Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Kaspar C. Nielsen zavítá na Zábradlí

  Divadlo Na zábradlí zve na křest a instalaci scénického čtení z knihy Evropské jaro Kaspara C. Nielsena, jednoho z nejúspěšnějších dánských autorů současnosti a autora Dánské občanské války 2018-24, které se za jeho účasti uskuteční 30. května 2019 od 17 hodin.

  Kaspar C. Nielsen. Foto Isak Hoffmeyer

  Je to nechutný, sexistický a provokativní. Určitě to bude mít velký úspěch“, konstatovala Elizabeth a pokračovala v jídle… Kurátory čtení jsou Kristýna Kosová a Adam Svozil a představí se v něm Jiří Vyorálek, Jana Plodková, Petra Bučková, Václav Vašák, Barbora Bočková a Vojtěch Vondráček. Vstup na scénické čtení a křest je volný. Po jeho skončení následuje derniéra inscenace Dánská občanská válka 2018-24.

  Evropské jaro je groteskním a provokativním příběhem o svobodě, rovnosti a různých druzích společenství v blízké budoucnosti, která se zdá být nepředstavitelná, děsivá i svůdná zároveň. Kniha je kontroverzním líčením čtyř lidských osudů a stavu Evropy na počátku nového tisíciletí. Na dánském ostrově Lolland vybuduje řada mezinárodně uznávaných vědců novou společnost, jež má za úkol spojit nejidyličtější prvky starého světa s nejnovějšími technologickými výdobytky. Do této venkovské idylky se z Kodaně přestěhuje vysloužilý galerista Stig a jeho žena Elisabeth, která zde díky skvělým badatelským výsledkům v oblasti neurologie získá místo ve výzkumném týmu. Spolu s nimi odchází na ostrov i jejich anorektická dcera Emma, jež se ale po krátkém čase vydává do Afriky, aby pomohla postavit se na nohy tamní zcela nové paralelní společnosti, kterou dánská vláda deportovala do Mosambiku, kde pro ně vybudovala ze starých Mærsk-kontejnerů nové město.

  Kaspar Colling Nielsen (1974) je považován za jednoho z nejoriginálnějších současných dánských spisovatelů. Jeho styl se vyznačuje nápaditými příběhy s tragikomickým nádechem. Často popisuje život v existenciálně těžkých podmínkách nebo složitá dilemata. Narodil se v Kodani, kde také vyrůstal. Na Syddansk Universitet v Odense získal titul z filozofie a ve studiu pokračoval v Kodani na Copenhagen Business School. V roce 2010 vydal svoji prvotinu Mount København (Mount Kodaň), která mu okamžitě vynesla cenu za nejlepší debutový román roku Årets Debutantpris spolu s oceněním Statens Kunstfond (Cena Státního fondu umění). Jeho druhý román Den danske borgerkrig 2018-24 (Dánská občanská válka 2018-24) vyšel v roce 2013 a dočkal se nadšených kritik, velkými dánskými deníky Berlingske a Politiken byl označen za jednu z nejlepších knih roku. Vedle psaní knih vyučuje Nielsen na Copenhagen Business School a pracuje jako scénárista pro film a televizi. V současné době připravuje režisér Janus Metz zfilmování jeho druhého románu, Dánské občanské války 2018-24

  • Autor:
  • Publikováno: 25. května 2019

  Komentáře k článku: Kaspar C. Nielsen zavítá na Zábradlí

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,