Divadelní noviny Aktuální vydání 4/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

4/2024

ročník 33
20. 2. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Buchty a loutky oslaví třicetiny

  Dne 3. 9. vypuknou velkolepé oslavy významného životního jubilea divadelního spolku Buchty a loutky. Program poběží od 15:00 do 22:00 hodin, bude možné přijít později nebo odejít dříve. Vše se odehraje ve vile ve Střešovicích, v ulici Pevnostní, v čísle 8.

  Od kuchaře si král nechává připravovat mnohachodové večeře plné snobských nesmyslů. FOTO archiv

  Prvních 30 dárků mohou diváci na místě odhalit, a dokonce vyzkoušet v podobě originálních oživlých obrazů – výjevů vyrobených přímo Buchtami a loutkami. Tato vzácná a emocionálně hodnotná umělecká díla budou pak od 17. do 30. září také k vidění v pasáži U Stýblů na Václavském náměstí v Praze. Zároveň bude zahájena jejich on-line dražba, která vyvrcholí 2. října ve Studiu Švandova divadla.

  K oslavám významného výročí České republiky se 28. října připojilo také divadlo Buchty a loutky s loutkovým speciálem ke 100. výročí založení našeho státu mínus Slovensko Ať žije naše Česká republika!. Textový základ tvořilo několik her pro loutková divadla a učitele mateřských škol z třicátých let minulého století, ze stejného období pocházelo také původní loutkové divadlo, ve kterém se hrálo. Hlavní hrdinové, dráteník Dratvička a Kašpárek, se v den oslav nástupu prezidenta Masaryka vydávají na cestu do budoucnosti, na níž potkávají prezidenty Gottwalda, Háchu, Klause, Havla a Zemana. K českým dějinám se tvůrci postavili s humorem, nadhledem, někdy dokonce velmi kriticky a ironicky. Nakonec se diváci dočkali i zabijačky FOTO HELENA JANKŮ

  Návštěvníci se také mohou těšit hned na dvě předpremiéry divadelní frašky pro dospělé diváky Jak jsme vznikli, aneb hodný a zlý prezident v 16 a 18 hodin. A ano, jeden z těch prezidentů s křestním jménem Václav byl opravdu u zrodu divadla, a jiný z nich, také se jménem Václav, ale s druhým jménem Miloš, způsobil málem jeho zánik. Celé představení proběhne v, na a kolem pietně zrekonstruovaného rodinného loutkového divadla. Bude plné legrace, poezie, smutku a stáří. Vlastní premiéra divadelního představení Jak jsme vznikli, aneb hodný a zlý prezident, proběhne na domovské scéně Buchet a loutek ve Studiu Švandova divadla 2. října od 19 hodin.

  Marek Bečka. Foto: archiv redakce

  Buchty a loutky je nezávislý loutkový divadelní soubor a má za sebou za 30 let své existence, přes 60 divadelních premiér pro děti i pro dospělé, řadu hudebních a filmových projektů, získal řadu prestižních ocenění. V současné době má na repertoáru 13 titulů pro děti a 9 pro dospělé, pravidelně pořádá podzimní divadelní festival Buchty a loutky dětem – Pohádková Kinského zahrada. S nezaměnitelnou poetikou, originálními postupy a nadhledem zpracovávají Buchty a loutky klasické literární i filmové tituly, přinášejí také autorskou tvorbu. Jejich loutkové inscenace pro děti plné humoru jsou zábavné i pro rodiče. Se svými inscenacemi vystupují Buchty a loutky po celých Čechách i v zahraničí – Evropa, Japonsko, Tchaj-wan, USA, Kanada, Mexiko, ročně soubor odehraje okolo 250 představení.

  Buchty a loutky – automat na horor. FOTO archiv 4+4 dny

  Z hudebních projektů divadla Buchty a loutky jmenujme Koncert Josef K, Popeláři jedou – koncert pro děti České Vánoce, opery Calisto a Acis a Galatea – spolupráce se souborem barokní hudby Collegium Marianum. Pět ran do čepice aneb Písně Krysáků a jejich přátel – spolupráce s kapelou Už jsme doma, Bludný Holanďan, zamrzlý oceán – s původní hudbou J. Temla, spolupráce s cembalistkou Monikou Knoblochovou. Další doménou Buchet a loutek je loutkový film (celovečerní film Chcípáci, Normalizační loutka, Malý pán – scénář a režie Radek Beran, dále spolupráce s jinými tvůrci – Lars von Trier – Strings, Jan Svěrák – Kuky se vrací, B. a S. Glaserovi – Zelený křeček, T. Petráň – Sedmnáct / celovečerní dokument o Buchtách o loutkách), realizují i další umělecké projekty – vernisáže a pod.

  Soubor vznikl v Chebu, od roku 1994 působí v Praze a hraje pravidelně jako stálý host ve Studiu Švandova divadla.

  • Autor:
  • Publikováno: 18. srpna 2021

  Komentáře k článku: Buchty a loutky oslaví třicetiny

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,