Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2020

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2020

ročník 29
23. 6.–1. 9. 2020
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • Hledat
 • Facebook Divadelních novin

  Blahopřejeme, paní Chramostová

  Právě na dnešek – 17. listopad – připadá životní jubileum herečky Vlasty Chramostové. Za Divadelní noviny, jejich čtenáře a věříme i celou divadelní obec jí blahopřejeme a přejeme plné zdraví, pozitivní mysl a přístup k životu.

  1. září 2015 vstoupila Vlasta Chramostová do Síně slávy Národního divadla. FOTO archiv ČT

  1. září 2015 vstoupila Vlasta Chramostová do Síně slávy Národního divadla. FOTO archiv ČT

  Národní filmový archiv uspořádal v pondělí v pražském kině Ponrepo Den pro Vlastu Chramostovou. Herečka si sama zvolila, jaké snímky se budou ten večer promítat. Vybrala si snímky Námluvy a P. F. 77, které od sebe dělí dvaačtyřicet klíčových let. Jak sama řekla, rozhodla bez váhání… pro pravdu. Měla jsem tři životy – herecký, disidentský a éru návratů po listopadu 1989, kdy jsem konečně zase směla na jeviště Národního divadla, dodala. Polistopadové angažmá v Národním divadle ukončila před šesti lety rolí Babičky.

  Slavnostní pásmo za účasti Vlasty Chramostové s filmy její volby bylo uvedeno jejími slovy z roku 1999, ve kterých vzpomíná na své rozhodnutí podepsat Chartu 77 a založit bytové divadlo:

  Stanula jsem na křižovatce a rozhodla se poslechnout svých hlasů, jako Jana kdysi na počátku. Byly to hlasy mých rolí, mých autorů. Radily mi, abych nedala na prospěcháře ani na cyniky. Jeviště a život mně byly v čase mého pozemského pobývání jedním a týmž, vzájemně se prostupovaly – a já věděla, že to není rada ďáblova, ale že je to rada Boží!
  Když jsem se ďáblovi vzepřela, měl přijít život nezcenzurovaný. Nestalo se tak. Vzali mi to nejdůležitější. Ale byla to volba. A nezcenzurovaný život přece jen přišel. Jenže jinak. V žánru syrové prózy, bez pasu, bez řidičského průkazu, bez telefonu. Bez každodenního potlesku a květin.
  Tolik let nehrát, zato mít stále se opakující stejné sny návratu k divadlu! Vůně šminky, hlasy kolegů, zvonění, jeviště, záře reflektorů, replika je na mně – ale neznám text, neznám hru, vím, že nevím, všechno jsem už zapomněla. A rána propocená studeným potem. A jednou, se slzami na polštáři se probouzím a slyším, jak šeptám text Matky Kuráže: „Jsem jako starý pes, který přišel o všechny své jedovaté zuby…“

  Ve své poslední divadelní roli Babičky v inscenaci J. A. Pitínského /Národní divadlo, od 13.12.2007 do 23.05.2010 (57x)/. FOTO VIKTOR KRONBAUER

  Ve své poslední divadelní roli Babičky v inscenaci J. A. Pitínského /Národní divadlo, od 13.12.2007 do 23.05.2010 (57x)/. FOTO VIKTOR KRONBAUER

  Martin Frič / Námluvy
  ČSR 1961 / hrají: Jan Pivec, Vlasta Chramostová, Ladislav Pešek / 23 min.
  Na námluvy ke statkáři přijde jeho soused, který by chtěl statkářovu dceru za ženu. Než ale dojde k nabídce ke sňatku, začne vášnivá hádka o majetek. Na motivy povídky A. P. Čechova.

  Jaroslav Brabec / P. F. 77
  ČR 2003 / hrají: Vlasta Chramostová, Ilja Racek, Daniela Kolářová, Martin Stropnický / 103 min.
  Dramatický příběh z doby vzniku Charty 77. Slavná herečka připravuje se svými studenty na DAMU představení. Chystá se však také takzvaná Anticharta v Národním divadle. Nejen studenti čekají, jak se jejich učitelka zachová. Psychologické drama o morálce, svědomí a lámání charakterů natočil podle scénáře Jeleny Mašínové a Pavla Kohouta režisér Jaroslav Brabec s využitím archivních záběrů.

  • Autor:
  • Publikováno: 17. listopadu 2016

  Komentáře k článku: Blahopřejeme, paní Chramostová

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,