Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Kontext Zahraničí Zprávy

  České jaro v Dubaji začíná v lednu

  Tématem českého národního dne na EXPO 2020 je Czech Spring. Klasická, folklórní i moderní hudba, divadlo v různých formách, intermediální umění, literatura, móda, počítačové hry i výtvarné instalace – to vše bude součástí hlavního programu, který se koná 21. března 2022.

  GROW je interaktivní světelná instalace Luboše Zbranka, která přináší umělecké ztvárnění české krajiny a národních symbolů. Foto: archiv ART Prom

  Národní den je na světové výstavě EXPO šancí pro pořadatelský stát ukázat bohatost života v dané zemi. Připomenout kulturní tradice i aktuální trendy ze společenského života. Tisíce návštěvníků, kteří projdou ten den areálem výstaviště, jsou přednostně upozorňovány na tento pavilon.

  Realizátorem a nositelem myšlenky českého kulturního programu je agentura ART Prom a její kreativní ředitel Jakub Vedral, který měl tu příležitost být už u několika národních dnů a zúčastnil se světové výstavy v Aichi, Šanghaji i Miláně. Český národní den připadá na 21. března, tedy na první jarní den. Vedralův koncept vychází ze snahy o propojení přírody a všech jejich prvků s moderními technologiemi a s pověstnou českou hravostí. Některá chystaná vystoupení či instalace čeká dlouhodobější umístění a na EXPO budou k vidění již dříve a v delším období. Prvním poslem jara se stala instalace GROW, která byla v českém pavilonu odhalena 25. ledna.

  GROW je interaktivní světelná instalace Luboše Zbranka, která přináší umělecké ztvárnění české krajiny a národních symbolů. Instalace elegantně porůstá pavilon a dává tak fasádě další rozměr. GROW mohou najednou ovládat až 4 hráči, kteří pohyby žetonů rozehrávají symfonii zvuků, která je doprovázena světelnými efekty v barvách trikolory. Návštěvníci EXPO tak mohou zaslechnout například typické zvuky českého lesa a krajiny.

  Hlavní myšlenka dramaturgie národního dne Czech Spring líčí Česko jako zemi pramenů,
  zřídlo nápadů a jarní zahradu. Návštěvníky budou do českého pavilonu lákat monumentální loutky českého lva, sokolů a pouliční divadelníci ze souborů V.O.S.A. nebo Bratři v tricku, i jedni z nejlepších evropských chůdařů ze souboru Long Vehicle Circus. Okolí pavilonu rozsvítí světelné divadelní instalace z dílny Light Lab: Návštěvníci a Fénixova zahrada.

  Svou interaktivní instalaci představí také světoznámé herní studio Amanita Design. Módní
  návrhářství zastoupí Josefína Bakošová s projektem udržitelné módy Tears of Fashion.
  O hudební složku programu se postará filharmonie Bohuslava Martinů, hudebník Thom
  Artway a v neposlední řadě Tomáš Dvořák, který představí spektakulární propojení hudby a
  nejnovějších technologií se svými hudebními projekty Floex a Netýkavka. Jedním z vrcholů
  dne bude multimediální představení iMucha na ohromující Jubilee Stage.

  Bratři v tricku: Žonglujeme tak akorát

  • Autor:
  • Publikováno: 28. ledna 2022

  Komentáře k článku: České jaro v Dubaji začíná v lednu

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,