Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Ceny Františka Filipovského poosmnácté

  Ocenění za nejlepší ženský a mužský herecký výkon v dabingu v dílech loňského roku –  Cenu Františka Filipovského – získali včera na slavnostním večeru v rodišti Františka Filipovského Přelouči herci Jana Hlaváčová a Jaromír Meduna. Hlaváčová získala cenu za roli Séraphine ve stejnojmenném filmu, Meduna za roli Roberta Maxwella ve filmu Maxwell.

  Porotci letos vybírali z celkem37 audiovizuálních děl, která měla premiéru v loňském roce. Kromě Hlaváčové a Meduny byli za nejlepší výkony v dabingu nominováni Jitka Ježková, Ilona Svobodová, Vladislav Beneš a Libor Hruška.

  Cenu za celoživotní mistrovství v dabingu získali herci Ivanka Devátá a Ladislav Mrkvička. Za celoživotní mimořádnou dabingovou tvorbu získal ocenění Filmového a televizního svazu FITES režisér Elmar Kloss.

  Pořadatelé také vyhlásili Zvláštní cenu Františka Filipovského za mimořádné dabingové zpracování animovaných a dětských snímků, kterou získal snímek Rango v překladu Petra Putny.

  Udělená byla také Cena Jednoty tlumočníků a překladatelů za mimořádnou kvalitu překladu a úpravy dabovaného díla, kterou si z Přelouče odvezl snímek Ivan Hrozný. Cenu FITES za mimořádné dabingové zpracování hodnotného audiovizuálního díla včetně seriálů letos získal snímek Mildred Pierceová v režii Vladimíra Žďánského.

  Cenu Sennheiser a Asociace pracovníků se zvukem za nejlepší zvuk dabovaného díla pro letošní rok získal film Sherlock – epizoda Velká hra.

  Letos byla udělena také Zvláštní cena poroty za mimořádný dětský herecký výkon v dabingu, kterou získala Marianna Jurková za roli Addie ve filmu Papírový měsíc.

  Udělená byla i Cena diváků za nejlepší výkon nebo dílo v dabingu, kterou získal David Novotný za ztvárnění Barneyho Stinsona v seriálu Jak jsem poznal vaši matku v režii Filipa Jančíka.

  Jana Hlaváčová. FOTO ČT24

  Jaromír Meduna. FOTO ČT24

  Zkrácený záznam předáván Cen odvysílá Česká televize v sobotu 29. září od 16:55 na ČT2.

  Ocenění za nejlepší dabing se v Přelouči, kde se herec František Filipovský narodil, udělují od roku 1995. Jejich smyslem je zlepšit kvalitu a prestiž českého dabingu a měly by být stimulem pro práci všech, kdo se na této umělecké disciplíně podílejí.

  /pro i-DN zpracoval hul/

  • Autor:
  • Publikováno: 23. září 2012

  Komentáře k článku: Ceny Františka Filipovského poosmnácté

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,