Divadelní noviny Aktuální vydání 20/2023

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

20/2023

ročník 32
28. 11. 2023
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Ceny Thálie pro legendy i pro mladé

  Herecká asociace udělila na včerejším již devatenáctém slavnostním večeru pořádaném v Národním divadle v Praze celkem třináct výročních Cen Thálie. Mezi oceněnými byly i slavné divadelní osobnosti Luděk Munzar, Vlastimil Harapes, René Tuček a kostýmní výtvarník Josef Jelínek. Večerem provázel – posedmé za sebou – herec, dramatik a režisér Antonín Procházka.

  Celoživotní mistrovství

  Luděk Munzar zářil. Snímek Pavel Machan / Jan Tůma

  Luděk Munzar získal sošku Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohra. Plný sál Národního divadla mu aplaudoval ve stoje. Blahopřeji všem vyznamenaným a oceněným. Víte, je to dva a dvacet let, co jsem odsud odešel. Dobrovolně. A za tu dobu mě ani stínkem myšlenky nenapadlo, že se sem, na tohle jeviště ještě někdy vrátím. Děkuji vám, řekl dojatým hlasem oceněný herec. Za celoživotní mistrovství ve svých oborech obdrželi Cenu Thálie i operní zpěvák René Tuček a tanečník Vlastimil Harapes. Zvláštní Cenu Kolegia získal kostýmní výtvarník Národního divadla a Státní opery Praha Josef Jelínek.

  Vlastimil Harapes se usmíval.  Snímek Pavel Machan / Jan Tůma

  Činohra

  Za nejlepší činoherní výkon loňského roku ocenila porota herečku Helenu Dvořákovou. Cenu Thálie modré barvy převzala za roli Ysé v inscenaci hry Paula Claudela Polední úděl, kterou nastudovalo pražské Divadlo v Dlouhé. Dovršila tím pomyslný hattrick, neb za tuto roli má již Cenu Divadelních novin a Cenu Alfreda Radoka.

  Helena Dvořáková (vpravo) se „svou“ režisérkou Hanou Burešovou během předávání Cen Divadelních novin za stejnou roli. Foto DUŠAN DOSTÁL

  Ve stejné kategorii mezi muži ocenila porota Václava Neužila za roli Mugsyho v inscenaci Dealer’s Choice Patricka Marbera, kterou nastudovalo pražské Dejvické divadlo. Ten tak ve své kategorii „porazil“ Juraje Kukuru a pardubického herce Ladislava Špinera. Herec poděkoval zejména své domovské scéně a všem, kteří s ním spolupracují: Já jim děkuju moc, protože s nimi hrozně rád hraju a to je pro mne momentálně nejdůležitější, protože každý nemá to štěstí takové souhry, která v Dejvickém divadle je.

  Opera

  Červenou sošku za nejlepší herecký a pěvecký výkon v oboru opera si odnesla zpěvačka Anna Klamo. Herecká asociace ocenila její výkon v inscenaci Delibesovy Lakmé, kde ztvárnila stejnojmennou hlavní roli.

  Anna Klamo získala Thalii za roli Lakmé. Foto archiv

  Mezi muži získal ocenění ve stejném oboru barytonista Jacek Strauch. Ocenění získal za roli Cardillaca ve stejnojmenné inscenaci opery Paula Hindemitha, kterou nastudovalo Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě.

  Tanec

  Skleněnou sošku z lindavské sklárny Ajeto si odnesl i tanečník Jan Fousek. Ten byl odborníky oceněn za roli Vikomta de Valmonta v baletu Nebezpečné známosti, kterou ztvárnil na jevišti Národního divadla Brno. Jan Fousek v hlavní roli dokázal být samozřejmý, trochu ironický, s jemnou příchutí intrikánství, ale současně svým způsobem čestný. Svou postavu vytvořil zdánlivě jednoduchými prostředky, ale právě proto velmi věrohodně, píše se v odůvodnění.

  Mezi tanečnicemi vybrala porota za ztvárnění Giselle ve stejnojmenném baletu, který nastudovala Státní opera Praha, tanečnici Miho Ogimoto.

  Muzikál

  Monika Absolonová. Snímek Pavel Machan / Jan Tůma

  Za nejlepší herecký a pěvecký výkon v oboru muzikál porota ocenila Moniku Absolonovou. Cenu Thálie si odnesla za ztvárnění Fanny Briceové v muzikálu Funny Girl. V mužském oboru stejné kategorie porota  ocenila herce Dušana Vitázka za mimořádný výkon v muzikálu Jekyll a Hyde, ve kterém ztvárnil dvojroli Dr. Henryho Jekylla a Edwarda Hyda. Vitázek tak získal již svou druhou sošku Thálie a ve své kategorii porazil Tomáše Töpfera.

  Dušan Vitázek. Snímek Pavel Machan / Jan Tůma

  Mladý činoherec/herečka do 33 let

  Tereza Dočkalová. Snímek Pavel Machan / Jan Tůma

  Tradičně udělovanou zelenou sošku Thálie pro mladého činoherce/herečku do 33 let si ze sobotního předávání odnesla herečka ostravské Komorní scény Aréna Tereza Dočkalová.

  ///

  Přehled oceněných umělců

  Činohra:
  Ženský výkon:
  Helena Dvořáková (role Ysé ve hře Paula Claudela Polední úděl, Divadlo v Dlouhé, Praha)
  Mužský výkon:
  Václav Neužil (role Mugsyho ve hře Patricka Marbera Dealer’s Choice, Dejvické divadlo, Praha)

  Opera:
  Ženský výkon:
  Anna Klamo (titulní role v opeře Léa Delibese Lakmé, Severočeské divadlo opery a baletu, Ústí nad Labem)
  Mužský výkon:
  Jacek Strauch (titulní role v opeře Paula Hindemitha Cardillac, Národní divadlo moravskoslezské, Ostrava)

  Opereta, muzikál a jiný hudebně dramatický žánr:
  Ženský výkon:
  Monika Absolonová (role Fanny Briceové v představení Funny Girl, Severočeské divadlo opery a baletu, Ústí nad Labem)
  Mužský výkon:
  Dušan Vitázek (titulní role v představení Jekyll a Hyde, Městské divadlo Brno)

  Balet a pantomima a jiný tanečně dramatický žánr:
  Ženský výkon:
  Miho Ogimotová (titulní role v představení Giselle, Státní opera Praha)
  Mužský výkon:
  Jan Fousek (role vikomta de Valmont v představení Nebezpečné známosti, Národní divadlo Brno)

  Ceny za celoživotní dílo:
  Luděk Munzar (činohra)
  René Tuček (opera)
  Vlastimil Harapes (balet)

  Zvláštní cena Kolegia pro udělování cen Thálie:
  Josef Jelínek (kostýmní výtvarnictví)

  Cena prezidia Herecké asociace pro mladého umělce do 33 let v oboru činoherní tvorby:
  Tereza Dočkalová (Komorní scéna Aréna)

  (pro i-DN podle ČT připravil hul)

  • Autor:
  • Publikováno: 25. března 2012

  Komentáře k článku: Ceny Thálie pro legendy i pro mladé

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,