Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Činoherní studio má nové vedení 

  Novým ředitelem Činoherního studia bude Michal Somoš. Vítěznou koncepci připravil v tandemu s Michalem Hábou, který se stane uměleckým šéfem. Michal Somoš do funkce nastoupí 1.1.2025, na předání divadla začne s odcházejícím ředitelem Jiřím A. Trnkou spolupracovat již nyní. Dosavadní umělecký šéf David Šiktanc dokončí svůj mandát sezónou 2024/25, Michal Hába se tak stane uměleckým šéfem od sezóny 2025/26. Spolu s ním přichází jako dramaturgyně Veronika Linka, v nadcházející přechodové sezóně se oba zapojí do činnosti Činoheráku a připraví první sezónu nového vedení.

  Michal Somoš nyní působí jako proděkan pro pedagogické a studijní záležitosti a uměleckou činnost na pražské DAMU. Foto: archiv divadla

  Michal Somoš nyní působí jako proděkan pro pedagogické a studijní záležitosti a uměleckou činnost na pražské DAMU, zkušenosti nasbíral jako producent, produkční a manažer v nezávislém kulturním sektoru. Mimo jiné spolupracoval s Temporary Collective, Divadlem Pôtoň, 4+4 dny v pohybu, mamapapa banda, se Studiem ALTA, Divadlem Letí a řadou dalších. Po nástupu do funkce ředitele chce stavět na významu Činoherního studia pro město a jeho obyvatele: Činoherák je a bude především divadlem pro Ústečáky, budeme proto hledat cesty, jak k němu přitáhnout další skupiny místních diváků. Stejně tak chceme udržet a rozvinout věhlas Činoheráku v celorepublikovém i mezinárodním prostředí, a to zejména kvalitní současnou dramaturgií, vysokou uměleckou úrovní souboru i spolupracovníků a koprodukčními projekty. Ke kontinuitě ve vedení ještě dodává: Divadlo je v dobré kondici, je v přízni diváků i zřizovatele, jeho inscenace rezonují u odborné veřejnosti, má hezky rozjeté doprovodné programy. Vnímáme to jako závazek pokračovat v tom, co funguje dobře a zároveň dobrou pozici pro využití nových uměleckých, provozních nebo třeba komunitních příležitostí.

  Michal Hába je režisér, pracující na předních českých scénách. V Činoheráku se zatím pohostinsky představil inscenacemi Peer Gynt a Škola žen, oceňovanými odbornou i laickou veřejností. Na nezávislé scéně působí především s Lachende Bestien. Z této divadelní skupiny s ním přichází i dramaturgyně a manažerka Veronika Linka. O dalším uměleckém směřování Činoheráku Michal Hába říká: Divadlo vnímáme jako místo setkávání a dialogu o tom, v jakém světě chceme žít. Jako ostrov pozitivní deviace, kde se realita nahlíží z nečekaných úhlů. Zkrátka místo, kde se všechna moc dává imaginaci.

  Odcházející ředitel Jiří A.Trnka o nastávajícím vedení říká: Volbu rady vnímám jako nejlepší možnou, Činoherní studio předávám do dobrých rukou a novému vedení přeji mnoho úspěchů, Nadcházející sezóna bude transformační, staré a nové vedení se shodlo na potřebě úzké spolupráce, která zajistí hladké fungování Činoheráku.

  Vítězná koncepce Michala Somoše a Michala Háby ZDE.

  • Autor:
  • Publikováno: 14. června 2024

  Komentáře k článku: Činoherní studio má nové vedení 

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,