Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Branické divadlo Praha

  Neoklasicistní budova Branického divadla je dílem architekta Vaška Šindeláře. Otevřena byla v srpnu roku 1925 a od té doby se zde vystřídala celá řada umělců. V časech normalizace zde kupříkladu našly dočasný azyl kultovní soubory Divadla Járy Cimrmana a Divadla Sklep.

  Branické divadlo FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  Herecká šatna, stav na jaře 2017 FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  Divadelní klub, stav na jaře 2017 FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  Kabina zvukařů a osvětlovačů, stav na jaře 2017 FOTO DANA ČECHÁKOVÁ

  V roce 1993 se zdevastovaného objektu ujalo občanské sdružení LETITIA, kterému se podařilo opravit nejfatálnější nedostatky a udržovat stálý divadelní provoz. V roce 2013 městská část zahájila zásadní rekonstrukci objektu a divadlo bylo několik let uzavřené.

  V roce 2016 konkurs na provozování Branického divadla vyhrála společnost Václava Čížkovského. Na místní radnici se zformovaly skupiny jeho příznivců a odpůrců. Vítěz výběrového řízení Čížkovský dokonce několik měsíců nebyl do budovy vpuštěn a v létě 2016 musel hrát na provizorní scéně v branickém pivovaru. Poté co Čížkovský vyhrál i opakovaný konkurs, mohl v listopadu 2016 konečně Branickému divadlu vdechnout nový život. Jak říká správce budovy Michal Palov, dojmy nového nájemce z provozního zařízení divadla však byly velice rozpačité: Opravila se budova, ale po divadelní stránce tady neproběhla takřka žádná rekonstrukce. Na jevišti byly potrhané šály, v hledišti polorozpadlá sedadla, techniku jsme museli několik týdnů zprovozňovat, chybí tu důstojný prostor pro skladování kulis.

  Divadlo funguje primárně na dotacích, z těch se nějaké zásadní úpravy prostoru financovat nedají. Samozřejmě zveme radní na všechny premiéry, upozorňujeme na naše potíže, ale nemůžeme nikoho do něčeho tlačit. Navíc „opoziční fronta“ proti Václavu Čížkovskému na radnici běží pořád na plné obrátky, pokračuje Palov.

  Určité provozní potíže divadlu přináší i relativně velká kapacita divadla – 320 sedadel není snadné zaplnit do posledního místečka. Divadlo se tak zatím dramaturgicky orientuje na divácky vstřícnější tituly.

  Ve spolupráci s divadelním oddělením Národního muzea


  Komentáře k článku: Branické divadlo Praha

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,