Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Čeští loutkáři v norských pohádkách

  V norských městech Hamar a Lillehammer se během víkendu 10. – 11. října odehrají čtyři divadelní představení dvou rozdílných inscenací norské lidové pohádky Na východ od slunce, na západ od měsíce. Bude tak zakončen mezinárodní norsko-islandsko-český projekt Srovnání různorodých cest loutkového nastudování norské pohádky.

  Norsko-book-img_333384_orig

  V rámci projektu byly nazkoušeny dvě divadelní verze vycházející ze stejné lidové pohádky, která v Norsku patří mezi nejznámější. Svoji inscenaci s dřevěnými manekýny představí zahraničnímu publiku legendární soubor Buchty a loutky a dále se odehraje norská premiéra mezinárodní verze, kterou v květnu a červnu v Praze připravil tým českého divadla ANPU a norských herců, vysvětluje manažer Michal Drtina z NIPOS.

  FOTO archiv FOLKTALE

  FOTO archiv FOLKTALE

  První část mezinárodního projektu se odehrávala v České republice a vrcholila na festivalu Loutkářská Chrudim. Chtěli jsme divákům ukázat, že v umění neexistuje pouze jedna cesta, nýbrž že jich může být nekonečné množství. Děti si tuto skutečnost zažily nejen jako diváci, ale také jako aktivní tvůrci v krátkém workshopu, který se zaměřil na reflexi zhlédnutých představení a také na prohloubení diváckého zážitku vlastní tvorbou pomocí různých materiálů, dodává Drtina.

  Buchty a loutky. Repro archiv B+L

  Buchty a loutky: Na východ od slunce, na západ od měsíce. Repro archiv B+L

  Norské publikum čeká během nadcházejícího víkendu zajímavá zkušenost, při níž uvidí, jak jejich národní pohádku vnímají čeští loutkáři. Buchty a loutky zahrají svou inscenaci v Norsku třikrát. Druhá verze, tedy česko-norské nastudování pohádky v Norsku zůstane a bude putovat po regionech Hedmark a Oppland. Norové se tak díky tomu seznámí s pojetím českého alternativního a loutkového divadla a s tvůrčími principy divadla ANPU.

  FOTO archiv FOLKTALE

  Buchty a loutky nabízejí vlastní verzi norské pohádky. FOTO archiv FOLKTALE

  ...a ANPU jinou. FOTO archiv ARTAMA

  …a ANPU s Teater Innlandet jinou. FOTO MICHAL DRTINA

  Projekt podpořený grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska organizuje Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) ve spolupráci s Divadlem ANPU, norským divadlem Teater Innlandet z Hamaru, se souborem Buchty a loutky a Bruduheimar – World of Puppets.

  Marcela Hančilová, Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS)

  ///

  Divadlo ANPU založila autorka, herečka a režisérka Bela Schenková jako experimentální, výtvarné, loutkové a alternativní divadlo, které navazuje na tradici kočovných divadel.
  Teater Innlandet je regionálním divadlem dvou norských krajů Hedmark a Oppland. Divákům nabízí žánrově a typově různorodé inscenace pro všechny věkové skupiny.
  Buchty a loutky je nezávislé alternativní loutkové divadlo hrající pro děti i dospělé. Spolupracuje na jednorázových projektech v oblasti netradičního divadla, loutkového a animovaného filmu, i projektech propojujících divadlo s hudbou.
  Bruduheimar – World of Puppets je divadlo Bernda Ogrodnika, režiséra, loutkáře a uměleckého ředitele Islandského centra loutkářského umění, který žije na Islandu, deset let působil v USA a Kanadě a vede workshopy po celém světě.
  Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS) je příspěvkovou organizací Ministerstva kultury. Jeho hlavním cílem je podpora rozvoje kultury a tvůrčích aktivit občanů především v regionech, se zřetelem k oblasti neprofesionálního umění.

  Více informací: www.folktale.eu

  • Autor:
  • Publikováno: 7. října 2015

  Komentáře k článku: Čeští loutkáři v norských pohádkách

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,