Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zahraničí Zprávy

  Cirkus Havel doputoval do Avignonu

  Divadlo Husa na provázku odjelo 7. července do Francie, aby zde společně se studenty Lyonské divadlení školy l´ENSATT nastudovali mezinárodní verzi inscenace Cirkus Havel. Česká premiéra se uskutečnila koncem roku 2008.  Scénář vytvořili Vladimír Morávek a Petr Oslzlý jako koláž nejen ze všech dramatikových her, ale i z jiných jeho textů. Na konečné podobě scénáře s tvůrci osobně spolupracoval i Václav Havel. Režisérem inscenace je Vladimír Morávek. Premiéra mezinárodní verze ve Villeneuve-lez-Avignon se uskuteční 15. července 2012.


  Hlavním partnerem projektu Cirkus Havel (mezinárodní verze) je festival cestujících divadel Villeneuve en Scène ve Villeneuve-lez-Avignon. Spoluautorem a garantem projektu bude dlouholetý ředitel zmíněného festivalu, pan Frédéric Poty. Václava Havla plán prezentovat jeho dílo mezinárodnímu publiku prostřednictvím Cirkusu Havel velmi zaujal, z projektu měl od počátku radost, jak to vyjadřuje i ve svém osobním dopise řediteli festivalu: Jsem velmi potěšen pozváním Cirkusu Havel na festival Villeneuve en scène 2012 a rád se stanu jeho patronem, přestože mi mé křehké zdraví nejspíš nedovolí cestovat do zahraničí. Ještě více jsem potěšen, že pro festival vznikne inscenace Cirkus Havel s mezinárodním obsazením jako originální koláž z kompletního mého díla, která bude upravena přímo na míru mezinárodnímu publiku. S Divadlem Husa na provázku spolupracuji mnoho let a divadlo vždy prezentuje mé hry publiku originálním způsobem. (Václav Havel, podzim 2011)

  Jako vzdání cti světovému dramatikovi, mysliteli, politikovi a ochránci lidských práv se na jeden den propojí dva významné festivaly: mezinárodní festival cestujících divadel Villeneuve en Scène a prestižní mezinárodní divadelní Festival d´Avignon. Oba festivaly společně 15. července 2012 uspořádají umělecké setkání věnované Václavu Havlovi – během celého dne budou probíhat veřejné debaty, scénická čtení her Václava Havla či vernisáž fotografií Bohdana Holomíčka na téma Osobnost Václava Havla a vernisáž fotografií Praha viděná objektivem tajné policie. Svou účast na slavnostním představení Cirkusu Havel přislíbila i Dagmar Havlová, manželka dramatika. Součástí tohoto mimořádného festivalového dne bude také uvedení filmu, který Václav Havel v létě 2010 režíroval – Odcházení. Slavnostní projekce se zúčastní delegace předních představitelů filmu: Josef Abrhám, Jan Budař a Jiří Macháček.

  • Autor:
  • Publikováno: 11. července 2012

  Komentáře k článku: Cirkus Havel doputoval do Avignonu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,