Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Cirkus Mlejn

  Soubor Cirkus Mlejn vznikl v roce 2009 v Klubu Mlejn v Praze 13 jako divadelní skupina se zaměřením na nový cirkus. V roce vzniku začala skupina tvořit první inscenaci s názvem Postav na čaj!, která byla poprvé uvedena 20. 2. 2010 v divadle DISK. V té době probíhala v Klubu Mlejn generální rekonstrukce, která přinesla významné změny a umožnila práci akrobatům. Byl to především zvýšený strop, atestované závěsné body a pojízdná lávka. Tato první inscenace byla nejprve uváděna především na zájezdech a po uvedení nové budovy do provozu v říjnu 2010 začal soubor pravidelně hrát v Klubu Mlejn. Postav na čaj! Je jednoduchá klauniáda beze slov s akrobacií na zemi i ve vzduchu – na šále a trapéze, zábavná pro děti i dospělé. Nyní má na svém kontě přes 50 repríz doma i v zahraničí.

  Nová budova Klubu Mlejn, Praha 13

  V dubnu 2010 měla premiéru další inscenace s názvem Emílie. Jedná se o poněkud náročnější pohybově-akrobatický kus inspirovaný dílem Jindřicha Štýrského Emílie přichází ke mně ve snu a obrazy slavných surrealistů, především Reného Magritta. Pro tuto inscenaci se herečky souboru spojily se skvělou hudebnicí Alžbětou Kostrhúnovou, která složila originální hudbu a každé představení ji také interpretuje. V neposlední řadě je potřeba zmínit, že se na scéně objevuje i mužská postava. Na vytvoření inscenace se podílel jako host akrobat z divadla Décalages Salvi Salvatore, později se zapojili jako alternující herci Ondřej Jiráček, člen souboru Divadla Husa na provázku, a Petr Štěpánek, absolvent studia pantomimy na HAMU.

  V říjnu 2011 se uskutečnila premiéra mezinárodního projektu Easy Living, kde zaznívá klasická hudba v živém podání a k vidění je špičková vzdušná akrobacie. Hudební stránku v tomto projektu tvoří Monika Růžková na housle, Hana Hrachovinová na harfu a americká sopranistka Diana Aivia. Na laně, šále, hrazdě a kruhu vystupují se svými vzdušnými akrobatickými choreografiemi Eliška Brtnická, Jana Klimová, Stéphanie N’Duhirahe a host, kterým v prvních uvedeních byla ruská akrobatka Svetlana Gareeva. Hosté se v dalších produkcích střídají a budou se střídat i nadále.

  Soubor se účastní českých i zahraničních festivalů, jako je např. Letní Letná, Colours of Ostrava, Bursa (Turecko), ProContra (Polsko), Akademický Prešov (Slovensko), Stretnutie (Nitra – Slovensko), Castello di Gorizia (Itálie), Posmiska Talii (Ukrajina) a zanedlouho se vydá do francouzské Bretaně.

  Cirkus Mlejn organizuje také workshopy a kurzy pro děti a mládež zaměřené na podporu rozvoje nového cirkusu a akrobatických dovedností. V rámci těchto aktivit už se objevují první talenty, se kterými bude soubor dále pracovat. O kurzy vzdušné akrobacie je nečekaně velký zájem, a to u dětí a překvapivě i u dospělých.

  Členy skupiny Cirkus Mlejn jsou především její zakladatelé, tedy Eliška Brtnická a Jana Klimová, absolventky katedry pantomimy HAMU v Praze jako herečky a akrobatky, a Vít Neznal, student katedry teorie a kritiky DAMU v Praze jako dramaturg. Ostatní spolupracovníci jsou externisté (trenéři, choreografové, hudebníci a další umělečtí spolupracovníci), např. akrobatka a herečka Andrea Jana Korb z Berlína, švýcarská akrobatka Stéphanie N’Duhirahe, absolventka kanadské cirkusové školy v Quebecku, hudebnice Alžběta Kostrhunová a další.

  Další texty přílohy

  Království vzdušné akrobacie

  Co je to nový cirkus

  Nový cirkus v Čechách a na Moravě

  Fun Fatale


  Komentáře k článku: Cirkus Mlejn

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,