Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2019

ročník 28
11. 6.–24. 6. 2019
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Co vám jako herci účinkování na Malé scéně dává, a co případně bere?

  Zdeněk Rumpík Mám rád ten nejtěsnější kontakt s divákem, z očí do očí. Oči – do duše studna, a protože mám dvě dioptrie na dálku, blízký kontakt potřebuji. Pochybuji, že Malá scéna někomu něco bere, spíše dává!

  Jindra Janoušková V prvním případě mi dává zajímavé příležitosti a hlavně blízký kontakt s divákem. Autentické hraní mě velmi baví! Bezvadná je i práce s mladými režiséry a autory. Zkrátka, nebere mi vůbec nic, jenom mě obohacuje.

  Radek Žák Nevzpomínám si, že by mi hra Ona od argentinské autorky S. T. Moliny něco vzala. Dala mi herecky zajímavou příležitost, roli plnou emocí, která vyžadovala to, co je pro mne na divadle nejpodstatnější – pravdivost. Navíc jsem si zahrál po delší době pořádnou roli společně s Jirkou Kalužným. Kromě známých divadelních specifik malých scén, které mám rád i jako divák, byla pro mne podstatná nová zkušenost zkoušení hry jen na čtyři zkoušky. Ta nutnost koncentrace sil k tak brzké premiéře (sic s možností textu v ruce) je inspirující i pro zkoušení na velkých scénách a při „regulérní“ délce přípravy inscenace.

  Lída Vlášková Vzala mi některé iluze o možnostech hraní v tomto prostoru, ale dala více komedií s malým obsazením – a to já ráda!

  Martin Mejzlík Nebere mi nic, snad jen větší počet diváků. A co mi dává: daleko bližší kontakt s divákem, můžete si dovolit komornější, až televizní hraní… a přesně vidíte na každém divákovi, co si o vašem hraní myslí a jestli jde s vámi.

  Kristina Jelínková Dlouhou dobu jsem se těšila na naši studiovou scénu. Teď si tam chodím „odpočinout“ od „velkého divadla“, především tím, že tam hrajeme téměř výhradně činoherní představení. Velká zkušenost pro mě byla scénická čtení, která u nás mají podobu regulérní inscenace se vším všudy, ovšem nazkoušené v rekordním čase, takže je to takový filmový způsob práce. Je to výborný herecký trénink! Díky scénickým čtením jsem se setkala s opravdu krásnými a vtipnými texty, se kterými se na velkém jevišti nepotkám. Těším se, že některé z nich dostanou prostor v našem pevném dramaturgickém plánu a Malá scéna bude nacházet stále víc a víc svých věrných diváků!

  Jiří Kalužný Nevím, co bych mohl na danou otázku smysluplně odpovědět. Jímá mě podezření, že jest značně obecná. Zato vím, že nemá-li člověk (ba i herec) co sdělit, neměl by sdělovat. Pravda, hrozí to ztrátou zaměstnání.

  Martina Sikorová Co mi dává? Zase jinou zkušenost, lidi blíž, než jsem byla doposud zvyklá, poprvé jsem se zde setkala se scénickým čtením. Co mi bere? Někdy neděle, které by třeba jinak byly volné.

  Ladislav Špiner Malá scéna mi nic nevzala, právě naopak. Dala, dává a dávat, doufám, bude. Je markantní rozdíl hrát na velkém jevišti kamenného divadla a na ploše malé jako obývací pokoj, kde divák sedí přímo u jeviště a vidí tzv. „hercovi do kuchyně“. Výrazové prostředky, hlas, to všechno musí herec s ohledem na malý prostor zohlednit. Je to samozřejmě nová zkušenost, s kterou se herec, který v takovém prostoru nikdy nehrál, musí poprat s energií sobě vlastní. Nicméně při každém představení na Malé scéně si užívám ten pocit hledět na diváka tak zblízka, jako kdybychom seděli na kávě a já mohl o té či oné roli (hře) poklábosit tak, jak mě to baví.

  Romana Chvalová V poslední sezoně jsem se na Malé scéně účastnila jednoho scénického čtení, takže se nechci vyjadřovat o bezprostředním kontaktu s divákem či jemných výrazových prostředcích. Jako divák jsem měla radost ze všech scénických čtení, která jsem navštívila. Pokusní králíci, Ona, Kosti pro Otta, Tanečník – vždy to byl příjemně strávený večer.

  • Autor:
  • Publikováno: 29. května 2012

  Komentáře k článku: Co vám jako herci účinkování na Malé scéně dává, a co případně bere?

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,