Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Cenu Marka Ravenhilla získal Adam Svozil

  Inscenace Rituální vražda Gorge Mastromase pražského Divadla DISK v režii Adama Svozila získala Cenu Marka Ravenhilla za nejlepší českou divadelní inscenaci nového textu za rok 2015. Cenu v podobě „kožichu Marka Ravenhilla“, který pro letošní ročník zhotovil designerský kolektiv Dry Milk of Virgin Mary, předala vítězi mladá švýcarská dramatička Katja Brunner. Letošní slavnostní večer proběhl v rámci festivalu Divadelní Flora Olomouc. Cena Marka Ravenhilla je součástí projektu Centrum současné dramatiky, který od roku 2010 realizuje Divadlo LETÍ, a letos byla udělena již pošesté. 

  Adam Svozil v kožichu Marka Ravenhilla“ FOTO ARCHIV FESTIVALU DIVADELNÍ FLORA

  Adam Svozil v kožichu Marka Ravenhilla FOTO ARCHIV FESTIVALU DIVADELNÍ FLORA

  Dennis Kelly patří k nejzajímavějším a nejplodnějším britským dramatikům dneška. Jeho hra Rituální vražda Gorge Mastromase z roku 2012 osvědčila své kvality při uvedení v divadlech Schauspiel Frankfurt a londýnském Royal Court Theater. Text v mnohém čerpá z tradice evropského dramatu: morální konflikt v jeho jádru představuje variaci na faustovské téma; modelový střih hry má kořeny ve středověké moralitě; využívání chóru a důraz na osud jedince v řádu světa zase čerpá z antického dramatu. Hru, která kombinuje textové plochy s dramatickými situacemi a svou syntetickou strukturou vybízí k aplikaci neobvykle široké škály inscenačních postupů, uvedlo Divadlo DISK v české premiéře jako absolventskou inscenaci studentů Katedry činoherního divadla.

  Osmičlenná nezávislá porota vybírala v roce 2015 z více než sedmdesáti premiér, z nichž do finále nominovala 5 inscenací. Kromě Disku to bylo Divadlo LETÍ, A Studio Rubín, Jihočeské divadlo a V.A.D. Kladno. Proč vyhrála právě absolventská inscenace Adama Svozila, objasňuje jeden z porotců, Jan Kerbr: V dubnu 2015 se představil absolventský ročník oboru činohra pražské DAMU sžíravým podobenstvím o bezohledné cestě za úspěchem. Zobrazení kariéry jednoho bezskrupulózního muže, který na konci své životní pouti zůstává zcela osamocen, se v interpretaci adeptů divadelního umění vyznačuje spojením společenské naléhavosti se zábavným spektáklem. Inscenace hry významného britského dramatika Denise Kellyho tak vykazuje sympatickou svěžest, v bezchybném temporytmu i vynalézavých mizanscénách jiskří talent režiséra Adama Svozila.

  Cena Marka Ravenhilla za inscenaci nového textu je ocenění českých tvůrců za počin v oblasti inscenování současné dramatiky. Novým textem se rozumí takový text, který vznikl v období deseti let před příslušným udělením ceny. Oceněná inscenace je volena na základě konsensu členů Rady Ceny Marka Ravenhilla, kteří zohledňují symbiózu kvalitního textu a kvalitu jeho inscenování. Rada sleduje i výsledky autorské či kolektivní tvorby, u nichž rozhoduje výsledný text a jeho přenositelnost mimo kontext konkrétní inscenace a poetiky divadla, pro nějž vznikal. Projekt Centrum současné dramatiky, v rámci něhož je cena udílena, založilo pod záštitou Václava Havla v roce 2010 Divadlo LETÍ.

  V loňském roce získala Cenu Marka Ravenhilla inscenace brněnského Buranteatru Létající dítě v režii Mikoláše Tyce.

  Rada Ceny Marka Ravenhilla pracovala v roce 2015 ve složení

  Martina Pecková Černá, vedoucí Oddělení mezinárodní spolupráce a PR, Institut umění – Divadelní ústav

  Marie Špalová, dramaturgyně Divadla LETÍ

  Vladimír Čepek, dramaturg Divadla J. K. Tyla v Plzni

  Hana Hložková, dramaturgyně Českého rozhlasu Brno

  Vít Pokorný, kurátor Divadelního oddělení, Národní muzeum

  Michal Zahálka, dramaturg mezinárodního festivalu Divadlo

  Jan Žůrek, dramaturg festivalu Divadelní Flora Olomouc

  Jan Kerbr, kritik

  Další nominované inscenace

  Petr Kolečko: Poker Face. Jihočeské divadlo České Budějovice, režie: Thomas Zielinski

  Falk Richter: Small Town Boy. Divadlo LETÍ, režie: Marián Amsler

  Kazimír Lupinec & Co.: Upokojenkyně. V.A.D. Kladno

  Tomáš Dianiška: Zvrhlá Margaret. A Studio Rubín, režie: Anna Petrželková

  • Autor:
  • Publikováno: 23. května 2016

  Komentáře k článku: Cenu Marka Ravenhilla získal Adam Svozil

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,