Divadelní noviny Aktuální vydání 21/2019

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

21/2019

ročník 28
10. 12.–23. 12. 2019
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • Hledat
  • Facebook Divadelních novin

    Ceny Divadelních novin 2012/2013

    Již potřinácté proběhlo 15. října 2013 udílení výročních Cen Divadelních novin za předchozí sezonu. Odborná porota, složena z třiadvaceti kritiků, udělila ceny v pěti kategoriích. Slavnostní předávání diplomů a obrazů, které pro tuto příležitost vytvořil Michal Pěchouček, se konalo v Divadle Na zábradlí. Herečky a sestry Anežka Kubátová (z Divadla Na zábradlí) a Barbora Kubátová (z Divadla F. X. Šaldy Liberec) program uvedly a uzavřely skeči.

    Karel Dobrý v inscenaci Den opričníka FOTO ARCHIV SH

    Karel Dobrý v inscenaci Den opričníka FOTO ARCHIV SH

    Cenu Divadelních novin za Herecký výkon sezony bez ohledu na žánr obdržel Karel Dobrý za titulní roli v inscenaci Den opričníka, kterou v režii Kamily Polívkové uvádí Studio Hrdinů v Praze. V kategorii Alternativní divadlo byla udělena cena Petru Boháčovi za režii a koncept projektu One Step Before the Fall, jenž vznikl v koprodukci souboru Spitfire Company a studia DAMÚZA. V oboru Tanec a balet byla oceněna Markéta Vacovská za choreografii k téže inscenaci. Miloš Orson Štědroň zvítězil v kategorii Hudební divadlo za libreto a hudbu k inscenaci Divadlo Gočár. V oboru Činohra byla cena udělena režiséru Dušanu D. Pařízkovi za inscenaci Zahradní slavnost, kterou uvedlo Národní divadlo Praha.

    Porota:

    Bergmannová Pavla, Černá Kamila, Dombrovská Lenka, Erml Richard, Herman Josef, Hořínek Zdeněk, Hrdinová Radmila, Hulec Vladimír, Jará Dana, Karfík Vladimír, Kerbr Jan, Kolář Jan, Macháček Martin, Malíková Nina, Návratová Jana, Rathouská Kateřina, Reslová Marie, Soprová Jana, Šaldová Lenka, Tichý Zdeněk, Zahálka Michal, Zdeňková Marie, Žáček Ivan

    Diplom-CenyDNNominace:

    Alternativní divadlo

    Miroslav Bambušek (režie): Ropa; o. s. Mezery, Praha

    Petr Boháč (režie): One Step Before the Fall; Spitfire Company & DAMÚZA, Praha

    Jan Borna (režie): Kabaret Kainar; Divadlo v Dlouhé, Praha

    Miřenka Čechová a Petr Boháč (koncept): Antiwords; Spitfire Company, Praha

    Jakub Čermák (režie): Makropulos; Depresivní děti touží po penězích, Praha

    Tomáš Dvořák (režie): Loutky hledají talent; Naivní divadlo Liberec

    Tomáš Hanzlík (režie): Voda a vzduch; Ensemble Damian, Olomouc

    Braňo Holiček (režie): Čekání; Divadlo v Dlouhé, Praha

    Jiří Jelínek a Anežka Kubátová (režie): Dášeňka aneb Psí kusy Haf!; Divadlo Husa na provázku, Brno

    Ivo Krobot (režie): Magor; Divadlo U stolu, Brno

    Jindřiška Křivánková (choreografie): Lovci; Křivánková, Kozubková, Ferenzová / Teatro Roxy/NoD

