Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Ceny Thálie 2013

  Ve foyer na první galerii historické budovy Národního divadla a za vydatného zájmu médií (jejichž zástupci přeplnili uvedený prostor) se 29. ledna uskutečnila tisková konference Herecké asociace k 21. Cenám Thálie.

  Hlavním bodem programu se stalo vyhlášení nominací na Ceny Thálie 2013. MgA. Jiří Hromada, prezident Herecké asociace uvítal – vedle umělců zařazených do finálového výběru – zástupce Kolegia pro udělování Cen Thálie, čtyř oborových porot a také představitele nejvýznamnějších partnerů HA při pořádání tohoto divadelního svátku. Sdělil dále, že záštitu nad jednadvacátým ročníkem Cen Thálie převzal předseda Senátu Parlamentu České republiky Milan Štěch. Vyjádřil naději, že když konečně opět máme kompetentního ministra kultury, dostane se kultuře (potažmo divadlu) větší podpory. Posteskl si ovšem, že většina velkých zahraničních firem, které u nás podnikají, podporuje kulturu ve své domovské zemi, nikoli v ČR.

  Světlou výjimkou jsou Karlovarské minerální vody, a. s., které prostřednictvím své značky Magnesie poněkolikáté figurují jako generální tháliový partner HA. Radost z možnosti podílet se na „zastřešování“ divadelních cen projevil Jan Zitko ze společnosti Alukov a. s., která se jinak věnuje zastřešování bazénů či teras.

  Ing. Peter Kovarčík připomněl, že jeho agentura Czech Teleaxis, spol. s r. o. se na Tháliích podílí už pojedenácté. Díky tomu, jak Ceny Thálie vypadají a jaké mají renomé, není problém získat pro jejich podporu sponzory. Letos mezi ně přibyla akciová společnost ČEPS.

  Za Českou televizi, která bude vyhlášení Cen Thálie 2013 opět vysílat na svém prvním programu v nejsledovanějším čase (v sobotu 29. března od 20 hodin), promluvil režisér Ondřej Kepka, jenž má znovu na starosti jak aranžmá ceremoniálu (podeváté v řadě jej bude uvádět dramatik, herec a režisér Antonín Procházka), tak jeho přímý přenos.

  Do čela Kolegia pro udělování Cen Thálie (složeného z devíti osobností) byl zvolen skladatel Zdeněk Barták (jinak předseda operetně-muzikálové poroty). Kolegium rozhodne jednak o držiteli Zvláštní ceny Kolegia za přínos českému divadlu, jednak (tajným hlasováním) o osmi laureátech výročních cen. Ti pak budou spolu s umělci oceňovanými za celoživotní oborové mistrovství v činohře, opeře, baletu, operetě-muzikálu a loutkovém divadle, respektive za výjimečný činoherní výkon ve věku do 33 let, dekorováni na slavnostním večeru v Národním divadle.

  Po Zdeňku Bartákovi zhodnotili uplynulé soutěžní období (od 1. prosince 2012 do 30. listopadu 2013), zdůvodnili nominace a představili „své“ kandidáty předsedové operní a taneční poroty, Zbyněk Brabec a Vladimír Nečas, a člen činoherní poroty Jaroslav Someš (zastoupil nemocnou předsedkyni Janu Paterovou).

  Nejvíce „želízek v ohni“ bude mít tentokrát pražské Národní divadlo – pět, a to zejména díky baletu. Následuje se čtyřmi užšími nominacemi Národní divadlo moravskoslezské z Ostravy, jež dominovalo minulému ročníku. A třetí v pořadí – se třemi nominacemi ve třech oborech – je plzeňské Divadlo J. K. Tyla.

  Celkem 15 různobarevných Cen Thálie chystá pro letošní vyhlášení lindavská sklárna AJETO, podle už tradičního návrhu Bořka Šípka.

  Užší nominace

  činohra

  Jana Kubátová (Divadlo J. K. Tyla Plzeň) za roli Maureen v inscenaci Kráska z Leenane

  Tereza Novotná (Slovácké divadlo Uherské Hradiště) za roli Nora v inscenaci Nora

  Tereza Vilišová (Divadlo Petra Bezruče Ostrava) za roli Amy v inscenaci Můj romantický příběh

  Karel Dobrý (Studio hrdinů Praha) za roli Andrej Danilovič v inscenaci Den opričníka

  Miloslav König (Městské divadlo Kladno) za roli Miláček v inscenaci Georges Duroy

  Petr Mikeska (Městské divadlo Mladá Boleslav) za roli Paul Verlaine v inscenaci Úplné zatmění

  opera

  Maida Hundeling (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava) za roli Elsa z Brabantu v inscenaci Lohengrin

  Daniela Straková-Šedrlová (Národní divadlo Brno) za roli Donna Elvíra v inscenaci Don Giovanni

  Jana Šrejma Kačírková (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava) za roli Anna Bolena v inscenaci Anna Bolena

  Jiří BrÜckler (Národní divadlo Praha – Státní opera) za roli Rodrigo, markýz Posy v inscenaci Don Carlo

  Jiří Přibyl (Moravské divadlo Olomouc) za roli Sir John Falstaff v inscenaci Falstaff

  Richard Samek (Divadlo J. K. Tyla Plzeň) za roli Faust v inscenaci Faust a Markétka

  muzikál

  Monika Absolonová (Musical Production ve spolupráci s Městským divadlem Brno, uvedeno v Divadle Hybernia, Praha) za roli Mary Poppins v inscenaci Mary Poppins

  Lucie Bergerová (Těšínské divadlo-Česká scéna, Český Těšín) za roli Alžběta Báthoryová v inscenaci Báthoryčka

  Martina Šnytová (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava) za roli Helena v inscenaci Krásná Helena s přihlédnutím k roli Evelyn v představení Fantom Londýna v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě

  Aleš Briscein (Národní divadlo moravskoslezské Ostrava) za roli Paris v inscenaci Krásná Helena

  Marek Holý (Musical Production ve spolupráci s Městským divadlem Brno, uvedeno v Divadle Hybernia, Praha) za roli Zorro v inscenaci Zorro

  Jiří Langmajer (Divadlo Broadway Praha) za roli Maurice Chevalier v inscenaci Mata Hari

  balet

  Martina Diblíková (Divadlo J. K. Tyla Plzeň) za roli Matka v inscenaci Krvavá svatba

  Marta Drastíková (Národní divadlo Praha ) za roli Julie v inscenaci Romeo a Julie

  Nikola Márová (Národní divadlo Praha ) za roli Královna Mab v inscenaci Romeo a Julie

  Viktor Svidró (Jihočeské divadlo České Budějovice) za roli Kafka v inscenaci Kauza Kafka

  Matěj Šust (Národní divadlo Praha ) za roli Merkucio v inscenaci Romeo a Julie

  Ondřej Vinklát (Národní divadlo Praha ) za roli Romeo v inscenaci Romeo a Julie


  Komentáře k článku: Ceny Thálie 2013

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,