Divadelní noviny Aktuální vydání 8/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

8/2024

ročník 33
16. 4. 2024
  • Zprávy
  • Kritika
  • Blogy
  • Zahraničí
  • Rozhovory
  • Ostatní
  • KritikLab
  • Hledat
  • Můj profil

    Divadelní noviny > Kontext Zprávy

    Cena Arnošta Lustiga Jiřímu Stránskému

    Nositelem Ceny Arnošta Lustiga se v pátém ročníku stal spisovatel Jiří Stránský. Shromáždění v rezidenci pražské primátorky pozdravil z motolské nemocnice, kde je upoután na lůžko pro dýchací problémy, prostřednictvím telefonu.

    Jiří Stránský. FOTO archiv

    Jiří Stránský. FOTO archiv

    Vím, že statečnými či hrdiny jsou právě ti, co to o sobě nevědí. Prostě nějak museli konat, ač nevěděli jak a proč. O lidech, o nichž píši, píši také proto, že o svém hrdinství nevěděli. Prostě konali, když jiní nekonali, řekl České televizi a dodal: Máme takové heslo: Nekleknout před ničím, s čím nesouhlasím. Mám čistý svědomí, na rozdíl od těch, kteří ho čistý nemají. Vzpomenul také na chvíli, kdy jako předseda českého centra PEN klubu předával Lustigovi Cenu Karla Čapka.

    Premiér Sobotka a předseda poroty prof. Jan Pirk předávají Cenu Arnošta Lustiga. FOTO Agentura Q and A, s.r.o.

    Premiér Sobotka a předseda poroty prof. Jan Pirk předávají Cenu Arnošta Lustiga. FOTO Agentura Q and A, s.r.o.

    Cenu udělovanou Česko-izraelskou smíšenou komisí převzal z rukou předsedy vlády Bohumila Sobotky Stránského syn, architekt Martin Stránský. Ten připomněl osudy předků, kteří skončili v Osvětimi, i otcovy cesty, kdy byl vězněn po roce 1948 i v sedmdesátých letech. Nedat se znamená nic nevzdávat, citoval další rodinné heslo.

    I když se Cena Arnošta Lustiga uděluje každý rok, považuji ji za opravdu významnou událost, uvedla primátorka hlavního města Adriana Krnáčová. Každá příležitost, kdy lze ocenit lidi, kteří přispěli k rozvoji humanity, lidskosti, odvahy a demokracie, je pro mě velmi důležitá. Je mi jasné, že to lidé nedělají kvůli nějakému ocenění, ale věřím, že i pro ně tato chvíle bude příjemná a budou z ní mít dobrý pocit, řekla.

    Martin Stránský při poděkování. FOTO Agentura Q and A, s.r.o.

    Martin Stránský při poděkování. FOTO Agentura Q and A, s.r.o.

    Premiér Sobotka ocenil Stránského zásadu stát si za svým přesvědčením a zdůraznil, že cenou byl oceněn člověk, který byl vystaven reálné perzekuci a reálnému nebezpečí. Jsem přesvědčen, že do české společnosti se díky ní dostávají nové impulsy k tomu, abychom se řídili a rozhodovali podle humanistických ideálů. Cenu udělujeme bohužel v době, kdy v naší zemi sílí projevy netolerance a v některých případech i nenávisti, uvedl Sobotka.

    Slavnosti se zúčastnila kromě ministrů, velvyslanců, kardinála i rektora Karlovy univerzity Lustigova sestra Hana Hnátová.

    ///

    Jiří Stránský. FOTO archiv

    Jiří Stránský. FOTO archiv

    Jiří Stránský (12. 8. 1931 Praha)

    V roce 1945 se zúčastnil Květnového povstání a jako jeho nejmladší účastník obdržel Vyznamenání za vojenské zásluhy 2. stupně. Před maturitou v roce 1950 byl vyloučen z gymnázia, tři roky nato obviněn ze špionáže a odsouzen za velezradu k osmiletému žaláři. Ve vězení se setkal se spisovateli Františkem Křelinou, Josefem Knapem a Janem Zahradníčkem, kteří ho přesvědčili, že msta není životaschopné řešení. Na Bytízu poznal Zdeňka Rotrekla a Karla Pecku. Propuštěn byl v roce 1960. Do literatury vstoupil povídkovou sbírkou Štěstí (1969), která se do listopadu stala jediným veřejným počinem. V letech 1992–2006 působil jako prezident Českého centra PEN klubu. Je nositelem Ceny Egona Hostovského (1992) a Ceny Karla Čapka (2006).

    ///

    Cena Arnošta Lustiga

    je udělována českým občanům, kteří se podobně jako tento spisovatel zasloužili o udržení a rozvoj celospolečenských hodnot, jakými jsou zejména odvaha a statečnost, lidskost a spravedlnost. Lustig se ve svém díle po celý život zabýval tématem holocaustu, který sám zažil. Ocenění založila v roce 2011 Česko-izraelská smíšená obchodní komora v roce 2011 v rámci podpory odkazu spisovatele Arnošta Lustiga. V minulých letech ho obdrželi biskup Václav Malý, moderátorka Kamila Moučková nebo novinář a účastník bojů druhé světové války Bedřich Utitz.

    Cenu založila v roce 2011 Česko-izraelská smíšená obchodní komora v rámci podpory odkazu spisovatele Arnošta Lustiga. Od roku 2012 se předává jedné české žijící osobnosti za rozvoj morálních hodnot ve společnosti. Laureáta této prestižní ceny každoročně volí Výbor Ceny Arnošta Lustiga složený ze 14 osobností české kultury, politiky a vědy. Jeho členy jsou kardiochirurg Jan Pirk, publicista Jefim Fištejn, lékař Ilja Kotík, ředitelka Společnosti Franze Kafky Markéta Mališová, socioložka Jiřina Šiklová nebo rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

    • Autor:
    • Publikováno: 5. května 2016

    Komentáře k článku: Cena Arnošta Lustiga Jiřímu Stránskému

    Přidat komentář

    (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

    Přidání komentáře

    *

    *

    *



    Obsah,