Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Choreograf Yemi poletí do vesmíru

  Japonský miliardář Jusaku Maezawa oznámil jména osmi členů posádky, se kterými se chce vypravit na cestu kolem Měsíce. Je mezi nimi také český umělec, producent a choreograf Yemi A.D, hvězda K-popu T.O.P. či americký DJ Steve Aoki. Členové posádky byli vybráni z přibližně milionu uchazečů. Náklady spojené s týdenní okružní cestou bude hradit Maezawa, podle jehož představ by se měla uskutečnit už příští rok.

  Jsem neskutečně hrdý na to, že mám tu čest reprezentovat mé rodné Česko, Nigérii, ale také LGBTQ+ komunitu a všechny kreativní lidi, které zvu na tuhle vesmírnou cestu se mnou, uvedl Yemi A.D. v tiskovém prohlášení. Moc bych si přál, aby především děti a mladí lidé viděli, že nezáleží na tom, odkud jsi a jak začneš, ale jen na tom, kam se rozhodneš směřovat, dodal.

  Maezawa, který se v loňském roce stal prvním japonským civilistou, jenž se vydal na Mezinárodní vesmírnou stanici, na twitteru a na webových stránkách zveřejnil jména lidí, s nimiž bude cestovat v rámci projektu dearMoon. Na vesmírnou misi se vydají na palubě rakety Starship vyvíjené společností SpaceX Elona Muska. Dalšími členy posádky budou irská fotografka Rhiannon Adamová, americký youtuber zaměřený na vědu Tim Dodd či indický herec Dev Džoši. Kromě osmi členů posádky byli oznámeni také dva náhradníci.

  Myslím si, že je nejdůležitější, aby si každý člen posádky tu cestu co nejvíc užil, takže doufám, že se všichni budeme jen bavit, řekl Maezawa ke svému očekávání od průkopnické výpravy. To, že se něco chystá, naznačil 47letý Japonec už v pátek, kdy po on-line diskusi s Muskem informoval o blížícím se velkém oznámení o vesmíru. Nadšení z chystané cesty neskrývá ani hvězda K-popu T.O.P. Nemůžu se dočkat, uvedl v dnes zveřejněném videu a dodal, že o vesmíru a Měsíci snil už o dětství.

  Vesmírná výprava, kterou začal miliardář plánovat v roce 2018, má trvat osm dní od startu do návratu na Zemi, z toho tři dny bude kroužit kolem Měsíce a přiblíží se na vzdálenost 200 kilometrů k jeho povrchu. Ačkoli je let naplánován na rok 2023, bude nejspíš zpožděn kvůli pokračujícím testům vesmírné lodi a jejích raket, píše agentura Reuters.

  Maezawa zbohatl na prodeji módy, když spustil největší japonský internetový obchod s módou Zozotown. V roce 2019 rezignoval na funkci generálního ředitele společnosti Zozo Inc., aby se mohl věnovat cestování do vesmíru, píše agentura AP. Časopis Forbes odhaduje jeho jmění na 1,9 miliardy dolarů.

  • Autor:
  • Publikováno: 12. prosince 2022

  Komentáře k článku: Choreograf Yemi poletí do vesmíru

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,