Divadelní noviny Aktuální vydání 10/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

10/2024

ročník 33
14. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Burza

  Bez vaší podpory ztrácíme naději

  Maringotka, kůň, vozka a nadšení nám nechybí. Jediné co nám chybí, jsou peníze, píší na Donio autoři projektu Budenebude kůň. Přispějte a umožněte tak vzniknout jedinečnému divadelnímu představení pod širým nebem. Peníze použijeme na koně, přepravu maringotky, její renovace a scénografii.

  Představení projektu

  Divadelní soubor Budenebude kůň jsme založili v době karantény – v prosinci roku 2020. Skládáme se převážně ze studentů pražské DAMU napříč katedrami. Pociťujeme upozadění loutkového divadla a rozhodli jsme se na tuto realitu poukázat téměř zapomenutou tradicí kočovného divadla.

  Pro naše první putování jsme se rozhodli navštívit města a vesnice Jihočeského kraje a to s autorskou cirkusovou inscenací na ďábelské téma. Inspiraci jsme původně hledali ve Faustovi J. W. Goetha. Od něj jsme se následně odklonili k Nekromantu Johannesovi Cabalovi britského spisovatele Jonathana L. Howarda. Tato kniha byla klíčová pro koncepci inscenace.

  Inscenace je kombinací činohry s loutkovým divadlem – snaží se skloubit dva divadelní světy v jeden harmonizující celek. Používá neotřelý novodobý jazyk, který vnáší do původního prostředí. To je jeden z mnoha důvodů, proč je vhodná pro všechny věkové kategorie. Představení bude plné eskamotáží a humoru, které odlehčují motivy samoty a odcizení.

  Maringotka

  Foto archiv souboru

  Maringotka patří slovenskému divadelnímu souboru Teatro Tatro. V roce 2002 s ní zavítal na Ukrajinu, o pár let později i do Itálie. Zapůjčil si ji divadelní soubor Koňa a motora. Ti v ní odehráli například v roce 2012 projekt Othello Is Black.

  Kůň 

  Kůň se jmenuje Pan Míša. Foto archiv souboru

  Kůň se jmenuje Pan Míša. Pochází z Jihočeského kraje a je to statný valach, který se dokáže celý den pouze pást. Nanejvíc na světě má rád svého majitele, našeho vozku. Za nejlepšího kamaráda považuje poníka a nikdy nepohrdne senem. Jako doprovod půjde i německý ovčák Róza, ta je zase neodmyslitelným parťákem vozky. Panuje mezi nimi taková harmonie, že spolu lezli dokonce ferraty.

  Vozka

  Vozka je spása, dobrodruh, naděje, rozvaha, ale také moudrost a vyrovnanost. Na cestu se k nám přidal, protože už delší dobu přemýšlel o cestování s koněm po České republice.

  Vybrané peníze použijeme na realizaci kočovného divadla českou krajinou. Budou použity na koně, přepravu maringotky, její renovaci a scénografii.

  K dnešku (29. července 2021, 12:00 h.) bylo vybráno 56 921 Kč z požadovaných 74 000 Kč.

  ///

  Více o Donio projektu zde: https://www.donio.cz/budenebudekun

  Více v DN 13/2021: Budenebude kůň

  • Autor:
  • Publikováno: 29. července 2021

  Komentáře k článku: Bez vaší podpory ztrácíme naději

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,