Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Cesta je důležitější než cíl – Zlomvaz 2013

  zlomvazJubilejní – dvacátý ročník divadelního festivalu vysokých uměleckých škol z České republiky, Slovenska a Polska umožní ve dnech 8. – 11. května nahlédnout do procesu divadelní tvorby. Cílem studentů DAMU je nejen prezentovat tvorbu jednotlivých škol, ale především se vzájemně inspirovat, sdílet zkušenosti a odlišné metody práce.

  In Progress – příznačný podtitul letošního ročníku festivalu Zlomvaz naznačuje jeho zaměření: orientuje se na tvůrčí proces studentů uměleckých škol, a ne na konečný výsledek. V divadle DISK a dalších prostorách DAMU se po loňské zkušenosti opět odehraje nesoutěžní přehlídka studentského divadla. Diváci, ale budou mít možnost poznat i ateliéry, sály a zákoutí školy. Účastníci workshopů jednotlivých kateder si mohou vyzkoušet roli studentů DAMU. Zaměření na progres však předznamenává i zajímavou nabídku dílen pro posluchače uměleckých oborů.

  Stěžejním bodem programu tohoto ročníku budou workshopy z různých divadelních oborů. Zlomvaz 2013 je součástí projektu Sdílený Prostor ve spolupráci s Pražským Quadriennale, s jehož pomocí proběhnou umělecké dílny vedené českými i zahraničními profesionály. Programovou novinkou jsou tzv. Progressky – prezentace a workshopy jednotlivých kateder DAMU, otevřené hodiny partnerských škol, 3D – scénické čtení Dilia, kolokvium o dramaturgii a další. Progressky jsou určeny pro každého, koho zajímá, jak divadlo vzniká, jak funguje a kde se inspiruje.

  Výnosné místo VŠMU FOTO ARCHIV

  Inscenace Výnosné místo VŠMU byla oceněna na brněnském festivalu Encounter.  FOTO ARCHIV

  Divadelní část festivalu Zlomvaz se v letošním roce opět stává nesoutěžní přehlídkou toho nejlepšího z tvorby Divadelní fakulty akademie múzických umění v Praze, Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, Vysoké školy múzických umení v Bratislavě, Akadémie umení v Bánské Bystrici a Państwowe Wyższe Szkoły Teatralne im. L. Solskiego ve Wroclavi. Program letošního ročníku je rozdělen do tří dramaturgických linií – absolventské inscenace, inscenace a projekty vzniklé v rámci školy, ale i z vlastní iniciativy studentů a experimentální linie, jež obsahuje klauzury, které za normálních okolností nejsou určeny k veřejné prezentaci. Ze slovenské VŠMU například uvítáme inscenaci hry A. N. Ostrovského Výnosné místo, jež získala cenu za režii na brněnském festivalu Encounter. Tamější festivalová porota režiséra Lukáše Brutovského ocenila: za vystižení ducha předlohy v rámci současných společenských témat.

  Atraktivní dílny připravené ve spolupráci s Pražským Quadriennale se v rámci festivalu uskuteční v tomto složení: dvojice působící v Amsterdamu – Julian Hetzel a Michele Rizzo zvou na svůj workshop ANY/BODY. Účastníci budou prostřednictvím fyzických úkolů a cvičení zkoumat strategie typu napodobení, přivlastnění nebo zcizení. Holandská režisérka Lotte van den Berg s účastníky své dílny Hrát zakázáno/shromáždění diváků připraví performanci vytvořenou z pohledu publika. České umělce zastupuje výtvarník Tomáš Svoboda. Jeho seminář Slovo jako kulisa se bude snažit prozkoumat, zda lze použít text jako prostředek při tvorbě scénografie. Svůj workshop povede i světová špička v lightdesignu Henkvan der Geest.

  Dramaturgie pro jednadvacáté století – tak zní název jedné z Progressek, v jejímž rámci budou o úloze a podobách současné, především divadelní dramaturgie mluvit zkušení odborníci z řad vysokoškolských pedagogů, divadelní profesionálové i čerství absolventi oboru dramaturgie. Kolokvium zahájí přednáška prof. Jaroslava VostréhoO původu a poslání dramaturgie v kontextu vztahu divadla a kultury. Dále se svými příspěvky vystoupí např. doc. Ján Sládeček, prof. Jan Vedral, prof. Miloslav Klíma, prof. Josef Kovalčuk, prof. Martin Porubjak a další. Hlavními tématy budou dramaturgie jako obrana proti banalizaci, nepravidelná dramaturgie v nepravidelné době a dramaturgie v kontextech praxe.

  Více informací naleznete na www.zlomvaz.cz

  • Autor:
  • Publikováno: 1. května 2013

  Komentáře k článku: Cesta je důležitější než cíl – Zlomvaz 2013

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,