Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Česká taneční platforma oceňovala

  Jubilejní 20. Česká taneční platforma již zná všechny své vítěze a poprvé v historii je vyhlásila již v závěru festivalu.

  Karneval zvířat FOTO VOJTĚCH BRTNICKÝ

  Karneval zvířat obdržel Cenu za světelný design a Cenu diváků FOTO VOJTĚCH BRTNICKÝ

  Cena za světelný design byla udělena dvěma tvůrcům inscenací. Získal ji kolektiv tvůrců projektu Karneval zvířat a Katarína Ďuricová za Korekci skupiny VerTeDance. Cenu diváků si odnáší Karneval zvířat Báry Látalové a kol. Tanečnicí roku se stala Andrea Opavská za výkon v inscenaci La Loba. Taneční inscenací roku byla vyhlášena Korekce souboru VerTeDance. Po prvním hlasování mezinárodní poroty měla však stejný počet bodů jako Boys Who Like to Play with Dolls Terezy Ondrové a Petera Šavela. 11 členů poroty tak muselo hlasovat podruhé a rozhodnout se mezi jedním či druhým dílem. Korekce zvítězila těsným poměrem hlasů 6 : 5.

  Letošní ročník festivalu českého současného tance a pohybového divadla začal 3. dubna a byl zakončen v neděli 6. dubna slavnostním vyhlášením cen. Oslava dvaceti let mezinárodně uznávané přehlídky toho nejlepšího, co se u nás za poslední rok urodilo, přilákala šest desítek zahraniční hostů. Nechyběli mezi nimi dramaturgové, pořadatelé festivalů, ředitelé divadel a novináři. Během čtyř dnů se na pěti scénách představilo celkem deset představení hlavního programu, který byl doplněn přednáškami, diskuzemi, site-specific projekty v ulicích a ukázkami představení. Většina představení byla vyprodána ještě před začátkem festivalu.

  Korekce

  Korekce skupiny VerTeDance se stala Inscenací roku FOTO VOJTĚCH BRTNICKÝ

  Odborná porota složená z šesti domácích a pěti zahraničních expertů, kteří přijeli z Nizozemí, Velké Británie, Francie, Německa a Chorvatska, udělila ceny v kategoriích Tanečník/Tanečnice roku a Taneční inscenace roku. Za mimořádný taneční výkon v inscenaci La Loba byla oceněna Andrea Opavská. Zlatý hatrick za Taneční inscenaci roku slaví VerTeDance se svojí Korekcí v režii Jiřího Havelky, kteří již toto ocenění získali dvakrát, v roce 2005 za Tichomluvu a v roce 2012 za inscenaci Kolik váží vaše touha? Korekce má jasný koncept, výjimečně dobře vystavěnou strukturu a silný a energií nabitý fyzický výraz. Ten na jedné straně poutá divákovu pozornost, na straně druhé dá vyniknout individualitám performerů, kteří jsou do jednoho silní v kramflecích, jejich akce baví od začátku do konce. Korekce na velmi omezeném prostoru rozehrává téma zemské přitažlivosti. Tanečníci a tanečnice jsou připoutáni k zemi, jako stromy kymácejí se ve větru v jeho různých podobách – od jemného větříku po vichřici. Bonusem je pak živá hudba – Clarinet Factory živě na scéně jsou opravdovým požitkem, zdůvodnila své rozhodnutí porota.

  Ocenění pro VerTeDance FOTO VOJTĚCH BRTNICKÝ

  Ocenění pro VerTeDance FOTO VOJTĚCH BRTNICKÝ

  Na základě hlasování návštěvníků České taneční platformy získala Cenu diváka inscenace Karneval zvířat Báry Látalové a kol. Do hlasování se mohli zapojit všichni platící návštěvníci a zahraniční hosté, kteří mohli ohodnotit každou inscenaci po jejím skončení pomocí hlasovacích lístků. Oblíbená interaktivní inscenace pro děti a dospělé vyhrálo s jasným náskokem před všemi ostatními.

  Cenu za světelný design udílí porota v čele se zahraničním expertem, kterým je letos francouzská světelná designérka Pascale Bongiovanni. Jako nejoriginálnější tvůrčí realizaci světelného, zvukového a vizuálního designu v současném tanci vyhodnotili práci Roberta Štěpánka, resp. kolektivu Karnevalu zvířat a Kataríny Ďuricové za světelný design Korekce. Cenu zaštiťuje Institut Světelného Designu.

  Česká taneční platforma letos oslavila dvacet let a celá se nesla ve znamení hesla „Malý krok pro lidstvo, obrovský skok pro tanec“ Úspěch letošního ročníku, který měl tu čest zde přivítat šest desítek zahraničních hostů naše motto jenom stvrzuje. Hosté nejen že, zřetelně vnímají vývoj české taneční scény, ale oceňují, s jakým nasazením se Platforma uskutečnila i za podmínek, které jsou v evropských kontextech na hranici udržitelnosti. Věříme, že festival poroste a dál bude naplňovat svůj hlavní cíl, kterým je podpora české taneční tvorby a zprostředkování kontaktů na mezinárodní úrovni, shrnuje ředitelka platformy Kateřina Višinská.

  Členové festivalové poroty:
  zahraniční zástupci

  Suzy Blok (NL/ARG) – ředitelka Dansmakers Amsterdam

  Morag Deyes (UK) – umělecká ředitelka Dance Base Edinburgh

  Edvin Liverić (HR) – herec, režisér, tanečník a producent

  Carmen Mehnert (DE) – programová ředitelka drážďanského Hellerau pro oblast Performing Arts

  Jarmo Juha Pentilla (FR) – umělecký poradce pro taneční dramaturgii Théâtre National de Chaillot v Paříži

  čeští zástupci

  Petra Hauerová – choreografka, tanečnice a taneční pedagožka, zástupkyně ředitelky konzervatoře Duncan centre

  Yvona Kreuzmannová – předsedkyně Tance Praha

  Ivanka Kubicová – choreografka a pedagožka

  Jana Návratová – taneční publicistka

  Markéta Perroud – spoluředitelka festivalu TANEC PRAHA

  Nina Vangeli – taneční publicistka

  • Autor:
  • Publikováno: 7. dubna 2014

  Komentáře k článku: Česká taneční platforma oceňovala

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,