Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Ceny Diva 2014 Národního divadla Brno předány

  Minulou středu 11. března se na jevišti Mahenlova divadla během slavnostního galavečeru předávaly Ceny Diva, jež jsou vyhlašovány na základě výsledků divácké ankety o nejúspěšnější umělkyně, umělce a inscenace Národního divadla Brno v roce 2014.

  FOTO archiv NDB

  FOTO archiv NDB

  Diváci volili nejlepší výkony herců, tanečníků, pěvců, hereček, tanečnic, pěvkyň, které viděli během uplynulého roku a nejlepší inscenace z uplynulého roku. Vedení NdB a jednotlivých souborů pak nominovala umělce, kteří v NDB působili a kteří se svou prací významně zapsali do historie divadla.

  Ve foyer Mahonova divadla se mimo to uskutečnil happening, ve kterém se představily originální choreografie vytvořené tanečníky souboru Baletu NdB připravené speciálně pro tuto příležitost. FOTO archiv NDB

  Program nabídl úryvky z repertoáru baletního souboru. FOTO archiv NDB

  Slavnostní vyhlášení Cen DIVA 2014 připravil šéf baletu NdB Mário Radačovský se souborem Baletu NdB posíleným mnoha hosty. Program nabídl úryvky z repertoáru baletního souboru, který mimo jiné v krátkosti představil svou březnovou premiéru Black and White, ale i ukázky různých tanečních žánrů a stylů. K vidění tak byl folklór, latinskoamerické tance, flamenco, street dance, step i twerk. Poprvé bylo možné zhlédnout propagační videoprojekt Balet a Twerk. Premiérově byl také uveden nový projekt Baletu NdB Ballet Graffiti, a to ve výtvarné a video podobě. Ve foyer Mahenova divadla se mimo to uskutečnil happening, ve kterém se představily originální choreografie vytvořené tanečníky souboru Baletu NdB připravené speciálně pro tuto příležitost. Soubor Janáčkovy opery nabídl ukázku z chystané premiéry Hry o Marii. Večerem provázeli Bedřich Výtisk a Jakub Šafránek ze souboru Mahenovy činohry.

  Ceny předával ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser. FOTO archiv NDB

  Ceny předával ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser. FOTO archiv NDB

  Přinášíme přehled výsledků:

  Ocenění umělci:

  Činohra

  • ženy – Eva Novotná 
  • muži – Bedřich Výtisk

   Opera

  • ženy –  sólistka Pavla Vykopalová
  • muži – sólista Jan Šťáva

  Balet

  • ženy – sólistka Eriko Wakizono
  • muži –  sólista Jan Fousek

  Absolutní vítěz divácké ankety 2014:  baletní sólista Jan Fousek

  Nejlepší inscenace jednotlivých souborů, oceněné návštěvníky NdB:

  Mahenova činohra NdBKrál Oidupús
  autor: Sofoklés, režie: Martin Františák

  Janáčkova opera NdBVěc Makropulos
  autor: Leoš Janáček, dirigent: Marko Ivanović, režie: David Radok

  Balet NdBLouskáček
  autor: Petr Iljič Čajkovskij, režijní nastudování: André Larise, dirigent: Pavel Šnajdr,  choreografie: Fernand Nault

  Ve foyer Mahenova divadla se uskutečnil happening, ve kterém se představily originální choreografie vytvořené tanečníky souboru Baletu NdB. FOTO archiv NDB

  Ve foyer Mahenova divadla se uskutečnil happening. FOTO archiv NDB

  Vedení Národního divadla Brno ocenilo tyto emeritní umělce, kteří působili v divadle:

  Balet: Ludvík Kotzian

  Sólista a pedagog Baletu NdB. Patřil k nejvýraznějším interpretům československé sólistické generace 60. a 70. let. Ludvík Kotzian ale patří i k nemnoha výkonným umělcům, kteří se systematickým vzděláváním zaměřili i na pedagogickou činnost a pod jeho vedením vyrůstaly generace mladých tanečníků. Je významným českým baletním pedagogem a teoretickým odborníkem v oboru metodiky klasického tance. Jako pedagog a trenér působil v Baletu NdB v letech 1974 – 1996. Výraznou stopu zanechal na brněnské Taneční konzervatoři, kde působil jako pedagog od roku 1974 až do roku 2010, a kterou vedl v letech 1990 – 1996 jako ředitel. Působil významně také na akademické půdě, jako pedagog 20 let na VŠMU v Bratislavě a krátce na HAMU v Praze. Je zakladatelem Ateliéru taneční pedagogiky na brněnské JAMU, jehož byl od roku 1990 do 2010 vedoucím, od roku 1991 jako docent. Tam působí dodnes.

  Mahenova činohra: František Derfler

  František Derfler přední osobnost moderního českého divadla. Na prknech Mahenova divadla hrál již za studií. Do zdejšího angažmá však vstoupil až po pražských a provázkovských zkušenostech roku 1979. Během následujících sezon ztvárnil desítky velkých, středních i menších rolí v nejrůznějších činoherních titulech. Za normalizace se František Derfler stal signatářem Charty 77, což mu vyneslo naprostý zákaz práce v televizi, rozhlase i ve filmu – k těmto odvětvím se však vrátil po Sametové revoluci a zejména s Českým rozhlasem dodnes významně spolupracuje. V letech 1990 až 1997 byl uměleckým šéfem činohry Národního divadla Brno, která se pod jeho vedením rozvinula v soubor uznávaný kritiky i laickými diváky a oceněný řadou cen. V současnosti je František Derfler uměleckým šéfem Divadla U stolu, které založil na přelomu let 1988/1989. Působí v něm jako režisér, dramaturg i herec. Od roku 2003 také vyučuje na Divadelní fakultě JAMU.

  ///

  Síň slávy Národního divadla Brno

  je věnovaná významným uměleckým osobnostem spojeným s historií i současností NdB (uděluje ji vedení NdB a jednotlivých souborů od roku 2008, doposud např. Josef Karlík, Ladislav Lakomý činohra, Marie Steinerová opera, Mira Figarová balet a další). Keramické plakety (zhruba 40) jsou věnovány např. Vlastě Fialové, Oldřichu Novému, I. V. Psotovi, Františku Neumannovi a dalším.

  Síň slávy je přístupná při představeních v Mahenově divadle. Je naproti Malé scény v místnosti u šaten, v níž je uložen závěrečný kámen z roku 1882, kdy byla dokončena výstavba Mahenova divadla, prvního plně elektrifikovaného divadla v Evropě (podle některých odborníků i na světě).

  • Autor:
  • Publikováno: 16. března 2015

  Komentáře k článku: Ceny Diva 2014 Národního divadla Brno předány

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,