Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Cenu Thálie budou dostávat i loutky

  Ceny Thálie budou mít novou kategorii pro alternativní a loutkové divadlo. Ceny se budou nově udílet ne za výkony v uplynulém kalendářním roce, ale za výkony v uplynulé divadelní sezoně. Předávat se proto budou vždy až v poslední čtvrtině roku, ne na jaře jako dosud. Novinářům to dnes řekl prezident Herecké asociace, která ceny pořádá, Ondřej Kepka. Asociace zakládá také Českou akademii divadelníků, kterou budou tvořit dosavadní žijící držitelé Cen Thálie a další osobnosti, jež vybere prezidium Herecké asociace.

  Skleněná Cena Thálie. Foto divadlo.cz

  Hlavní důvod je ten, že divadlo žije hlavně od září do června. V březnu jsme se také tloukli s dalšími cenami, bojovalo se o termín, diváci jsou přesyceni mnoha cenami. To je další důvod k tomu, abychom ceny přesunuli. Není to z důvodu finančních, finance nemáme teď, a nebudeme je mít ani v říjnu, řekl Kepka.

  Nová kategorie pro alternativní a loutkové divadlo bude mít jednu cenu, tedy nikoli cenu pro mužského a ženského protagonistu, jako ve zbylých kategoriích. Těmi jsou činohra, opera, hudebně dramatické žánry a tanec.

  Počet cen za celoživotní dílo se rozšíří na pět, budou moci být uděleny dvě ceny pro činoherní herce, tedy pro muže a ženu. Podle nepsaných pravidel se po roce střídalo udělení ceny pro herce a herečku. Nestíhají se ocenit nezpochybnitelné osobnosti tuzemského divadla, čekání zapříčinilo to, že už nikdy cenu nezíská třeba Vladimír Brabec nebo Radoslav Brzobohatý a další velká jména. Chceme to vymyslet jinak, uvedl Kepka.

  Cena pro mladého činoherce do 33 let zůstává a bude se udílet na nominační tiskové konferenci. Cenu za Televizní objev roku dnes převzal Václav Neužil za roli v seriálu Dabing Street.

  Cenu za Televizní objev roku dnes převzal Václav Neužil za roli v seriálu Dabing Street. Foto Česká televize

  Ruší se Kolegium pro udílení Cen Thálie a cena, kterou udílelo. O mezioborových cenách, které udílelo, bude nově rozhodovat Česká akademie divadelníků. Členů akademie, vzniklé po vzoru akademie v jiných uměleckých oborech, by mohlo být podle Kepky několik set. Hlasovat budou pravděpodobně přes internet a jejich ceny jsou určeny jiným divadelním profesím než těm, které oceňují hlavní kategorie.

  Vzhledem ke změnám v tom, jaké období se bude v cenách hodnotit, se budou letos výjimečně udílet jako Thálie 2018/2019. Abychom dohnali sezonu, říká Kepka. V roce 2020 už se budou jmenovat Ceny Thálie 2020 a budou za výkony v sezoně 2019/2020.

  www.ceny-thalie.cz

  /Článek je převzat ze Zpráv Divadelního ústavu./

  • Autor:
  • Publikováno: 20. března 2019

  Komentáře k článku: Cenu Thálie budou dostávat i loutky

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,