má jednu menší vadu na kráse. Na přebalu cédéčka je muž jménem Brackenbury (ztvárněný Miroslavem Středou) překřtěn na Bradburyho.

  Robert Louis Stevenson: Klub sebevrahů. Překlad Břetislav Hodek, úprava Ilona Janská, režie Dimitrij Dudík. Radioservis, CD mp3, 2 hodiny 33 minut. Rok nahrávky 2001, rok vydání 2017.

  • Autor:
  • Publikováno: 12. srpna 2017

  Komentáře k článku: DDR: Robert L. Stevenson: Klub sebevrahů

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,