Divadelní noviny Aktuální vydání 12/2024

Kulturní čtrnáctideník pro divadelníky a jejich diváky

Vychází za finanční podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Nadace Českého literárního fondu

12/2024

ročník 33
11. 6. 2024
 • Zprávy
 • Kritika
 • Blogy
 • Zahraničí
 • Rozhovory
 • Ostatní
 • KritikLab
 • Hledat
 • Můj profil

  Divadelní noviny > Zprávy

  Baxa si s krajany v Paříži připomněl vznik Československa

  Během své návštěvy Paříže se 25. října 2022 zúčastnil ministr Baxa každoroční recepce k oslavě státního svátku vzniku Československa. Pro ministra kultury to byla příležitost pozdravit diplomatický sbor, krajany a spoluobčany žijící ve Francii a získat přehled o mnohých kulturních aktivitách, které organizují. 

  Ministr kultury Martin Baxa v Paříži. Foto: archiv MKČR

  Před více než sto lety vznikl národnostně, jazykově a kulturně rozmanitý celek, spojený přesvědčením o nutnosti existence svobodné a nezávislé země. Československo se mělo stát republikou, založenou, mezi mnohými svobodami, například na svobodě svědomí, slova, tisku a umění. Jsem si jistý, že to jsou hodnoty, které sdílíme také s Francouzskou republikou a z širšího pohledu na nich stejně smýšlející státy utvářejí Evropskou unii, v jejíž Radě dnešní Česká republika právě předsedá. V návaznosti na předcházející francouzské předsednictví čelíme situaci, ve které jsou naše hodnoty napadány. Jedna evropská země se rozhodla přestat respektovat celistvost druhé evropské země. Ruská federace válkou vedenou proti Ukrajině nerespektuje principy, od kterých naši předchůdci odvozovali před sto čtyřmi lety legitimitu našeho vlastního státu. A proto je pro nás současná situace mementem. Je to odpověď na otázku, proč si každoročně připomínat ideje, na kterých bylo Československo založeno, zdůraznil v jednom ze svých vystoupení ministr Baxa.

  V rámci dalšího programu navštívil ministr Baxa v Paříži České centrum, organizaci pověřenou posilováním dobrého jména České republiky ve světě. Nedílnou součástí této mise je přirozeně podpora prezentace kultury v daném zahraničních teritoriu. Prohlédl si rovněž probíhající výstavu Trampové: fotografická výstava Libora Fojtíka a Verlaine a Rimbaud: „Prokletí básníci“ v českých překladech a ilustracích 20. století. Navíc, až do 28. října probíhá s podporou ČC Paříž tradiční přehlídka českého filmu v Paříži: Czech-In v kině Les 3 Luxembourg.

  Velmi oceňuji práci ředitele Českého centra pana Jiřího Hnilici i jeho týmu. Na prestižní adrese v Paříži, v domě, který má historickou souvislost se vznikem Československa, je oáza české kultury. Moderní český design, klub pro setkávání milovníků kultury, knihovna, kde se odehrávají literární čtení, hudební sál, výstavní prostory. Množství aktivit je impozantní. A proto je potřeba poděkovat všem, kteří se na šíření dobrého jména české kultury podílejí. Jak lidé na v Českém centru, tak pracovníci na našem velvyslanectví a také naši krajané a spoluobčané, kteří žijí ve Francii. Naše kultura jsou naše kořeny a zároveň je kultura mostem, který spojuje národy. O to důležitější je tato práce v dnešních nelehkých dobách, dodal ministr kultury Martin Baxa.

  • Autor:
  • Publikováno: 28. října 2022

  Komentáře k článku: Baxa si s krajany v Paříži připomněl vznik Československa

  Přidat komentář

  (Nezapomeňte vyplnit položky označené hvězdičkou.)

  Přidání komentáře

  *

  *

  *  Obsah,