    Jakub Maksymov (režie, kocept): Uměl lítat; Někdo, Jaroměř

    Jan Nebeský (režie): Kabaret Shakespeare; DAMÚZA / Teatro Roxy/NoD, Praha

    Rostislav Novák (režie): Risk; Cirk La Putyka, Praha

    Filip Nuckolls (režie): Velemarš; HaDivadlo, Brno

    Michal Pěchouček a Jan Horák (režie): Církev; Studio Hrdinů, Praha

    Kamila Polívková (režie): Den opričníka; Studio Hrdinů, Praha

    Veronika Riedlbauchová (režie): Plovárna; (bra)Tři v tricku, Praha

    Katarina Schmitt (režie): Černá zrcadla; Studio Hrdinů, Praha

    Dominik Stein (koncept); Dvanáct milosrdných; Boca Loca Lab, Praha

    Milan Šotek (režie): Plejtvák; Kabaret Calambour, Praha

    Pavel Štourač (režie): Ve sklepě; Divadlo Continuo, Malovice

    Hana Voříšková (koncept); Pohyblivé obrázky; Hana Voříšková a MUZIGA, Choceň

    Tanec a balet

    Lenka Bartůňková a Michal Záhora (choreografie): Orbis Pictus; Divadlo Ponec, Praha

    Petr Boháč (režie): One Step Before the Fall; Spitfire Company & DAMÚZA, Praha

    Miřenka Čechová (režie): S/He Is Nancy Joe; Tantehorse, Praha

    Miřenka Čechová a Petr Boháč (koncept); Antiwords; Spitfire Company, Praha

    Miřenka Čechová (režie): Krevety à la indigo; Spitfire Company, Praha

    Lucie Ferenzová (režie): Lovci; Křivánková, Kozubková, Ferenzová / Teatro Roxy/NoD, Praha

    Miroslav Hanuš (režie): Drž mě pevně, miluj mě zlehka; Městská divadla pražská – Divadlo ABC, Praha

    Miroslav Hanuš (režie): Chabrus Line; Veselé skoky / Divadlo v Celetné, Praha

    Jan Kodet a SKUTR (libreto a režie): Čarodějův učeň; Národní divadlo, Praha

    Braňo Mazúch (režie): Antikódy; Národní divadlo, Praha

    Honza Pokusil (choreografie): Suzanne; Taneční divadlo Honzy Pokusila, Hradec Králové

    Veronika Riedlbauchová (režie): Plovárna; (bra)Tři v tricku, Praha

    Markéta Vacovská (tanec): One Step Before the Fall; Spitfire Company & DAMÚZA, Praha

    Lenka Vagnerová (koncept a choreografie): Jezdci; Lenka Vangerová & Company, Praha

    Hudební divadlo

    Radek Balaš (režie): Marilyn; Klicperovo divadlo, Hradec Králové

    Jan Borna (režie): Kabaret Kainar; Divadlo v Dlouhé, Praha

    Ondřej Brousek (libreto): Marilyn; Klicperovo divadlo, Hradec Králové

    Ondřej Brousek (hudba): Nevěsta; Divadlo na Fidlovačce, Praha

    Pavel Drábek (libreto): Everyman; Ensemble opera diversa, Praha

    Ján Ďurovčík (režie a choreografie): Pomáda; Divadlo Kalich, Praha

    Tomáš Hanzlík (režie): Voda a vzduch; Ensemble Damian, Olomouc

    Jiří Heřman (režie): Faust a Markétka; Divadlo J. K. Tyla Plzeň

    Robert Jindra (hudba): Lohengrin; Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

    Linda Keprtová (režie): Don Quichotte; Divadlo F. X. Šaldy Liberec

    Pavel Kohout (autorství): Hašler…; Divadlo na Vinohradech, Praha

    Berenika Kohoutová (herečka): Století hitů; Divadlo Viola, Praha

    Václav Luks (dirigent): Olimpiade; Národní divadlo, Praha

    Jan Nebeský (režie): Divadlo Gočár; Omnimusa, o. s., Praha

    Jiří Nekvasil (režie): Káťa Kabanová; Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

    Josef Průdek (režie): Divotvorný hrnec; Otáčivé hlediště, Český Krumlov

    Miloš Orson Štědroň (hudba a libreto): Divadlo Gočár; Omnimusa, o. s., Praha

    Miloš Štědroň (autorství): Palackého truchlivý konec; Ensemble opera diversa, Praha

    Emil Viklický (hudba): Kabaret Shakespeare; DAMÚZA / NoD, Praha

    Činoherní divadlo

    David Drábek (režie): Richard III.; Klicperovo divadlo, Hradec Králové

    Petr Boháč (režie): Čezko Forever; Palác Akropolis, Praha

    Martin Františák (režie): Nora; Slovácké divadlo Uherské Hradiště

    Jiří Jelínek a Anežka Kubátová (režie): Dášeňka aneb Psí kusy Haf!; Divadlo Husa na provázku, Brno

