Divadelní noviny Aktuální vydání 7/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

7/2024

ročník 33
2. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zprávy

  ČT art představí legendy české kultury

  Týdnem speciálních premiér oslaví na začátku září ČT art dva roky od svého spuštění. Zahájí tak zároveň podzimní programovou sezonu, ve které představí legendy české kultury, osobnosti jedné z nejvýznamnějších českých divadelních scén, filmové tvůrce šedesátých let i české architekty, kteří zásadním způsobem ovlivnili současnou podobu největších brazilských měst.

  ct-art

  Najít převažující tematickou nebo žánrovou linku podzimního vysílání ČT art je podobně nemožné, jako najít něco takového v kultuře samotné. Art měl jako nový kanál od počátku ambici věnovat se všem uměleckým disciplínám, výlučným i těm, jež oslovují masové publikum. Jediným společným jmenovatelem vždy byla kvalita. Diváci Artu si tak pečlivě vybírají své formáty v programu, ve kterém se vystoupení rockových kapel střídá s koncerty klasické hudby nebo artovými filmy v původním znění. Podobně pestrý bude i letošní podzim, vyjmenovává výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl.

  Snímek z pořadu Magický činoherní klub FOTO ČT

  Snímek z pořadu Magický činoherní klub FOTO ČT

  Mezi hlavní novinky ČT art patří tři původní cykly mapující významné segmenty české kultury – divadla, filmu a architektury. V šestidílném dokumentárním cyklu Magický Činoherní klub se Josef Abrhám mladší pokouší zmapovat padesátiletou historii jedné z nejvýraznějších pražských divadelních scén – Činoherního klubu. Cyklus Zlatá šedesátá II. navazuje na významný počin filmového historika Jana Lukeše z roku 2009, který se zaměřil na tehdy žijící a většinou stále ještě tvořící filmaře šedesátých let. Stranou zůstali ale ti, kteří už bohužel svá poselství přímo předat nemohli. Také oni si však zaslouží podobné svědectví, třebaže už „jen“ očima druhých, kolegů, spolupracovníků, rodinných příslušníků a přátel. Na portréty velikánů českého filmu, jakými byli třeba František Vláčil, Karel Kachyňa či Ester Krumbachová, vždy bezprostředně ve vysílání navážou filmy, na kterých se tyto osobnosti podílely. Třetí novinkou je premiérová řada divácky oblíbeného cyklu Šumné stopy – tentokrát z exotické Brazílie. Architekt David Vávra nachází například města, která zde založil podnikatel a vizionář J. A. Baťa, nebo se vydává do brazilského hlavního město Brasília, postaveného díky spolupráci architekta Oscara Niemeyera a brazilského prezidenta českého původu Juscelina Kubitschka.

  Významnou součástí programové nabídky ČT art zůstávají i nadále výjimečné dokumenty, koncerty, filmy a konkrétní umělecké zážitky. Tyto premiérové lahůdky nabídneme symbolicky už v prvním týdnu, kdy oslavíme dva roky vysílání. Diváci se mohou těšit například na koncertní comeback Michala Hrůzy, hořkou komedii Hasta la vista, oscarový dokument Pátrání po Sugar Manovi či rockový nářez legendárních DeepPurple z největšího heavymetalového festivalu Evropy, dodává Tomáš Motl.

  Premiérové solitéry se v nabídce objeví i během podzimu. Například dokumentární film Martina Štrby vlna vs. břeh se věnuje slovenským fotografům, kteří se začátkem 80. let potkali jako studenti fotografického oboru na pražské FAMU a vytvořili výjimečnou generaci tzv. Slovenské nové vlny. Rockové fanoušky potěší vzpomínkový koncert na frontmana Psích vojáků Filipa Topola, příznivce divadla legendární inscenace Studia Ypsilon Prodaná nevěsta aneb Pojď domů, ona brečí a milovníky opery Janáčkova Věc Makropulos v nastudování Davida Radoka.

  Novinkou v podzimním schématu je vysílací okno nazvané Podzim s Arte, které nabídne pořady z produkce francouzsko-německé kulturní stanice, se kterou Česká televize už před dvěma lety uzavřela smlouvu o spolupráci. Chybět mezi nimi nebude třeba pětidílná řada o evropských architektonických památkách či seriál nahlížející na slavné obrazy vystavené v galerii Louvre očima světově uznávaných odborníků.

  Alžběta Plívová, tisková mluvčí České televize

  • Autor:
  • Publikováno: 29. července 2015

  Komentáře k článku: ČT art představí legendy české kultury

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,