Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2020

ročník 29
26. 5.–8. 6. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Český tanec na Fringe 2013

  czech-dance-showcaseČeské centrum Londýn iniciovalo a ve spolupráci s organizací Nová síť připravilo ve Velké Británii přehlídku současného českého tance, která pod názvem Czech Dance Showcase proběhne v srpnu na jednom z největších divadelních festivalů světa Edinburgh Festival Fringe. Součástí bude profesní prezentace současného českého divadla pořádaná Institutem umění – Divadelním ústavem. Česká republika je na festivalu zastoupena soubory Spitfire Company & Damúza, Tantehorse a VerTeDance.

  Světový festival divadla a performance Edinburgh Festival Fringe se stal za více než 60 let své existence jedním z největších celosvětových divadelních svátků a čeští umělci na tomto divadelním festivalu ve skotském Edinburghu individuálně vystupovali již několikrát. Letošní Czech Dance Showcase představí reprezentativní výběr ze současného českého tanečního divadla, na kterém se podíleli odborníci z české i britské divadelní scény. Všechny soubory, které se letos v Edinburghu představí poprvé, vychází ve své tvorbě ze současného tance a pohybového divadla a zároveň nabízejí jiný pohled na tento žánr. Neschází vtip, přesah do výtvarného umění ani čistý akustický zážitek.

  One Step Before the Fall

  Tanečnice/zápasnice Markéta Vacovská v boxerském ringu – One Step Before the Fall. FOTO ARCHIV SOUBORU

  Fringe nabízí jedinečnou možnost ukázat českou taneční a divadelní tvorbu početnému mezinárodnímu odbornému i laickému publiku. Zároveň je, vzhledem ke konkurenci stovek jiných špičkových souborů z celého světa, velkou výzvou především pro samotné umělce. Právě toto zapojení české kultury do živého mezinárodního kontextu vnímám jako jedno z hlavních poslání Českých center a věřím, že se londýnské pobočce podaří účast českého divadla a tance nejen na Fringe podporovat pravidelně i v následujících letech, uvádí Tereza Porybná, ředitelka Českého centra Londýn.

  Česká prezentace bude na letošním ročníku Fringe festivalu zastoupena projekty One Step Before the Fall od Spitfire Company a produkční jednotky Damúza. Markéta Vacovská byla za svou otevřenou taneční zpověď v projektu věnovaném boxerskému fenoménu Muhammadu Ali a všem bojovníkům s Parkinsonovou chorobou nominovaná na prestižní českou divadelní cenu Thálie. Je i čerstvou držitelkou ocenění české Tanečnice roku 2013. Projekt s jedinečným hudebním doprovodem Lenky Dusilové letos ocenila i odborná porota České taneční platformy jako nejlepší v kategorii světelného designu. VerTeDance přivezou do Edinburghu představení Kolik váží vaše touha?, které získalo ocenění české Taneční inscenace roku 2012 a tanečnice Lucia Kašiarová za svůj výkon v tomto představení obdržela cenu Tanečnice roku 2012. Třetím zástupcem je tanečně-vizuální představení S/He Is Nancy Joe Miřenky Čechové a Tantehorse zabývající se transgender tématikou. Tato inscenace byla zařazena mezi nejlepší kulturní počiny roku 2012 v kategorii současný tanec Best of Dance 2012, kterou vyhlašuje časopis The Washington Post a tanečnice Miřenka Čechová byla za svůj výkon nominována na Tanečnici roku 2013.


  Komentáře k článku: Český tanec na Fringe 2013

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,