Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny >

  Byl jsem v Pelhřimově…

  Byl jsem v Pelhřimově v městské knihovně, na dvou besedách se studenty. Téměř vždy se ptají, jak jsem přišel k přezdívce Magor. Popravdě odpovídám, že autorem, je Eugen Brikcius, který při mnoha mých kouscích vždy zvolal: To je magor! Mně se to zalíbilo, jak pro libozvučnost, tak zjevnou pravdivost, že jsem z toho učinil svůj pseudonym, začal jsem své výtvory tak podepisovat.

  A co bylo pozoruhodné (já ovšem tvrdím, že náhoda neexistuje): těsně před tím, než studenti do knihovny přišli, objevil jsem tam v regálu časopis Biblio, který jsem neznal, a na obálce fotografie mého přítele Brikcia. Hbitě jsem výtisk zcizil (původně jsem o něj chtěl knihovnice požádat, je ostatně distribuovaný zdarma – zřejmě především do knihoven, pak jsem na to zapomněl). Takže jsem při besedě mohl ukázat, jak Eugen (pěkně) vypadá.

  Celé číslo Biblia je věnováno mystifikaci, v níž je Brikcius mistrem. Je tam rozhovor Jaroslava Císaře s ním, Eugen velmi rozvinutě, jak umí jen on, vysvětluje, co mystifikace obnáší. Já jsem s ním před nějakými desítkami let také měl rozhovor, kde řekl stručně: Mystifikace je elegantní lež. Lež je hrubá mystifikace.

  A teď se dostávám k jádru věci. Jaroslav Císař se mimo jiné ptá, jak to bylo s Eugenovým vězněním, v té cause jsem byl s Jaroslavem Kořánem a Jiřím Daníčkem Brikciovým komplicem. A tady jsem nucen Brikcia korigovat, nejde ani o mystifikaci ani o lež, nýbrž o přesnost. I když je pravda, že i z nepřesností, způsobenými slábnoucí pamětí, vznikají legendy. Čili: nezpívali jsme v naší úpravě Sokolské písně Vyžeňte vrahy Rusy z Prahy, což by se tam ani rytmicky nevešlo, nýbrž Zahnat Rusy vrahy do pekel, kam patří. A Jaroslav Kořán neříkal estébákovi Holubovi, který nás udal, Bolševiku dej mi píku / já tě píchnu do pupíku, říkal jsem mu to já, vybavila se mi totiž říkanka z dětství, kde místo bolševika zastával kominík. A nesnědl jsem Rudé právo: prokousal jsem do jeho dvoulistu díru, kterou jsem prostrčil hlavu, a pravil jsem: Tak jako teď žeru Rudé právo, tak jednou sežereme vás bolševiky všechny. A Kořán nevlepil estébákovi facku v poutech, jak vzpomíná Brikcius, to jsme ještě pouta neměli, odcházeli jsme do policejního antonu s nedopitými půllitry piva a s jásotem. Ten jásot nás přešel druhého dne na policii (po pobytu na záchytce), když jsme zjistili, že jdeme do vazby.

  Tak tohle nebyla ani mystifikace ani lež.


  Komentáře k článku: Byl jsem v Pelhřimově…

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,