    Pavel Khek (režie): Úplné zatmění; Městské divadlo Mladá Boleslav

    Ivan Krejčí (režie): Hráči; Komorní scéna Aréna, Ostrava

    Ivo Krobot (režie): Magor; Divadlo U stolu, Brno

    Miroslav Krobot (režie): Brian; Dejvické divadlo, Praha

    Jan Mikulášek (režie): Zlatá šedesátá; Divadlo Reduta / Národní divadlo Brno

    Jan Mikulášek (režie): Nenápadný půvab buržoazie; Divadlo Reduta / Národní divadlo Brno

    Jan Mikulášek (režie): Višňový sad; Divadlo Husa na provázku, Brno

    Vladimír Morávek (režie): Ze života hmyzu – Oh! Jaká podívaná!; Divadlo Husa na provázku, Brno

    Jan Nebeský (režie): Eyolfek; Divadlo v Dlouhé, Praha

    Śtěpán Pácl (režie): Vytrvalý princ; Masopust / Divadlo v Celetné, Praha

    Dušan D. Pařízek (režie): Zahradní slavnost; Národní divadlo, Praha

    Anna Petrželková (režie): Pěna dní; Divadlo Petra Bezruče, Ostrava

    Kamila Polívková (režie): Den opričníka; Studio Hrdinů, Praha

    David Radok (režie): Troilus a Kressida; Národní divadlo, Praha

    Daniel Špinar (režie): Žebrácká opera; Klicperovo divadlo, Hradec Králové

    Daniel Špinar (režie): Kabaret Kafka; Divadlo Reduta / Národní divadlo Brno

    Daniel Špinar (režie): Miláček; Městské divadlo Kladno

    Michal Vajdička (režie): Racek; Dejvické divadlo, Praha

    Herecký výkon

    Karel Dobrý (titulní role): Den opričníka; Studio Hrdinů, Praha

    Jan Hájek (Pavel Juráček): Zlatá šedesátá; Divadlo Reduta / Národní divadlo Brno

    Vladimír Javorský (Ferda Plzák): Zahradní slavnost; Národní divadlo Praha

    Jana Šrejma Kačírková (Anna Boleynová): Anna Bolena; Národní divadlo moravskoslezké, Ostrava

    Jana Šrejma Kačírková (Gilda): Rigoletto; Jihočeské divadlo, České Budějovice

    Jana Šrejma Kačírková (Markétka): Faust a Markétka; Divadlo J. K. Tyla v Plzni

    Miloslav König (Georges Duroy): Miláček; Městské divadlo Kladno

    Jan Kolařík (Ivan Martin Jirous): Magor; Divadlo U stolu, Brno

    Miroslav Krobot (Sorin): Racek; Dejvické divadlo, Praha

    Petr Nárožný (Matouš Clausen): Před západem slunce; Činoherní klub, Praha

    Martin Pechlát (Hugo Pludek): Zahradní slavnost; Národní divadlo, Praha

    Jana Preissová (Matka): Z prachu hvězd; Národní divadlo, Praha

    Matouš Ruml (Rimbaud): Úplné zatmění; Městské divadlo Mladá Boleslav

    Petr Rychlý (Karel Hašler): Hašler…; Divadlo na Vinohradech, Praha

    Pavlína Štorková (Richard III.): Richard III.; Klicperovo divadlo, Hradec Králové

    Markéta Tallerová (Blanche): Tramvaj do stanice touha; Divadlo F. X. Šaldy, Liberec

    Ivan Trojan (Trigorin): Racek; Dejvické divadlo, Praha

    Ivana Uhlířová: Černá zrcadla (monodrama); Studio Hrdinů, Praha

    Klára Vojtková (Berta): Vyhnanci; Buranteatr, Brno

    Jan Vondráček (Alfréd Allmers): Eyolfek; Divadlo v Dlouhé, Praha

    Eva Vrbková (Hippolyta a Titanie): Sen noci svatojánské; Shakespearovské slavnosti, Praha

    • Autor:
    • Publikováno: 15. října 2013

    Komentáře k článku: Ceny Divadelních novin 2012/2013

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,