Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Kontext

  DDR: Oscar Wilde: Bezvýznamná žena

  DDR-bezvyznamna-cover

  Oscar Wilde: Bezvýznamná žena

  Radioservis 2CD 88:43 min.

  Tato brilantní konverzační komedie není tak často uváděna jako proslulé autorovy opusy téhož ranku Ideální manžel nebo Jak je důležité míti Filipa. Snad za to může i romanticko-tragický podtón, který možná připadá potenciálním inscenátorům jako poněkud newildeovský.

  V roce 1998 natočila pro rozhlas Bezvýznamnou ženu v překladu J. Z. Nováka režisérka Markéta Jahodová. Měla šťastnou ruku při přidělování rolí a její audio-dílo lze označit za mistrovské. Už „anglický“ hlas Josefa Červinky, který jako vypravěč představí postavy a občas se ozve i později, abychom se lépe zorientovali v lokalitách či přítomnosti jednajících figur, navodí neomylně atmosféru aristokratického večírku, na kterém se odehraje většina děje. Je radost poslouchat Jaroslavu Adamovou v roli necitlivě autoritativní lady Pontecraftové, stejně tak jako jejího, soužitím „pod pantoflem“ poněkud unaveného manžela v nevelké, leč nezapomenutelné kreaci Svatopluka Beneše, Gabrielu Vránovou coby jedovatě koketní paní Allonbyovou či Violu Zinkovou, která hraje hostitelku: milou, leč svou sociální rolí omezenou lady Hunstantonovou. Přítomna je též mladá Američanka Ester. Petra Špalková jí vtiskla razanci mladistvého idealismu a spravedlivé rozhněvanosti. Ona, „tak trapně přirozená“, jak ji charakterizuje jedna z dam, reprezentuje v komedii polohu vážnější. Tu však nese na svých interpretačních „bedrech“ především suverénní Dana Syslová v roli paní Arbuthnotové, oné „bezvýznamné ženy“.  Pro ni bylo před dvěma desítkami let osudné setkání s nynějším lordem Illingworthem (duchaplného cynika ztvárňuje se šarmem sobě vlastním Viktor Preiss). To, co se kdysi mezi oběma odehrálo, je podkladem intimní zápletky, jejíž peripetie neprozradím, neboť ti, kdo se seznámí s dílem poprvé, jistě zaznamenají fabuli docela napínavou.

  Text hýří duchaplnými Wildeovými bonmoty. Některé jsou dokonce často citovány, zaujmou však i ty méně povědomé. Kupříkladu: Každý světec má minulost, každá hříšník má budoucnost. Nebo: Dobře uvázaná kravata je první krok do života.

  Konverzace na večírku nabízí řadu vydařených obratů i v dialozích. Například: O čem vám John vykládal? / O Patagonii. / Odlehlé téma.

  Hra, stará víc než 120 let, překvapí i některými postřehy z genderové problematiky, klasifikací názorů mužů na ženy a vice versa. Také názorový střet mezi anglickými dámami a mladou Američankou působí v současné geopolitické situaci pikantně.

  Velmi příjemný posluchačský zážitek!

  ///

  Oscar Wilde: Bezvýznamná žena

  Autor: Oscar Wilde
  Překlad: Jiří Zdeněk Novák
  Rozhlasová úprava: Josef Hlavnička
  Dramaturgie: Jarmila Konrádová
  Režie: Markéta Jahodová

  Osoby a obsazení:
  Lord Illingworth (Viktor Preiss), Sir John Pontecraft (Svatopluk Beneš), Pan Ketlick, poslanec (Petr Kostka), Gerald Arbuthnot (Pavel Chalupa), Lady Hunstantonová (Viola Zinková), Lady Karolína Pontecraftová (Jaroslava Adamová), Paní Allonbyová (Gabriela Vránová), Slečna Ester Worsleyová (Petra Špalková), Paní Arbuthnotová (Dana Syslová), vypravěč (Josef Červinka), Francis, sluha (Tomáš Racek) a Alice, komorná (Jana Zímová)

  Radioservis 2CD 88:43 min. Natočeno v roce 1998.

  • Autor:
  • Publikováno: 7. července 2016

  Komentáře k článku: DDR: Oscar Wilde: Bezvýznamná žena

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,