Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Čestný doktorát opernímu režiséru Otto Schenkovi

  Rakouskému herci a režisérovi Otto Schenkovi udělí Janáčkova akademie múzických umění v Brně 6. listopadu čestný doktorát. Mimořádný akt se uskuteční v Divadle na Orlí. Slavnostní shromáždění na této školní scéně brněnské akademie začne v 11 hodin a je součástí letošních celoročních oslav 70. výročí založení JAMU.

  Otto Schenk v roce 2010 ve vídeňském Burgtheateru. FOTO WIKI

  Rakouský umělec Otto Schenk převezme titul Doctor Honorius Causa jako patnáctá osobnost, které JAMU udělí své nejvyšší ocenění. Schenk čestný doktorát na brněnské akademii získá za jeho přínos české hudbě. Je mi zvláštním potěšením přijmout čestný doktorát Janáčkovy akademie múzických umění v Brně; tato neobyčejná radost přišla od instituce, od níž jsem absolutně nic nečekal, ani nemohl očekávat, uvedl Schenk. Jeho inscenace českých operních děl tvořily stálý repertoár zahraničních operních scén a pomohly prosazovat českou hudbu v zahraničí.

  Janáčkova akademie múzických umění v Brně uděluje titul Doctor honoris causa od roku 1993. Vesměs celosvětově proslulí čestní doktoři povyšují nejen tuzemskou image, ale také mezinárodní prestiž akademie. V dosavadní řadě šlo vždy o mimořádné divadelníky či hudebníky. Jsme přesvědčeni, že nejvyšší hodnost, jakou můžeme na naší Alma Mater udělit, Otto Schenkovi plným právem náleží, uvedl rektor JAMU profesor Ivo Medek.

  Otto Schenk s manželkou Renée. FOTO archiv JAMU

  Sedmaosmdesátiletý Schenk je legendou operní režie. Záhy po rozjezdu své bohaté a mimořádné kariéry začal inscenovat opery Leoše Janáčka. Jako první z jeho děl režíroval v roce 1964 Její pastorkyňu, která zároveň byla jeho první inscenací ve Vídeňské státní opeře. Od té doby se ke tvorbě skladatele rád vracel. Otto Schenk a Leoš Janáček si navzájem dali velmi mnoho. A ještě více toho dali nám, poznamenal děkan Hudební fakulty JAMU, profesor Jindřich Petráš. Dosud posledním českým titulem Otto Schenka byly Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky ve Vídeňské státní opeře v roce 2014. Na inscenaci, vysoce ceněnou odborníky i laiky, režisér vzpomněl slovy: Janáček pro mne byl vždy jako otec. S ním jsem ve vídeňské Státní opeře začínal a taky končil.

  Otto Schenk. FOTO archiv

  Kromě Janáčka Schenk režíroval například Smetanovu Prodanou nevěstu (1982). Jeho legendární, velice úspěšné nastudování Dvořákovy Rusalky (1987) s českým týmem, v němž excelovali dirigent Václav Neumann, Gabriela Beňačková jako Rusalka či Peter Dvorský v roli Prince, bylo v roce 2014 přeneseno do Metropolitní opery v New Yorku. Obsazeny v něm byly světové hvězdy jako Renée Fleming či Piotr Beczala. Otto Schenk působil na nejprestižnějších světových scénách, jako jsou Bavorská Státní opera v Mnichově, Hamburská Státní opera, Deutsche Oper Berlin, milánské Teatro alla Scala, londýnská Royal Opera House Covent Garden, či Metropolitan Opera v New Yorku. K patronu brněnské JAMU dodává, že Janáčka si nejde nezamilovat.

  P. S. Janáčkova akademie múzických umění v Brně slaví v roce 2017 sedmdesát let od svého založení. Slavnostní akce se konají během celého kalendářního roku. Vedle udělení čestného doktorátu se od pátku 3. do soboty 4. listopadu koná mezinárodní doktorandská konference Divadelní fakulty JAMU pod názvem Politics and Community Engagement in Doctoral Theatre Studies. Oslavy 70. výročí založení JAMU završí v neděli 17. prosince slavnostní galakoncert, který začne v 19.30 hodin v brněnském Besedním domě v Brně.

  ///

  Více na i-DN:

  Divadlo a politika na konferenci DIFA JAMU

   

   


  Komentáře k článku: Čestný doktorát opernímu režiséru Otto Schenkovi

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,