Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zprávy

  Čas empatie, solidarity a blízkosti

  Jako čas pro empatii, solidaritu a blízkost – právě tak chápou a uchopí letošní advent divadelníci z brněnského Provázku. Kultovní divadlo na Zelném trhu nabídne v prosinci program nabitý nejen divadelními představeními, ale celou řadou svátečních a komunitních akcí. Provázkovský dvůr i tento rok rozvoní vánoční strom, který bude plnit přání dětí z Dětského domova Dagmar. Divadlo láká také na Mikuláše, oslavu ukrajinských svátků či tradiční Betlém. Jeho prostory v průběhu prosince rozezní i řada koncertů. Návštěvníci se mohou těšit na Kantilénu, Cotatcha Orchestru nebo na vánoční koledy herce Dušana Hřebíčka a jeho dcery herečky Anny Hřebíčkové.

  Andělé a Mikuláš. Foto: archiv divadla

  V adventním čase, který jako by byl rok co rok hektičtější, toužíme na Provázku nabídnout prostor pro zastavení se, setkávání a blízkost lidí i úžasně rozmanitých tradic, které s sebou přinášejí. Dřívější členové a blízcí spolupracovníci našeho divadla se budou v prosinci během představení a koncertů shledávat s těmi současnými, český Mikuláš s tím ukrajinským a Vánoce i lidový Betlém s Chanukou. A vánoční stromek? Ten se na našem dvoře opět rozvoní možností pomáhat – tentokrát Dětskému domovu Dagmar, který je s Brnem spjat již od roku 1929. Zkrátka advent v Času srdce, jak jsme naši letošní sezonu nazvali, přibližuje prosinec na Provázku umělecký šéf divadla a dramaturg Martin Sládeček.

  Kantiléna. Foto: archiv divadla

  Slavnostní rozsvícení vánočního stromku proběhne druhou adventní neděli 4. prosince a doplní jej vánoční písně z celého světa v podání věhlasného brněnského sboru Kantiléna. Návštěvníci mohou dětem z Dětského domova Dagmar pořídit zavěšenou vstupenku na provázkovské představení nebo se ujmout konkrétní vánoční baňky s hmotným přáním. Splněné přání je potřeba následně přinést do 16. prosince na vrátnici Divadla Husa na provázku.

  O den později, v pondělí 5. prosince chystají brněnští divadelníci provázkovského Mikuláše s jeho kouzelným, leč ne vždy zvedeným doprovodem. Fasáda budovy divadla doslova ožije veselou mikulášskou sebrankou, která udělá radost malým i velkým dětem.

  Pro ukrajinské děti a rodiny postižené již téměř rok trvajícím válečným konfliktem budou tyto Vánoce první mimo jejich domov. A tak Husa na provázku připraví 18. prosince oslavu svátků a sv. Mikuláše dle ukrajinských tradic.

  Advent na Provázku. Foto: archiv divadla

  Nabitý program nabízí také velký sál legendární brněnské scény. Poslední měsíc roku 2023 otevře Provázek inscenací Bídníci v režii Michala Háby. Drzá inscenační freska o společenské nespravedlnosti zcela aktuálně vybízí k solidaritě s potřebnými a často přehlíženými skupinami obyvatel či s lidmi, kteří se vinou nepříznivých vnějších okolností ocitli v tíživé životní situaci. Na Bídníky naváže 3. prosince nový úspěšný formát s názvem Kvíz, který neexistuje. Jedná se o jediný pub kvíz o Brně na divadelním jevišti ve spolupráci s barem 4pokoje. Pro co Brno hoří a co ho naopak pálí? V druhém vydání se jako host představí moderátor Aleš Zbořil a po kvízu zahraje kapela Supertesla. Diváci by si rozhodně neměli nechat ujít 5. prosince představení Dynastie a 16. prosince inscenaci Proč se dítě vaří v kaši.

  Provázkovský advent doprovodí řada koncertů, například Cotatcha Orchestra, Hazafele nebo koledy v podání herce Dušana Hřebíčka a jeho dcery herečky Anny Hřebíčkové. Mezi zajímavé akce patří také oslava Chanuky a již tradiční Betlém.

  • Autor:
  • Publikováno: 30. listopadu 2022

  Komentáře k článku: Čas empatie, solidarity a blízkosti

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,