Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Tip: Cirkus bude v Brně

  Národní divadlo Brno otevírá v únoru novou a jedinečnou scénu. Cirkusové šapitó v parku Lužánky poskytne útočiště souboru činohry a bude hostit řadu neobyčejných divadelních produkcí. 

  Bohatý (nejen divadelní) program otevře premiéra inscenace Rozmarné léto v režii Jakuba Nvoty. Barvité vypravování slavné české klasiky se bude hrát pouze od února do června v cirkusového šapitó!

  Tak jako Vančura čaruje okouzlujícím způsobem s českým jazykem, chceme i my předvést cirkus se slovy, pantomimu s písmeny, žonglování s větami, navíc doprovázenou akrobatickými kousky a kouzelnickými triky. Herci již od listopadu dostávají lekce od učitelů akrobacie, aby se předvedli na visuté hrazdě, akrobatických kruzích a šálách, aby se Arnoštek před užaslými zraky diváků prošel po laně. Uvedení inscenace v tak výjimečném prostoru jako je cirkusové šapitó bude pro diváky i herce činohry NdB něco nového a neobvyklého. Uvidíte skutečný cirkus s klauny a akrobaty, s živou hudbou a občerstvením. Ze zimní nebo předjarní nálady vstoupíte do cirkusového stanu, ve kterém zažijete kouzlo, protože šapitó ovládne červnová atmosféra, lákají diváky do svého šapitó tvůrci z Národního divadla Brno.

  Obsazení:

  Antonín Důra – Petr Halberstadt

  Abbé Roch – Martin Sláma

  Major Hugo – Michal Bumbálek

  Kateřina Důrová – Tereza Grozsmannová

  Arnoštek – Jakub Šafránek

  Anna Annette – Nesvadbová

  Klaun 1 – Martin Siničák

  Klaun 2 – Hana Tomáš Briešťanská

  ·         premiéra 23. února 2018

  ·         reprízy: 1., 4., 7., 8., 10., 21., 22., 23. března, 5., 8., 15., 20., 21., 23., 24., 29. dubna, 9., 10., 12., 18., 19., 23., 29., 30., 31. května, 1., 3., 7., 8. června

   

  Kolaps katapultoval skupinu Losers Cirque Company na světovou úroveň FOTO FRANTIŠEK ORTMANN

  Hostující produkce

  Losers Cirque Company (Česká republika)

  Vítězové prvního ročníku televizní soutěže Česko Slovensko má talent – akrobatické duo DaeMen, oslovili další performery z řad tanečníků a akrobatů. V současné době má Losers Cirque Company na repertoáru čtyři úspěšné novocirkusové projekty, z nichž dva – Kolaps a The Loser(s) – představí v březnu i brněnskému publiku.

  Cirkus Younak (Slovensko, Česká republika, Rakousko, Španělsko)

  Unikátní spojením divadla, cirkusu a folklóru. Fúze tradičního a moderního přístupu v divadelním umění. Folklór tak trochu postavený na hlavu a 300 let starý příběh, který reprezentuje boj za svobodu malého národa ve velké monarchii. Ústředním hrdinou je Juraj Jánošík, neobyčejný hrdina nebo obyčejný zloděj? Cílem velkolepé cirkusové show není podat svědectví o jeho životě, ale zprostředkovat emoce, které se s ním spojují.  Ať chceme nebo ne, v každém z nás je kousek Jánošíka…

  Cirque E1NZ (Švýcarsko, Izrael)

  Dvojice Esther a Jonas Slanzi v jedinečné syntéze divadla a současného švýcarského cirkusu! Jejich inscenace s názvem Zwäi kombinuje tradiční ale i moderní cirkusové prvky a prostřednictvím prvotřídních akrobatických technik vypráví půvabný příběh o svobodě dvou bytostí.

  Gogol & Max (Německo)

  Tito dva pánové nás zavedou do úžasně veselého světa koncertních akrobatů! Současná klauniáda  Humor in concert dvou bývalých špičkových a profesionálních muzikantů z filharmonie odehraje koncert plný gagů, skečů, akrobatických kousků a hudební virtuozity. Christoph Schelb a Max Albert Müller předvedou hru na téměř dvacet hudebních nástrojů a extrémní žoviálnost.

  Cie Circoncentrique (Itálie, Švýcarsko)

  Obdivuhodná hra těla a světla. Úžasné experimentální pohybové divadlo Respiro. Precizní cirkusové techniky, působivá akrobacie a svérázný humor! To vše v podání tohoto italsko-švýcarského dua.

  Strange Comedy (Kanada, USA)

  Kabaret kanadsko-amerického dua plný magie, iluze, cirkusového umění a humoru. Můžete se těšit na množství vtipných kabaretů kousků a kouzelnických triků, jaké jste ještě neviděli.

  Termíny:

  ·         Losers Cirque Company (Česko): 12. a 13. března The Losers(s) a Kolaps)

  ·         Cirkus Younák (Slovensko, Česko, Rakousko, Španělsko): 18. a 19. března

  ·         Cirque E1NZ (Švýcarsko, Izrael): 31. března

  ·         Gogol & Mäx (Německo): 10. dubna

  ·         Cie Circoncentrique (Itálie, Švýcarsko): 17. dubna

  ·         Strange Comedy (Kanada, USA): 2. května

  www.cirkusbude.cz

  Hudební produkce

  ·         100 zvířat: 15. dubna 2018

  ·         Chantal Poullain: 4. dubna 2018

  ·         Midi Lidi: 18. dubna 2018

  ·         Petr Bende: 19. dubna 2018

  ·         Ondřej Havelka a jeho Melody Makers: 26. dubna 2018

  ·         Jiří Schmitzer: 15. května 2018

  ·         Radúza: 16. května 2018

  • Autor:
  • Publikováno: 7. února 2018

  Komentáře k článku: Tip: Cirkus bude v Brně

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,