Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Burza mladých zpěváků

  Po čtyřleté pauze zaviněné opatřeními proti pandemii covidu-19 se v pondělí 6. března ve Státní opeře v Praze uskutečnila Burza mladých zpěváků. Akce vznikla v osmdesátých letech a řadu let ji pořádá Jednota hudebního divadla ve spolupráci s Národním divadlem jako nesoutěžní prezentaci mladých pěvců do 35 let před odborným auditoriem z řad domácích operních divadel, uměleckých agentur, pěveckých pedagogů a kritiků. Od roku 2003 pořadatelé nabízejí mladým pěvcům i koncertní vystoupení v městských divadlech po České republice. A také mladí adepti mohou svůj burzovní výkon konzultovat s pěveckými a pedagogickými osobnostmi, letos s Magdalénou Hajóssyovou a Valentinem Prolatem – a měli o to velký zájem.

  Přihlásil se rekordní počet 58 zájemců, nakonec z jeviště Státní opery předzpívalo 44 pěvců, většinou studentů domácích konzervatoří a vysokých škol, ale také ze Slovenska, Ukrajiny, Bulharska Řecka a Jižní Koreje – někteří studují na zdejších uměleckých školách. U klavíru je doprovodili korepetitoři Šárka Knížetová, Lenka Navrátilová a Augustin Kužela.

  Obnovená Burza mladých zpěváků měla vysokou úroveň a příjemnou pracovní atmosféru. Mladí pěvci zaujali nejen hlasovým vybavením, ale i technikou a pěveckým výrazem. Kvalitativní propady se nekonaly, byť některé výkony svědčily o zatím ne zcela dokonalém zvládnutí pěvecké techniky, dechu, deklamace či frázování, případně o nedostatečném prožitku přednášené árie. Jde však většinou o lidi velmi mladé, kteří se pěveckému umění teprve učí.

  V hledišti Státní opery zasedli letos zástupci téměř všech domácích operních divadel i další zájemci o nastupující pěveckou generaci. Jednota hudebního divadla jim každoročně poskytuje tištěný katalog účastníků se základními údaji a kontakty. A z řady divadel pak směřují nabídky k mladým pěvcům na hostování v konkrétní roli. Burzou prošly během let stovky mladých adeptů operního a operetního umění, své začátky s ní mají spojeni i dnešní renomovaní pěvci jako Kateřina Kněžíková, Kateřina Jalovcová, Jana Šrejma Kačírková, Lívia Obručník Vénosová, Ivana Veberová, David Nykl, Miloš Horák, Jan Šťáva a mnozí další. Vyzkoušet si své umění na tak nádherném jevišti, jakým disponuje Státní opera, je pro mladé pěvce velmi zásadním zážitkem, a právě zde mohou nejlépe přesvědčit o svých kvalitách.


  Komentáře k článku: Burza mladých zpěváků

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,