Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Christovův smysl Jiráskova Hronova (No. 0)

   Smyslné a snad smysluplné pravidelně aktualizované zpravodajství z Mekky českého amatérského divadla.

  Bylo nebylo kdesi na česko-polském pomezí…

   JH /čti „jé há“, v opodstatněných případech případně „džej ejč“/, aneb Jiráskův Hronov se letos koná již po tolikáté, že pamětníci jeho prvních ročníků takřka nejsou k zastižení na tomto světě. A přesto se tajemný JH stále znovu rodí a každoročně vrůstá do poklidného života spořádaného východočeského městečka, které – místní snad prominou – během zbylých padesáti týdnů v roce působí povýtce ospale.

   Anebo jinak.

   JH je víc než festival, JH je životní styl. Diáře mnohých civilizovaných spoluobčanů naší země mívají krom obligátních Vánoc, jmenin a narozenin tučně vyznačen rovněž první srpnový týden. Tito lidé pak ctěné dny své volného letního času radostně věnují svému pobytu ve městě, v němž stojí rodný domek jistého tuzemského spisovatele pevně vrostlého do povinných školských čítanek. Nečiní tak však zpravidla kvůli Jiráskovi, leč proto, že životaběh těchto jedinců i těch, s nimiž oni podobnou vášeň pro jistou oblast specifické tvůrčí činnosti (sic?) sdílejí, se v tomto týdnu (a jednom víkendu navíc) řádně a vědomě vyšine ze zaběhnutých matric a kolejnic.

   A nebo ještě jinak.

   Vidět (Jiráskův) Hronov a zemřít. Takové by mohlo být motto českých divadelních amatérů a ochotníků – tedy těch, kteří mají divadlo rádi a ochotně se mu věnují, těch, kdo v divadle a s ním spřízněných tvůrčích činnostech našli alespoň částečný smysl svých životů. Pro mnohé bývá toto setkání návykové a hrozí jim závažné riziko vzniku závislosti. Nicméně Ministerstvo kultury ČR (alespoň pokud je nám známo) před touto akcí nikdy nevarovalo, ba naopak si dovoluje tuto aktivitu soustavně podporovat.

   Oficiálně pak…

   JH je vrcholnou přehlídkou amatérského divadla, která se koná každoročně už od meziválečných let, letos (léta páně 2010) již tedy po osmdesáté. JH je jednou z nevětších událostí svého druhu v evropském, potažmo světovém měřítku. Kromě přehlídky amatérských inscenací, které se sítem postupových festivalů a přehlídek probojovaly až na tento pomyslný festivalový vrchol, nabízí festival doprovodný kulturní (nejen divadelní) program a především také více než desítku dílen a praktických seminářů, v nichž každoročně několik set mladých (ale i řádně odrostlejších) účastníků rozvíjí své dovednosti a poznatky o divadle a divadelní tvorbě.

   A proto tedy…

  JH je tu s námi, buďme s ním. JH právě začíná… a má smysl ho sledovat. A proto tedy myslíme na ty, kteří na něm nejsou, být nemohou a třebas ani být nechtějí (či nikdy nebyli, ba o něm ani neslyšeli), a přesto by se o něm něco dozvědět chtěli. Právě těm je určen tento blog.

  Vítejte v Hronově, městě Jiráskově! Jeho osmdesátý ročník se pozvolna rodí a my budeme u toho… Má to smysl.


  Komentáře k článku: Christovův smysl Jiráskova Hronova (No. 0)

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,