Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Cimrman dobyl v Africe Severní pól

  Ve středu 12. 3. 2014 byla v Abuji, v hlavním městě Nigérie, uvedena hra Divadla Járy Cimrmana Dobytí Severního pólu Čechem Karlem Němcem 5. dubna 1909 v podání místního divadelního souboru Jos Repertory Theatre. 180 diváků zhlédlo představení, ve kterém nigerijší herci v afrických 38°C vztyčují českou vlajku na pomyslném Severním pólu.

  Cimrman-Pozvanka str 1

  Inscenace Dobytí Severního pólu byla uvedena ve velkém sále budovy Merit House. Představení zhlédlo zhruba 180 hostů, včetně zástupců místního tisku. K dobrému dojmu přispěly také improvizované, ale zručně vyrobené kulisy (sáně, lyže, sníh z polystyrenu). Publikum se nejvíce bavilo u části, kde náčelník výpravy navrhuje sníst psy, část obecenstva začala v reakci dokonce spontánně radostí tančit. Po představení následovalo pohoštění v podobě českých domácích specialit, koláčů a bramboráků.

  FOTO archiv

  Začalo se přednáškou. FOTO archiv MZV

  Není to první spolupráce mezi Velvyslanectvím ČR v Abuji a Jos Repertory Theatre. V červnu 2013 byla uvedla hra Václava Havla Audience. Oba texty v anglickém znění zrežíroval zakladatel a režisér souboru Patrick-Jude Oteh.

  Jos Repertory Theatre je jeden z mála divadelních souborů v Nigérii. Působí v obtížných bezpečnostních podmínkách – město Jos (hlavní město Plateau State, jednoho ze států nigerijské federace) se v zahraničních médiích objevuje zejména v souvislosti s krvavým mezietnickým konfliktem, méně známé jsou jeho kulturní aktivity. Město kromě divadelního souboru hostí i Národní filmový institut, kde se v r. 2011 konal festival českých filmů tzv. nové vlny.

  Cimrman-Severni pol 3

  FOTO archiv MZV

  Najít Severní pól v Nigérii není snadné. FOTO archiv MZV

  Jos Repertory Theatre od r. 1997 sdružuje zhruba 30 herců a tanečníků, kteří se divadlu věnují ve volném čase. V minulosti soubor vystupoval ve Velké Británii, v Itálii, v USA a v několika zemích západní Afriky. Představení v Abuji se mohlo uskutečnit díky místním sponzorům, které Velvyslanectví v Abuji oslovilo (Tormek Global Services Ltd., Tormek Global Travel and Tours Ltd., Julius Berger, Global Human Ressource Consultants Ltd., ENL Consortium Limited). Plánované uvedení Audience a Dobytí severního pólu v ČR bohužel zatím ztroskotalo na nedostatku financí ze strany pořádatelů.

  Lubomír PšenkaVelvyslanectví České republiky v Nigérii

  FOTO archiv MZV

  Konečně! Nigerijší herci vztyčují v afrických 38°C českou vlajku na Severním pólu.FOTO archiv MZV

  Další informace:

  Pro další informace můžete kontaktovat Velvyslanectví ČR v Abuji na e-mailu abuja@embassy.mzv.cz. Informace o činnosti Velvyslanectví ČR v Abuji naleznete také na www.mzv.cz/abuja a www.facebook.com/CzechEmbassyinAbuja

  /Následující víkend se Velvyslanectví ČR v Abuji pokusí zveřejnit videozáznam inscenace na internetu – odkazy budou uvedeny na webových stránkách velvyslanectví a jeho facebookovém účtu./

  Cimrman-Pozvanka str 2

   

  • Autor:
  • Publikováno: 26. března 2014

  Komentáře k článku: Cimrman dobyl v Africe Severní pól

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,