Divadelní noviny Aktuální vydání 11/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

11/2024

ročník 33
28. 5. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Kontext Zahraničí Zprávy

  Baxa v Benátkách otevřel Český a Slovenský pavilon

  U příležitosti zahájení 60. mezinárodního bienále umění v Benátkách ministr kultury Martin Baxa společně se členy delegace Ministerstva kultury SK slavnostně otevřel Český a Slovenský pavilon.

  Foto: archiv MKČR

  Bienále umění v Benátkách je mimořádnou příležitostí pro prezentaci českého umění v zahraničí. A jsem velmi rád, že po přestávce způsobené poškozením Českého a Slovenského pavilonu v roce 2019 letos naše a slovenská prezentace vrací na své místo, do pavilonu v parku Giardini della Biennale, kde vystavujeme už od roku 1926. Už od poloviny loňského roku probíhala intenzivní jednání se slovenskou stranou a díky mimořádnému nasazení týmů z Ministerstva kultury ČR a Národní galerie Praha a kolegů na slovenské straně se podařilo dosáhnout dohody o řešení rekonstrukce. Výsledkem této spolupráce bude dočasně opravený pavilon pro prezentaci v letošním roce a nejpozději v roce 2026 plnohodnotně rekonstruovaný pavilon, řekl ministr kultury Martin Baxa.

  Pro letošní bienále byl dočasně zrekonstruován Český a Slovenský pavilon tak, aby jej obě země mohly využít k prezentaci svých uměleckých instalací. Celková rekonstrukce budovy proběhne nejpozději do začátku roku 2026, kdy si připomeneme sté výročí od prvního otevření Československého pavilonu v roce 1926. Celkové náklady na rekonstrukci se pohybují okolo sedmdesáti milionů korun, dvě třetiny částky zaplatí Ministerstvo kultury ČR, jednu třetinu pak Ministerstvo kultury SR. Aktuální projekt Evy Koťátkové byl podpořen z Národního plánu obnovy částkou 8 497 130 korun.

  Na nejprestižnější přehlídce umění na světě bude letos reprezentovat Českou republiku kolaborativní projekt Evy Koťátkové Srdce žirafy v zajetí je o dvanáct kilo lehčí. Společně s ní na instalaci spolupracuje kurátorka Hana Janečková a také umělkyně a skladatelka Himali Singh Soin a skladatel David Tappeser a kolektivy dětí a seniorů, které přispěly svým příběhy. Jedna z mezinárodně nejznámějších českých umělkyní se do Benátek vrátí po jedenácti letech, kdy v roce 2013 představila svoji práci na výstavě v hlavním pavilonu.

  Tvorbu Evy Koťátkové sleduji již dlouho a stejně tak její projekt. Jako vystudovaný historik a letitý učitel dějepisu oceňuji originalitu a kreativitu, s nimiž Eva k příběhu žirafy Lenky v pražské Zoo a následně v Národním muzeu přistoupila. A zároveň otevřela nové způsoby přemýšlení a vztahu k přírodě. Mezinárodní odborná porota pro letošní prezentaci vybírala z dosud největší konkurence 20 přihlášených návrhů a u českého projektu ji přesvědčilo právě zvolené téma, které ocenila jako velmi aktuální a rezonující v kontextu celého bienále, uvedl ministr Baxa.

  Srdce žirafy v zajetí je o dvanáct kilogramů lehčí pracuje s příběhem skutečné žirafy pojmenované Lenka dovezené do Prahy v roce 1954 z Keni jako první žirafy v československém ZOO. Na námětu zkoumá způsoby, jakými se setkáváme, díváme se a učíme o zvířatech a současně kritizuje hierarchie, násilí i vytěžování přírody, které je často součástí těchto procesů. Prostřednictvím transformativní edukativní umělecké instalace projekt znovuoživuje příběh Lenky a navrhuje nový způsob vztahování se ke zvířatům a proměnu vztahů mezi lidskými institucemi a přírodním světem. Na interpretaci příběhu Lenky spolupracovala Koťátková i s dětskými a seniorskými kolektivy po celé České republice i v zahraničí a s kolektivem Gesturing Towards Decolonial Futures, který vnáší do projektu roli dekoloniální pedagogiky. Jejich hlas společně s celou instalací vytváří kolektivní tělo, jako místo spolupráce a sdílení založené na emocích, prožívání a vztazích.

  Slovenskou stranu reprezentuje instalace Oty Hudce, který bude pracovat s místně specifickým prostorem Pavilonu, kterou s ním připravila Slovenská národní galerie společně s kurátorkou Lydií Pribyšovou.

  Komisařem českého pavilonu je ředitel sbírky umění po roce 1945 Národní galerie Michal Novotný. Mezinárodní přehlídka současného umění se koná od 20. dubna do 24. listopadu 2024.

  Ministr Baxa se během své  návštěvy v Benátkách setkal s ministrem kultury a národního dědictví Polské republiky Bartlomiejem Sienkiewiczem. Svůj polský protějšek přivítal v Československém pavilonu a zároveň mu osobně pogratuloval ke jmenování do funkce. Těším se, že budeme navazovat na výbornou spolupráci, kdy díky přímým kontaktům mezi umělci a kulturními institucemi obou zemí se ji daří neustále prohlubovat. Osobně si velmi cením polského přístupu k připomínaní minulosti, je zdrojem inspirace i pro naše paměťové instituce, řekl ministr kultury Martin Baxa. Oba ministři mluvili o aktuálních tématech souvisejících s oblastí kultury v obou zemích, hovořili o vzájemné spolupráci obou zemí a možnostech výměny zkušeností a sdílení příkladů dobré praxe. Oba ministři se také dohodli na dalším setkání v Polsku v průběhu léta letošního roku v době výročí Varšavského povstání a povstání ve vyhlazovacím táboře v Treblince.

  • Autor:
  • Publikováno: 21. dubna 2024

  Komentáře k článku: Baxa v Benátkách otevřel Český a Slovenský pavilon

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,