Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Kontext

  DDR: Iamme / Cermaque: Gravitace

  Gravitace-cover

  Iamme / Cermaque: Gravitace

  CD, Indies Scope, 2016, 40:51 min.

  Dvě silné autorské osobnosti české písničkářské (a buskerské) scény – Jakub Čermák alias Cermaque a Andrea Čermák Knotková alias Iamme Candlewick – se nedávno ve svých životech i ve své tvorbě spojily a nyní vydávají první zvukový „plod“ své spolupráce, křehké, zvukově i tematicky propracované CD inspirované jejich společným půlročním putováním obytným automobilem VW s jejich malou dcetkou napříč Evropou. Vedle CD připravili několik klipů a filmový dokument.

  Na jaře 2015 jsme pustili nájem a vyrazili na půlroční cestu s roční dcerkou stařičkým obytným VW po Evropě. Cestou jsme – kromě natáčení filmového dokumentu, animování videoklipů, učení jógy … – psali písně a nahrávali je s muzikanty, které jsme v různých evropských zemích potkali, píší o vzniku tohoto CD. Tento hrubý materiál se pak manželská dvojice rozhodla svěřit producentům, spřízněným muzikantům, kterými jsou Martin Kyšperský, Bonus, Kittchen, Tom Háček, Ondřej Ježek a Marek Doubrava. Navíc všichni na desce i na hrají spolu s dalšími hosty, kterých je celá řada – Eliran Hason, Albin, Ondřej Jalůvka, Rémy Reber, Raisa Basinho, Jirka Bláhovec, Sabri Hilli, Aleš Pilgr a Vladimír Merta. Ti nashromážděný zvukový materiál, z velké části nahraný a napsaný přímo v místech jejich pobytů zpracovali a zásluhou finanční sbírky na hithit před letošními letními prázdninami CD vyšlo. Výslednou zvukovou podobu dodal nahrávkám zvukař Ondřej Ježek ve svém studiu JáMOR.

  Vznikla křehká kolekce písní propojující pocity a zkušenosti Ahasverů všech generací a dob. Je plná ohlasů beatnického světa Jacka Kerouaca a folkových amerických písničkářů šedesátých let, jež zřejmě mají oba rádi. Samozřejmě mají svá témata, své příběhy, svůj – jedinečný – pohled na svět. Na cestě jsme se učili tvořit společně, oba jsme dost tvrdohlaví a máme o tom, co chceme, dost jasnou a ne vždy se shodující představu, takže byl docela proces najít v tvorbě společnou řeč, říká Cermaque. A Iamme Candlewick dodává: Překvapivě hodně písniček jsme nakonec napsali společně. I když máme v lecčem různé přístupy, myslím, že se nám povedlo z nich propojit na desce to lepší.

  K nejsilnějším skladbám alba patří až magicky houpavá, omamná úvodní píseň Racci (Tak dlouho volal racek do prázdna / až z prázdna lásku vyvolal…) a pak Imigranti, textově možná až příliš proklamativní a přímočará, avšak na dnešní dobu (a na tuto dvojici) nebývale angažovaná, vysoce aktuální píseň o současné xenofobii a nedostatku přesvědčení a odvahy žít v souladu s dlouho budovanou vnější i vnitřní otevřeností, hrdostí, velkorysostí, tolerancí a především svobodou. Včera jim vadili cikáni / a dneska imigranti / spát chodí počasto zlískaní / když zlískají haranty // Chtěli by mít svět přehledný / jak na výrobní lince / do hrobů vkládat svoje dny / jak do vozíků mince… // … // Je totiž v povaze svobody / že si ji nelze syslit / a že k ní nelze psát návody / ač si tak mnozí myslí.

  Hlavní jsou ale samozřejmě písně inspirované konkrétními místy a pocity na cestě. V písni Barcelona se Iamme ohlíží po městě, ve kterém trávila dětství. Vangoghovsky barevná, plná sálajícího horka a krajinných obrazů je píseň Provence, na které jako zpěvák hostuje jejich „spolubard“ v hudebním oboru i životních pocitech Vladimír Merta. Dojemně působivé je i závěrečné vyznání dceři, píseň Agátko (Agátko, zakrátko / bude ti tančit sníh / po bílých vlnitých vlasech…).

  Toto CD je v podstatě road poezie, jejíž kořeny najdeme – krom již zmíněných guru Kerouaca a folku 60. let – až kdesi v českém poetismu Konstantina Biebla či Jaroslava Seiferta.

  ///

  Iamme Candlewick a Cermaque. FOTO archiv

  Iamme Candlewick a Cermaque. FOTO archiv

  Cermaque, vlastním jménem Jakub Čermák (*1986), textař, zpěvák, skladatel a kytarsita, dosud vydal šest alb, počítaje i ta nahraná pod hlavičkou jeho kapely Cirkus Cermaque, a tři sbírky poesie.

  Andrea Čermák Knotková (*1988) alias Iamme Candlewick, písničkářka a překladatelka, na sebe upozornila deskou I Am You (2013) připravenou částečně v USA a Indii. Ve stejném roce získala Poctu festivalu …příští vlna/next wave… „za účinnou podporu buskingu v Praze a za multikulturní přístup“. Spolupracuje s Českým rozhlasem a podílela se na vzniku iniciativy Buskerville, jež se snaží podporovat v Praze pouliční umění.


  Komentáře k článku: DDR: Iamme / Cermaque: Gravitace

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,