Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Cirkopolis – nový cirkus v Paláci Akropolis

  Na pražské divadelní mapě vzniká nový festival zaměřený na nový cirkus. Akce nazvaná Cirkopolis Fest představí od 6. do 16. dubna v Paláci Akropolis soubory francouzského, belgického a katalánského nového cirkusu.

  Cirkpolis-fest

  Myslíme si, že se objevila pravá chvíle přivést do Prahy špičkové evropské soubory menší a střední velikosti. Chceme ukázat rozmanitost tohoto žánru, jeho nejnovější podoby a tendence, vysvětluje Petr Boháč z Paláce Akropolis, který festival spolu s Centrem pro nový cirkus Cirqueon pořádá. Pražským divákům představíme projekty, ve kterých se klasické disciplíny nového cirkusu objevují s prvky současného tance, fyzického divadla či nejnovějších hudebních impulsů, dodává Šárka Maršíková z Centra pro nový cirkus Cirqueon.

  Festival zahájí 6. dubna v Paláci Akropolis projekt Cru francouzsko-katalánské dvojice Fet a Mà. V něm se prolínají fyzické divadlo, tanec a úchvatná akrobacie – na holém pódiu bez rekvizit, scény nebo umělých efektů. Pouze dvě těla, vztah muže a ženy, cesta do nitra lidské bytosti … dvojice využívá cirkus jako způsob, jak sdílet silné emoce, jak si možná cirkus představoval Samuel Beckett, uvádí Petr Boháč. Oba performeři Marta Torrents a Pau Portabella se setkali na francouzské škole cirkusových umění Le Lido. Na inscenaci se podílel jako režisér Blai Mateu Trias, umělecký ředitel souboru Baro d‘ Evel. Naposledy zářili Fet a Mà na prestižním londýnském festivalu London Mime.

  FOTO ARCHIV

  K hlavním lákadlům bude patřit dvojice Fet a Mà FOTO ARCHIV

  Že se dá skvěle spojit beatbox, žonglování, akrobacie i tanec dokáže 7. a 8. dubna v Paláci Akropolis francouzský soubor Subliminati Corporation v inscenaci #File_Tone. Subliminati jsou výjimeční ve svém pojetí nového cirkusu, jsou provokativní, trefují se do společenských i politických témat, jejich fyzické dovednosti jsou té nejvyšší kvality, ale divák se primárně nesoustředí na techniku, ale na příběh. Tři roky se snažím dostat tuto skupinu do Čech, jsem přesvědčena, že český divák jejich tvorbu ocení, říká Šárka Maršíková. Opět jde o absolventy francouzské školy Le Lido, kteří již získali prestižní cenu Jeunes Talent Cirque Europe.

  10. dubna se festival přemístí do kina Aero. Od 18 do 24 hodin budou moci návštěvníci v rámci komponovaného večera nazvaného CirkoAero vidět Antiwords od Spitfire Company, cirkusové jednohubky Cirqueonu, projekci filmu Silnice od Federica Felliniho a noc novocirkusových trailerů. Antiwords s Miřenkou Čechovou a Terezou Havlíčkovou je ovlivněno dílem Václava Havla, především jeho hrou Audience. Ale jak napsala kritička Marie Reslová, lze v něm vypozorovat i poetiku klaunů z díla Samuela Becketa. Tento motiv se hezky propojuje s představením CRU od Fet a Mà i se Silnicí Felliniho, doplňuje Petr Boháč. Inscenace obdržela ocenění Sukces léta Divadelních novin, cenu Projekt roku vyhlašovanou festivalem …příští vlna/next wave…

  Jaké neuvěřitelné věci se dají dělat s obyčejným lanem a míčky, ukáže 14. a 15. dubna v Paláci Akropolis jeden z nejinovativnějších žonglérů současné Evropy Alexis Rouvre. Jeho sólové představení nazvané Cordes vás přenese do absurdního vesmíru, kde nic není nemožné, láká Šárka Maršíková. Alexis Rouvre se věnuje žonglování od svých sedmi let a vystudoval profesionální cirkusovou školu L´ESAC. Během studií také opustil klasickou žonglérskou techniku a začal se věnovat manipulaci s lany.

  Festival uzavře 16. dubna opět v Paláci Akropolis večer nazvaný Cirkopolis vol 2, který je vyvrcholením týdenního zkoušení akrobatů, herců a performerů z několika evropských zemí. Pod vedením režiséra Florenta Bergala vznikne v průběhu festivalu jednorázové celovečerní představení, které uvidí diváci právě na závěr celé přehlídky. Florent Bergal svým osobitým přístupem ovlivňuje současný vývoj nového cirkusu v Evropě, doplňuje Šárka Maršíková.

  Více informací: www.cirkopolis.cz, www.palacakropolis.cz nebo www.cirqueon.cz.

  Jiří Sedlák


  Komentáře k článku: Cirkopolis – nový cirkus v Paláci Akropolis

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,