Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Ceny Divadelních novin 2019 aneb Devatenáctihlavá saň v Divadle X10

  Po devatenácté udělila 11. listopadu odpoledne v Divadle X10 porota redaktorů a spolupracovníků Ceny Divadelních novin v sedmi kategoriích. Po devatenácté o měsíc dřív ve Studiu Paměť o vítězích bouřlivě diskutovalo devatenáct porotců z osmatřiceti hlasujících v prvním kole. Devatenáctihlavou saní porotu nazval průvodce večerem Václav Marhold. Nabízíme reportáž z průběhu předávání, na stránkách iDN je k dispozici videozáznam i obsáhlejší fotoalbum.

  Překvapivě došlo i na charitu. Václav Marhold vyhlásil dražbu kostýmu s motivy Divadelních novin, který měl na sobě. Kostým získali Ingeborg Žádná a David Radok. Zaplatili cash a kostým si hned odnesli.

  Také dámské šaty Václav Marhold vydražil, nejvíc nabídla Lenka Havlíková. Vydražilo se celkem 8 000 Kč.

  Nakonec šéfredaktor Divadelních novin Josef Herman prohlásil, že pro něj jsou vítězové všichni nominovaní. A poděkoval Nadaci Život umělce, Divadlu X10 a všem, kdo se na předávání Cen Divadelních novin podíleli. Pak už se jedlo, pilo a hlavně povídalo.

  Ocenění za Herecký výkon sezony bez ohledu na žánr zůstalo v rodině Nebeských. Za herečku Lucii Trmíkovou (zvítězila rolí Anny v inscenaci Soukromé rozhovory, Divadelní spolek Jedl, Divadlo X10, Praha) cenu převzala dcera Kristýna.

  Na poslední dvě ocenění se moderátor Václav Marhold převlékl do ženské verze kostýmu s motivy Divadelních novin. Shlížel shora na režiséra Jana Nebeského, oceněného v kategorii Alternativní divadlo za režii inscenace Pustina (Divadelní spolek Jedl, X10, Praha).

  Kategorii Činoherní divadlo ovládl Ivan Buraj za režii inscenace Maloměšťáci (HaDivadlo, Brno). Také on právě zkoušel na nedalé Nové scéně inscenaci Kosmos a zastoupila ho intendantka Anna Stránská.

  Pražská scéna zvítězila v kategorii Publikační počin v oblasti divadla knihou Bohuslav Blažek: Divadla v proměně civilizace (Pražská scéna 2018). Nakladatel Jan Dvořák vyzval k převzetí ceny spolueditorku Jiřinu Olmrovou.

  Ze dvou nominací Naivního divadla v Liberci v kategorii Loutkové a výtvarné divadlo tu svou proměnila Michaela Homolová za režii inscenace Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! Protože se podle ní v inscenaci moc nemluví, spokojila se s jednoslovným Děkuji!

  Za Jiřího Kyliána oceněného v kategorii Taneční a pohybové divadlo za choreografii inscenace Kylián – Mosty času (Národní divadlo) zaskočil Antonín Schneider. Dlouze pohovořil o Mistrovi, který právě intenzivně zkoušel novou verzi Mostů času na nedalekém Anenském náměstí.

  V kategorii Hudební divadlo za inscenaci Libuše (Národní divadlo Brno) převzal cenu Jiří Heřman i za spoluoceněného Roberta Kružíka a vzdal čest přítomnému režiséru Davidu Radokovi, nominovanému za též brněnské Tři fragmenty z Juliette.

  Podobizny kritických „katů“ vyvěsila na zeď podzemního prostoru Divadla X10 Jana Hauskrechtová, která má na svědomí scénu i kostýmy moderátorů Václava Marholda a jeho pomocníka Petra Uhlíka. Společně účastníky ceremoniálu pozvali do pokojíku, v němž si každý z oceněných mohl utrhnout růži rostoucí shora a vybrat si z truhly grafický list Aleše Fulína. V drsném prostředí nepřekvapilo, že diplomy byly uskladněny v toaletní míse.


  Komentáře k článku: Ceny Divadelních novin 2019 aneb Devatenáctihlavá saň v Divadle X10

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,