Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  CIRQUEON oslavil 1. narozeniny

  Centrum pro nový cirkus CIRQUEON oslavilo první rok své aktivní existence. Ve středu 2. 2. 2011, přesně rok po svém slavnostním otevření, ožil tréninkový prostor centra novocirkusovým programem, v němž se představili účastníci jednotlivých kurzů, které se v CIRQUEONU konají pravidelně každý týden od pondělí do pátku. Téměř tříhodinovým programem, v němž vystoupili v krátkých scénických obrazech nejmenší cirkusáci ve věku pěti let, a stejně tak i dospělí cirkusoví nadšenci, provázelo profesionální žonglérské duo Bratři v tricku, Adam Jarchovský a Václav Jelínek.

  Po roce pravidelného tréninku byli jednotliví účinkující schopni předvést některé z klasických cirkusových figur na visuté hrazdě, vertikálním laně, šálách, v párové akrobacii nebo v žonglování. V duchu novocirkusové poetiky se pokoušeli vytvářet kratší etudy, kde se technická virtuozita cirkusového umění proměňovala v zástupné znaky nesoucí jiné významy.

  Cílem profesionálních lektorů CIRQUEONU je podávat cirkusovou techniku jako prostředek k vytváření plnohodnotných scénických děl, kde se cirkusové umění mísí s tancem, herectvím nebo hudební a výtvarnou složkou. Úspěšné vzdělávání nových a nadějných talentů v cirkusovém umění si může CIRQUEON připsat mezi své úspěchy, kterých se podařilo za rok existence tréninkového centra dosáhnout. Mezi další úspěchy patří i vstup do Mezinárodní federace cirkusových škol (FEDEC), která sdružuje více než padesát vzdělávacích institucí a tréninkových center světa zaměřených na cirkusová umění. Cílem organizace je podpora a rozvoj profesionálního vzdělávání v oblasti cirkusových umění na mezinárodní úrovni.

  CIRQUEON  rozšířil svoji činnost i o dokumentační sekci. Každý týden (od úterý do čtvrtka) je odpoledne otevřena zájemcům o videonahrávky, knihy a časopisy, které se vážou k novému cirkusu. K dispozici je více než 40 DVD a přes stovku českých i zahraničních knih a časopisů. 24 hodin denně je přístupná nová webová stránka www.cirqueon.cz, kde kromě informací o kurzech a přednáškách CIRQUEON lze nalézt i profily českých umělců nebo reportáže ze zahraničních a domácích festivalů.

  Na srpen 2011 CIRQUEON připravuje konferenci o novém cirkusu a celoevropské setkání sítě Circostrada, která sdružuje přední evropské školy, festivaly a centra nového cirkusu. CIRQUEON je součástí dlouhodobého projektu podpory nového cirkusu v České republice a čest hostit toto setkání dostane již ve druhém roce své existence.

  Kromě toho, že CIRQUEON pořádá pravidelné kurzy cirkusových umění pro veřejnost i profesionály, je jedinou organizací, která propojuje praktickou výuku i informační servis specializující se na tento umělecký žánr. V současné době nabízí celkem deset pravidelných kurzů pro děti i dospělé, které navštěvuje více než sto účastníků.


  Komentáře k článku: CIRQUEON oslavil 1. narozeniny

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,