Divadelní noviny Aktuální vydání 9/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

9/2024

ročník 33
30. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Burza

    Cena Václava Königsmarka

    Na brněnské katedře vyhlásila komise ve složení David Drozd, Andrea Jochmanová, Lenka Jungmanová, Alena Sarkissian, Honza Petružela a Jan Šotkovský vítěze 11. ročníku soutěže, kterou vyhlašuje Teatrologická společnost. Přihlášeno bylo 18 prací (11 bakalářských, šest magisterských a jedna disertační) z pražské, brněnské a olomoucké divadelní vědy, DAMU, JAMU, FF UK, FF MU a FSV.

    Zvítězili:

    Tereza Turzíková za bakalářskou práci Aplikovaná rhizomatika: D’epog a limity divadelního aparátu. KDS, FF MU, vedoucí práce David Drozd. Sebevědomý a poučený text vnáší do našeho prostoru dosud málo recipované poststrukturalistické koncepty a přesvědčivě je využívá při analýze počinů tvorby D’Epog, čímž výrazně obohacuje možnosti teoretické reflexe aktuálních performativních fenoménů.

    Daniela Grohová za magisterskou práci Kočí v Chotči. KATAP, DAMU, vedoucí práce Jana Pilátová. Osobní a často anekdotické vyprávění o rodinné historii spojené s divadelním festivalem díky schopnosti autorky vsazovat fenomén do širších souvislostí (a literární vytříbenosti vyprávění) postupně přerůstá do obecnějších úvah o smyslu budování komunity, udržování a rozvíjení festivit a stává se výsostným bádáním v duchu divadelní antropologie.

    Čestné uznání získala Eliška Raiterová za magisterskou práci Gob Squad. Hrdinové naší doby. KTK, DAMU, vedoucí práce Martina Musilová. Práce je prvním soustavným pokusem představit fenomén performativní skupiny Gob Squad v našem prostředí, zároveň přináší nový pohled na tvorbu skupiny skrze v této souvislosti dosud nepoužité koncepty archetypální psychologie.

    Jitka Vrbková za disertační práci Divadlo actor-specific. Downův syndrom jako divadelní stylizace. JAMU, vedoucí práce Sylva Macková. Práce vychází z reflexe autorčiny vlastní režijní tvorby s divadlem Aldente, zaměřujícím se na spolupráci s performery s Downovým syndromem. Podává nejen plastickou a mnohdy dramatickou zprávu o autorčině vlastní práci, ale otevírá obecnější tvůrčí, terapeutické i psychologické a společenské roviny fenoménu. Propojení specifické osobní a tvůrčí zkušenosti je naprosto funkční a velmi inspirující.

    • Autor:
    • Publikováno: 29. listopadu 2021

    Komentáře k článku: Cena Václava Königsmarka

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,