Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Ceny, rekapitulace i ochutnávky

  Moravské divadlo Olomouc vstoupilo do nové sezony slavnostním galavečerem. Ve čtvrtek 1. září se na jevišti divadla představily divákům soubory činohry, baletu, opery a operety a nabídly vybranou směs ze svého současného repertoáru i ochutnávku z chystaných premiér. Součástí večera bylo i předání cen za nejlepší umělecké výkony v loňské sezoně. Slavnostním programem provedli diváky členové činohry Vendula Fialová a Vojtěch Lipina.

  Již loni se nové vedení divadla rozhodlo slavnostně zahajovat novou sezonu vždy 1. září. Právě o tomto datu byla totiž v roce 1920 uvedena na stejném jevišti Smetanova Libuše jako první představení stálé české divadelní scény v Olomouci. Na náplni galavečera se rovnoměrně podílejí všechny tři soubory Moravského divadla Olomouc. Prostřednictvím hudebních a tanečních vystoupení se snažíme návštěvníkům zrekapitulovat to nejzajímavější z našeho současného repertoáru. Pokud je to technicky možné, rádi nabídneme i ochutnávku z připravovaných inscenací, řekl před galavečerem ředitel MDO Josef Podstata.

  Diváci si tak v průběhu večera zhlédli například taneční číslo z baletní inscenace Frida, předehru z opery Nabucco či sborový výstup z hudebně-činoherní inscenace Markéta Lazarová. Diváckou atrakcí pak byla ukázka z chystané inscenace komické opery Nápoj lásky, která se svého premiérového uvedení v Moravském divadle Olomouc dočká 30. září. Chceme, aby celý slavnostní večer působil radostně. Máme potěšení z toho, že se po prázdninách opět setkáváme s našimi diváky a příznivci, sdělil režisér galavečera Michael Tarant.

  Ještě před zahájením slavnostní akce se v Galerii Oldřicha Šimáčka (foyer divadla) konala vernisáž výstavy obrazů scénografa Oldřicha Šimáčka a kolekce kamenných skulptur dlouholetého fotografa Moravského divadla Olomouc Ivana Šimáčka.

  Galavečerem pak diváky provázeli členové činohry Moravského divadla Olomouc Vendula Fialová a Vojtěch Lipina. Vrátili jsme se tak vlastně k vtipu, který jsme použili na loňském slavnostním zahájení sezony. Tehdejší moderátory Vlaďku Včelnou a Dušana Urbana totiž na jevišti na okamžik vystřídali právě Vendula a Vojta, tehdejší benjamínci souboru. Tentokrát to už nebude jenom záskok, vysvětlil svou volbu režisér Tarant. Oba herci mají s moderováním zkušenosti, Fialovou diváci znají například z Dobrého rána s Jedničkou. Máme s Vojtou výhodu v tom, že se známe už od střední školy, jsme kamarádi, popsala své pocity Vendula Fialová.

  Slavnostní ráz celé akce podtrhlo i jmenování někdejší členky olomoucké činohry Miluše Hradské mezi emeritní členky Moravského divadla Olomouc. Hradská působila v Moravském divadle Olomouc více než pětatřicet let a ztvárnila výrazné role v takových inscenacích jako Racek, Marie Stuartovna či Médea. Jsme moc rádi, že do zatím ryze mužské společnosti emeritních členů vstoupí první žena, řekl Podstata.

  Tradiční součástí slavnostního zahájení sezony bylo předání cen za nejlepší umělecké výkony minulé sezony. Umělečtí šéfové jednotlivých souborů i já máme každý rok před sebou složité rozhodování. Ocenit by si jistě zasloužilo více umělců, vybrat jedno nebo dvě jména je těžké. Ale to už je úděl podobných anket. Z tohoto pohledu se tedy snažíme ocenit ty umělce, kteří v uplynulé sezoně ztvárnili výjimečné, náročné role, nebo se dokázali prosadit v celorepublikovém měřítku, vysvětlil princip rozhodování Podstata, který také udělil Cenu bezpečného zázemí. Za umělci stojí početný tým lidí, bez jejichž práce by divadelní představení nevzniklo, ať už se jedná o údržbáře, techniky, kostymérky, inspicientky a spoustu dalších, upozornil. V průběhu večera předal jednu z cen i primátor statutárního města Olomouce Martin Novotný. Udělovaly se také Cena diváků, Cena Klubu příznivců Moravského divadla Olomouc, Cena ředitele Českého rozhlasu Olomouc a Cena Olomouckého deníku.

  ///

  CENY ZA NEJLEPŠÍ UMĚLECKÉ VÝKONY SEZONY 2010/2011

  Moravského divadla Olomouc


  VÝROČNÍ CENY

  Cena za nejlepší ženský jevištní výkon v uměleckém souboru baletu

  Renáta Mrózková

  Cena za nejlepší mužský jevištní výkon v uměleckém souboru baletu

  Ivo Jambor

  Cena za nejlepší ženský jevištní výkon v uměleckém souboru činohry

  Tereza Richtrová

  Cena za nejlepší mužský jevištní výkon v uměleckém souboru činohry

  Petr Kubes

  Cena za nejlepší ženský jevištní výkon v uměleckém souboru opery a operety

  Lea Vítková

  Cena za nejlepší mužský jevištní výkon v uměleckém souboru opery a operety

  David Szendiuch

  Cena bezpečného zázemí Moravského divadla Olomouc

  Rostislav Czmero

  /

  ANKETNÍ CENY

  Cena diváků Moravského divadla Olomouc

  Renáta Mrózková (kategorie ženský jevištní výkon)

  Ivo Jambor (kategorie mužský jevištní výkon)

  Cena diváků za nejoblíbenější inscenaci sezony (ve spolupráci s Klubem příznivců MDO)

  Frida

  Ceny čtenářů Olomouckého deníku

  Ivo Jambor (kategorie balet)

  Petr Kubes (kategorie činohra)

  Barbara Sabella (kategorie opera a opereta)

  Cena ředitele Českého rozhlasu Olomouc

  Jaroslav Krejčí

  ///

  David Kresta, Moravské divadlo Olomouc (pro i-DN zpracoval hul)

  • Autor:
  • Publikováno: 3. září 2011

  Komentáře k článku: Ceny, rekapitulace i ochutnávky

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,