Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2019

ročník 28
25. 6.–2. 9. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  DDR: P. D. Jamesová: Zahalte jí tvář

  DDR-Zahalte-SS011090-CZ-cover

  P. D. Jamesová: Zahalte jí tvář

  Radioservis 2CD 113 min.

  Populární vrchní inspektor Scotland Yardu Adam Dalgliesh, přivedený  k životu anglickou autorkou detektivek Phyllis Dorothy Jamesovou (1920-2014), se objevuje v rozhlasové verzi jednoho z jejích příběhů. České nastudování adaptace BBC z roku 2014 má na svědomí režisér Vlado Rusko. Stěžejní figuru ztvárnil s šarmem a „anglickou“ ironií Aleš Procházka. Při poslechu nahrávky si nelze nevybavit jeho skvělý dabing v Lynchově seriálu Městečko Twin Peaks (agent Cooper).

  Ocitáme se v šlechtickém sídle Martingale v padesátých letech minulého století a přibližně po uplynutí půlhodiny dojde k vraždě poněkud sebevědomé služky. Dalgliesh po zbytek času vyslýchá podezřelé, prolnou se do toho ovšem i dramaticky košatější tvary než dialogy, to když zpovídaní přibližují nějakou komplikovanější situaci. Souběžně s rozkrýváním zločinu z technicky kriminalistického hlediska se pochopitelně obnažují i podivné vztahy v domě. Pestrou plejádu podezřelých obdařili důvěryhodností jejich charakteristik herci Dana Černá, Stanislava Jachnická, Růžena Merunková, Jana Stryková, Dana Syslová, Kamil Halbich, Jaroslav Plesl a Oldřich Vízner. Výborně jsou obsazeny i epizody, patřičnou dynamiku do rozhlasové inscenace vnese kupříkladu Matouš Ruml ve výstupu náhodného svědka jednoho podezřelého setkání nedlouho před vraždou. Jde o velmi poutavou nahrávku, snad jen finále (několik měsíců po odhalení vraždy), kdy Dalgliesh naznačuje možnost milostného vztahu s jednou z bývalých podezřelých, působí s prominutím vysloveně pitomě (výtka nejde na vrub českých tvůrců, jde o dramatizaci Neville Tellera pro BBC, nevím ovšem, zda tato možnost není naznačena už v originální próze).

  „Detektivní“ připomínku mám ovšem k péči editora Radioservisu. Údaj ze záhlaví této upoutávky, že poslech trvá 113 minut, je zpochybněn stopáží každého CD jednotlivě (u prvního 75:25 minut, u druhého 73:19). Nicméně poslouchal jsem s požitkem.

  Phyllis Dorothy Jamesová: Zahalte jí tvář. Audioverze vznikla na základě rozhlasové úpravy pro BBC v překladu Kateřiny Hilské. Režie Vlado Rusko. Účinkují: Dalgliesh – Aleš Procházka, Maxieová – Dana Syslová, Stephen – Jaroslav Plesl, Deborah – Dana Černá, Felix – Kamil Halbich, Catherine – Jana Stryková, Lidellová – Stanislava Jachnická, Doktor Epps – Petr Pelzer, Marta – Růžena Merunková, Proctor – Oldřich Vízner, Sally – Veronika Kubařová, Seržant Martin – Svatopluk Schuller, Ritchie – Vladimír Polívka a další. Vydavatel: RadioServis. Délka: 2 hod. 28 min. 34 sek.

  • Autor:
  • Publikováno: 26. července 2016

  Komentáře k článku: DDR: P. D. Jamesová: Zahalte jí tvář

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,