Divadelní noviny Aktuální vydání 13/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

13/2024

ročník 33
25. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza Zahraničí Zprávy

  Björfors, Komaro a Novák spolu na jevišti

  Na jediný večer se dnes 10. listopadu na pražských Jatkách78 spojí vůdčí osobnosti tří novocirkusových souborů, Tilde Björfors z švédského Cirkusu Cirkör, Maksim Komaro z finského Circo Aereo a Rostislav Novák ml. z českého Cirku La Putyka. Společně s mezinárodní sestavou dvaceti akrobatů, tanečníků, herců a hudebníků vytvoří unikátní jednorázové představení Late Night Show s tématem Culture Never Stops – Kulturu nezastavíš. Naváží tak na více než desetiletou spolupráci, kterou přerušila koronavirová opatření. Večer bude doprovázen živou hudbou a projekcemi.

  Yablochkov Candle at the Circomedia, part of the Circus City festival 2017. Foto: Adam Gasson

  Cirkus Cirkör a Circo Aereo jsou průkopníky novocirkusového umění ve svých zemích a pro Cirk La Putyka jsou zásadní inspirací a technickou i uměleckou oporou, zdůrazňuje principál souboru Cirk La Putyka Rosťa Novák mlSpeciální program pro Jatka78 se bude točit okolo tématu, které nás v posledním roce a půl provází každý den. Vedle cirkusového umění zástupců těchto souborů se totiž večer dotkne také projektů, které realizovaly v období pandemie, dodává.

  Každý z režisérů bude režírovat třetinu tohoto cirkusového happeningu: Maksim Komaro spolupracuje s hvězdou závěsné akrobacie Ilonou Jänti, která experimentuje s možnostmi lidského těla ve vzduchu, s materiály i formou. Dalším hostem je Onni Toivonen, finská žonglérská hvězda, která má svůj osobitý styl v žonglování s kužely, ale diváci uvidí i manipulaci s pavími pery.

  Tilde Björfors přiveze Patrika Elmerta a Fouzii „Fofo“ Rakez. Fouzii „Fofo“ Rakez znají diváci z představení Wear it like a Crown jako akrobatku s číslem, které obletělo celý svět. Patrik Elmnert je jeden ze zakládajících členů již neexistující žonglérské skupiny Water on Mars. Odehrál několik desítek představení v Las Vegas. Dva zahraniční žongléry doplní česká hvězda Filip Zahradnický. Všichni tři se pro tento večer spojí a zkombinují své originální žonglérské přístupy a principy, doplňuje Novák.

  Za českou stranu budete moci zhlédnout inscenovanou divadelní přednášku o kultuře v období covidu. Přednáškou vás provede režisér Vít Neznal. Dotkneme se většiny projektů, které vznikly právě díky nečekané situaci, ve které jsme se všichni ocitli, říká Novák.

  #Kulturunezastavis je platforma, kterou Cirk La Putyka založil v době prvního lockdownu. Soubor hledal různé cesty k divákům. Jednorázový mezinárodní projekt je šancí nahlédnout a pochopit, jak je na tom nový cirkus v severní Evropě a jakými cestami se může vydat v dalších měsících a letech. Cirkusové umění nás spojuje, uzavírá Novák.

  ///

  Late Night Show – Culture Never Stops budou moci sledovat jak naživo diváci v sále Jatek78 (vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut), tak i online jako live stream na platformě Filmnazivo.cz.

  • Autor:
  • Publikováno: 10. listopadu 2021

  Komentáře k článku: Björfors, Komaro a Novák spolu na jevišti

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,