Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Ceny Thálie 2015

  Herecká asociace je vyhlašovatelem, hlavním pořadatelem a garantem cen, které jsou udělovány umělcům za mimořádné umělecké jevištní výkony vytvořené v oblasti divadelního umění. Hlavním smyslem oceňování uměleckých jevištních výkonů Cenami Thálie je zejména snaha zvýšit prestiž českého divadelního umění a současně prezentovat i popularizovat umělce a jejich výkony vytvářené v jeho hlavních oborech. Za hodnocené období mohou být oceněni umělci v oboru činohra, opera, opereta a muzikál a balet, tanec a pantomima – nominují je odborné poroty a o jejich udělení rozhoduje kolegium. Prezidium HA pak schvaluje ceny za celoživotní mistrovství.

  Letos opět převzal (potřetí) záštitu předseda Senátu – Milan Štěch. Generálním partnerem jsou Karlovarské minerální vody, a. s. – dalšími partnery pak společnost Hošek Motor, sklářská huť Ajeto (výrobce váz podle návrhu B. Šípka) a Národní divadlo Praha. Po loňském smutném odchodu Petera Kovarčíka se zdařilo navázat konti­nuál­ně spolupráci s marketingovou společností Czech Teleaxis a pokračovat ve sjednané smlouvě pro další léta.

  Poroty se letos setkaly s vynikajícími výkony na scénách regionálních divadel. Je to vítaná podpora těmto souborům vzhledem ke zřizovatelům, kteří mají tendenci měnit jejich statut stálých scén na stagiony. V žádném případě to není nařízení prezidia HA (aby byly především zvýhodněny mimopražské scény). Ale právě soustředěná, oddaná jevištní tvorba (nerozptylovaná nabídkami uplatnění v médiích) dává vzniknout mimořádným zážitkům. Bývá nám vytýkáno, že my herci v HA oceňujeme pouze herecké výkony. Ale copak vynikající jevištní výkon (nejen herecký, ale i pěvecký či taneční) není výsledkem celého tvůrčího realizačního týmu (režie, výtvarníků, hudebníků, spoluherců)? Naopak jsou soubory (většinou alternativního charakteru), které svým kolektivním zaměřením nedávají vzniknout velkým individuálním výkonům. Neznamená to však, že poroty Cen Thálie také mezi nimi nehledají možné laureáty.

  Velmi mne potěšilo, že naše tiskovka měla opět vyprodáno. Mnoho přítomných novinářů nepředstíraně projevovalo zájem o nominované, přestože mezi nimi nebyly celebrity (nebo právě proto). Pomáhají nám tak nezištně propagovat tento svátek jevištního umění v divácké obci, která nás neopouští ani při přímém přenosu České televize. Letos tomu tak bude rovněž v předvečer oslav Světového dne divadla (26. března od 20.00 hodin na ČT1).

  Jiří Hromada

  Nominace CT naleznete na www.ceny-thalie.cz


  Komentáře k článku: Ceny Thálie 2015

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,