Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Církev napřahuje ruku k lidstvu

  Už brzo se bude volit nový papež. Současný je starý, ostatně papežové jsou většinou staří.

  V duchu 2. vatikánského koncilu, který stanovil základní kroky na cestě církve blíže k sekularizovanému světu, rozhodla se kurie pro vrcholně demokratickou volbu. Kandidovat na papeže může opravdu každý, kdo předloží jeden milion podpisů.

  Papežem chce být čínský ministr zahraničí (aby tak zpečetil průnik Číny do všech světových oblastí), opice Francesca ze Zoo v Sydney (přihlásili ji adoptivní rodiče), neznámý australský domorodec (v programu má heslo Bůh vidí i ty malé.), Hloupý Honza z Pohádky české (přihlásil ho Klub české pohádky ve snaze zpochybnit dogma o papežské neomylnosti), známý islandský karikaturista (s heslem Není-li Bůh, zbývá humor.).

  Milion podpisů nejsnáze získal Číňan. Zašel do závodní jídelny a spolu s výběrem jídla na zítřek si nechal podepsat archy. Opici podpořili všichni mladí světa, protože by byla přece jenom prdel, kdyby papežem byla opice, když církev katolická tvrdí, že člověk z opice nepochází. Australana podpořily všechny utlačované kmeny, včetně kmene českého, Hloupého Honzu podpořili všichni hloupí světa (ukázala se jejich veliká síla), a karikaturistu podpořili všichni, kdo postrádají na Twitteru současného papeže kreslené vtipy.

  V televizních debatách vítězí zatím Australan, protože aboriginskému dialogu nikdo pořádně nerozumí, a protože tlumočník, který nechce vypadat jako blbec, vždycky řekne něco jakoby inteligentního. Nejhůře si zatím vede islandský karikaturista, protože, marná sláva, jeho promluvy o církevním právu nejsou zas až tak vtipné jako jeho karikatury.

  Do televizní superdebaty se dostávají pouze dva vedoucí kandidáti – Austra­lan a Hloupý Honza. Diváci hlasují o vítězi na základě matoucí anketní otázky: Který z obou kandidátů je obdařen skutečně mimořádnou hloupostí? Hloupým divákům zdá se tudíž hloupost jako ctnost, což podpoří i moderátor tvrzením, že papežem mají být chudí duchem. A tak nakonec v televizní superdebatě zvítězí debil Hloupý Honza, který aspoň máchá rukama, kdežto Australan se pevně drží svého oštěpu.

  Konečně tedy sestoupí papež ze zlatého trůnce až na dno lidské pospolitosti, bude se sám brouzdat spodinou a nebude se schovávat za své kardinály. Bude tak blbý, že z něho nic nevypadne. Bude tak prázdný, že bude transparentní. Stane se dokonalým prostředníkem mezi lidmi a Bohem. Skrze něho opravdu všichni uvidíme Boha.


  Komentáře k článku: Církev napřahuje ruku k lidstvu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,